• gerek japonlarla yarışan fiyat politikası, gerek yetersiz servis ağı ve gerekse sattıkları motora ufo görmüş gibi teknik destek vermeye çalışan personelleriyle, ülkemizde satılmamak için elinden geleni yapan çin menşeili motosiklet ve atv üreticisidir.

oysa muazzam bir potansiyelleri var ancak yukarıdaki sebeplerle bu potansiyellerini hiç etmekteler.
  • uzun bir süre kullanım sonucunda rahatlıkla diyebilirim ki, kesinlikle uzak durulması gereken motosiklet markasıdır. sakın ola ki güzel görüntüsüne, ktm’ye tasarım yapan kiska firmasına çizdirdiği modellere inanıp almayın sonra çok üzülürsünüz.

yanlış anlamayın bunu motoru ya da markayı boklamak için söylemiyorum. genel standartlar içinde muadillerinden iyi bir motordur fakaaaat

bu motoru ülkeye getiren distribütör uğur motorlu araçlar öyle bir şirket ki motordan kazanamadığı parayı yedek parçadan kazanmaya çalışır. ufacık bir plastik parça için yüzlerce liralık olursunuz. mesela benzin deponuzun yanındaki minicik dandik plastik parça hasar gördü değiştireyim dediniz buyrun fiyat. ya da motorlarda en çok hasar alan parçalardan fren maneti yamuldu değiştireyim dediniz hop 1500lira buyrun yedek parçaların fiyat listesi. sadece nk250 modelinin gösterge ekranı 15.000tl evet lcd ekranı dizüstü bilgisayar fiyatına satıyorlar.

düşünün sadece ön teker fren balatalarının değişimi bile 1500lira tutuyor. bu ürünler almanya’da ya da herhangi bir avrupa ülkesinde üretilmiş ürünler değil ha bildiğin çinde üretilmiş çin malı parçalar. tek yetkili uğur motorlu araçlar olduğu için tekel konumunda. bu yüzden parça fiyatları honda’nın yamaha’nın iki üç katı.

motora şimdiye kadar yaptığım masrafla ikinci bir motor alırdım çok rahat. siz siz olun “ulan ne güzel görünüyor be” demeyin sonrasını da düşünün üstüne biraz para koyup alın bir yamaha mt25 ya da honda cb 250 kafanız rahat etsin.
  • türkiye pazarına girmeye başlamış, eskinin meşhur atv üreticisi şimdinin atv+motosiklet firması. giriş seviyesi motosikletlerde su soğutmalı motor kullanması ve tasarımlarının hiç de fena olmaması çin malı motosiklet kavramından biraz öte oldukları imajı bırakıyor. umudumuz imajda kalmaması tabii.
  • 650 tk ve 650 nk modeliyle büyük oynamaya başlayan motosiklet üreticisi.
    türkiye pazarında daha çok atv satışıyla kendini gösteriyor ama bu modelleri gelirse çıtayı yükseltebilir.
    amerika pazarında kendi markasıyla çıkmasına rağmen ingiltere'de wk bikes olarak satılmaktadır. bir de inceleme yazısı var.
  • söylentilere göre ktm ile işbirliği yapacak olan marka.
    çin pazarı için duke 200 ve duke 390 modellerini cfmoto ile birlikte üretecekmiş. ktm hali hazırda duke 125 ve 200 modellerini hintli bajaj'la ortak üretiyor.
  • cf 150-a modeline sahip olduğum marka.
    yaklaşık 5000 km sürdüm geçen yıl. ankara'dan istanbul'a, eskişehir'e ve antalya'ya gittim geldim. su soğutmalı olması nedeniyle sadece benzin için durdum. motoru dinlendirmek gerekmedi. oturuş pozisyonunu doğru ayarladığınız zaman benzinciden benzinciye kadar durmadan gidebilirsiniz. 16 litrelik bir depoya sahip olduğu için bu iyi bir mesafedir. normal hava ve yol koşullarında 7 bin devirde 100 km/h süratle ilerleyebilirsiniz. titreşim 150 cc hacimli tek silndirli bir motor için az denilebilir. bence şekil olarak piyasada bulunan eşdeğerleri içerisinde en güzel görünüme sahip. bu açıdan en önemli özelliği yuvarlak fara sahip olması. fabrika çıkış lastikleri naylon olduğundan ilk fırsatta değiştirilrse güvenli ve dolayısıyla keyifli bir sürüş için daha iyi olacaktır.
    edit: 8000 km'dir tık demeyen ve bu hafta ankara-izmir seyahatimde bana eşlik eden demir at. ayrıca dönüşte motorla ilk uzun mesafe gece yolculuğumu yaptım. gündüz gözüyle geçtiğim kula-uşak arası virajlar gece ayrı bir keyifli oldu.
  • kızılayın dağıtmaya başladığından şüphe ettiğim 17 yaşına basmış bıyıkları terlemiş genco motoru.
    ucuz değil pahalı, işletme maliyeti kaybettiği değeri hesaplansa, japonu geçeceğini düşünüyorum.
  • 1.5 yılı aşkın bir süredir cforce 450l model atv’sini kullandığım orta segment marka.

cforce 450l atv özelinde;
    avantajlar:
    4x4 ve diferansiyel kilidi başarılı
    buna bağlı arazi performansı iyi seviyede
    led far grubu gece sürüşlerinde yeterli ve keskin bir aydınlatma sağlıyor
    limitör devreden çıkartıldıktan sonra 85-90 km son sürate ulaşıyor
    long model olmasından mütevellit 2 kişi motorun üzerinde kayboluyor
    yakıt tüketimi diğer markalara nazaran ekonomik sayılabilecek düzeyde
    standart donanım olarak gelen vinç
    gürültülü makina sevenler için stok egzozu dahi tatmin edici seviyede
    bosch efi enjektör sistemi
    eps elektrik destekli gidon sistemi şehiriçi kullanımı bir hayli kolaylaştırıyor

dezavantajlar:
    yaygın servis ağı olmasına rağmen bilgisiz servisler
    tüm cfmoto atvlerde bulunan ve bir türlü çözülemeyen kronik arka fren sesi
    tenekeci dükkanı misali ses yapan egzoz ısı kalkanı
    orta-sert süspansiyon sistemi
  • türkiyeden çekilmeyeceği kesinleşmiş markadır. 250sr versiyonu türkiyeye getirilmeye başladı. eu'da bu kadar tutulan bir markanın çekilmesi çok büyük hata olurdu. çekildiği an bu durumu başkası değerlendirir, yine getirirdi. akıllılık edip devam etmişler. daha durun 2021 de clx versiyonları geliyor, asıl onlar geldiğinde yer yerinden oynayacak.

(bkz: cfmoto 250sr)
  • türkiye'ye getirilmeyen yeni nesil motosikleti bulunan markadır.

(bkz: cfmoto 700 cl-x heritage)
hesabın var mı? giriş yap