şükela:  tümü | bugün
 • ks. computational fluid dynamics. (bkz: hesaplamali akiskanlar dinamigi.)
 • ks. prof. dr. can fuat delale

  (bkz: can fuat delale)
 • ks. college fuck desk
  cff lerin bir kısmının üzerinde yapıldığı masalara denir.
 • çok karmaşık denklemlerden müteşekkil, paralel çözülmesi elzem, üstüne bir de çeşni niyetine reaksiyonlu, tam gerçek çözümünün olmadığına emin olduğumuz problemlerin numerik yöntemlerle üstesinden gelmemizi sağlayan bilim dalı. geminin denizdeki ilerlemesinden su damlacığının gök yüzünden yer yüzüne olan yolculuğuna, içten yanmalı motorun periyodik hareketinden, reaktör çalışmasına kadar içinde akışkanların olduğu problemleri gerçekçi bir şekilde simüle etmemizi sağlaması yüzünden endüstride sıklıkla kullanılır.

  yöntemleri matematik olarak ikiye ayırabiliriz,
  (bkz: sonlu eleman analizi)*
  (bkz: sonlu hacimler yöntemi)**

  bu programların varlığı akışkanlar mekaniği çalışan mühendisleri inanılmaz rahatlatmıştır. pek çok kere bu programların mühendise gerek bırakmadığı düşünülse de, kazın ayağı öyle değildir. cfd programları yapısı gereği converge eder. yani syntax hatası yoksa veya bilgisayarın ram'i dolmadıysa eğer elinize bir sonuç gelir. ancak bu sonucun analizini yapabilmek için akışkanlar mekaniğini, ısı transferini gerekirse kütle transferini ve reaksiyon kinetiklerini hatmetmiş olmak gerekir.

  karmaşık geometriler için gerçekçi simülasyonlar yapmak istediğinizde canavar özelliklere sahip bilgisayar kullanmanız şarttır. (bkz: nvidia quadro fx)(bkz: nvidia quadro k5000). bu programlar sayesinde ekmek yiyorum diyebilirim. ayrıca türkçe kısaltmasını çok seviyorum (bkz: had). haddini bilmekle alakalı kelime esprileri de plase.
 • ozu discrete element method'dir. eldeki modeli cell'lere ayirip, bu cell'lerin uzerinde enerji, moment, hiz ve diger bir takim skaler degerler icin islem yapilir. residual'larin dusuk tutulmasi gerekir. bunun icin time-step'leri kucultmek veya internal-step size'i buyutmek gerekir. bazi hesaplamalar icin haftalarca beklenmesi gerekebilir. buyuk capli islemler computer cluster'lar uzerinde calistirilir. otomotiv sanayi, yakit verimliligi, nukleer reaktorler, sivi transferi, ruzgar-yapi etkilesimi kullanim alanlarindan sadece bir kismidir.
 • öğrenmeye yeltendiğim lakin ar-ge birimi olmamıza rağmen bir kaç tecrübeli arkadaştan boşver zaman kaybetme şeklinde yorum gelmesiyle şimdilik bulaşmadığım metot . biri çıksa dese, birader bil onu şöyle şöyle güzel olur ya da mal mısın boolum git japonca öğren daha iyi , çokoş olurdu. onu diyen mühendis ne güzel mühendis yaptığı hesap ne güzel hesaptır.
 • bazen insana kafayı yedirtebilen bir yöntemdir. elde sağlam bir bilgisayar ve yeteri kadar bira olmadığı sürece bulaşılmaması tavsiye edilir. zaten kötü mesh yoktur, az bira vardır diye ünlü bir cfd'ci sözü vardır.

  not: evet ara verdim şuan.
 • cartoon fluid dynamics şeklinde özellikle deneysel akışkanlar dinamiği çalışanları tarafından dalga geçilen hesaplamalı akışkanlar dinamiği namı diğer computational fluid dynamics.

  her alanda olduğu gibi yapı karmaşıklaşınca nerdlerin eline düşmüştür ki sonunda inek üzerinde cfd analizi yapmak gibi nerd şakalarına zaman zaman maruz kalmaktadır.
 • kapsadığı konular ve örnek çalışmalar için şöyle güzel bir sitesi olan akışkanlar mekaniğini matematiksel modellemesinden kodlamasına kadar kapsayan konu.