• (ks. common gateway interface).. web'de sadece varolan dokumanlari okumak yerine biraz daha fazlasini yapabilmenizi saglayan (bkz: eksi sozluk) programlama arabirimi.
  • uzun hali computer generated image, türkçeye çevirirsek "bilgisayarla üretilmiş görüntü" demek.
  • diyelimki elinizin altında 40 tane server var ve bu serverların cpu oranı memory sıcaklık vs.. gibi bir sürü şeyini kontrol etmek istiyorsunuz. hatta kontrol etmekle kalmayıp bir de bunu web den yapmak istiyorsunuz. hatta abartıp çıkan değerlere gore aksiyon almak istiyorsunuz. bu durumda size önerebileceğim en güzel şey cgi olur. bu dediklerimi de çok kısa bir şekilde yapabilirsiniz 1 2 sayfalık kod en fazla. cgi ile ilgilenmeden önce boyle bir şey yapacağım vs.. ne kullanayım dediğim herkes ya da işte bunu cgi ile yaptim dedigim herkes, ya yok bunu şunla yapsaydın java kullansaydın, php de iki dakka, c++ biçilmiş kaftan, kıl tüy bir sürü öneride bulundu. iyi kardeşim bir el atın dediğinde ise aldığım cevap ben bilmiyorum da olur diye düşünüdüm ya da bir yerde gördum sanki şeklinde oldu. bu nedenle derim ki eger burada bahsettigim gibi şeyler yapmak isterseniz cgi de kısa sürede yapabilirsiniz.
    eger sistem admini zaten siz iseniz server kurulumunda cgi ozellikleri direkt aktif olmayabiliyor bu nedenle configürasyon dosyasında gerekli ayarları yapmanız gerekiyor bunu da zaten index sayfasında anlatıyor.
  • aşağıdaki new scientist haberindeki videonun girişinde konuşan kadına dikkat edin:
    http://www.newscientist.com/…n-human-abilities.html
  • "al html i başka bi programa print komuduyla falan göm olsun sana cgı" dedilerdide anam ağladı bu sene.
  • şu teknolojiyi adam gibi kullanabilen adam çok az. benim son dönemlerde kendi tarzını ve filmlerini hiç sevmesem de hayran kaldığım bir isim var bu noktada. michael bay. evet bu sinema katili adam transformers'ta otobotları deseptikonları öyle güzel yarattırmış ki, tüm detayları görebiliyorsun ve dokunsan gerçek gibi hissettirecek gerçeklikte. böyle kullanılmalı cgi. ayrıca mad max fury road'un nerdeyse yüzde doksanı cgi'sız çekildi (behind the scenes'te gösterdikleri kadarıyla). cgi'sız çekeceksen böyle çekecen cgi kullanacaksan da transformers'taki gibi kullanacan derim.
  • hiç hoşlanmadığım, filmlerde yapmacıklığın sınırılarını aşan ama çoğunluk tarafından çok sevilen zımbırtı.oysa eskiler ne güzeldi jurassic parktaki maket dinazorların gerçekçiliği muazzamdı.üstelik cgi ye çok pahalı deniyor.bu işte bi yamukluk var ama çözemedim.cgi nasıl pahalı olur?bir lotrdaki orclara bakıyorum birde hobbitteki cgi orclara teknolojiden tiksiniyorum.dublörlere makyaj yapıp orca benzetmek çokmu zordu?
  • powerpoint'te sunum hazırlarcasına cgi yapmaya çalışan the magnificent sülüman ekibinin daha çok çalışması gereken görsel bir code şovudur aslında.

japon yapmış.

http://www.geek.com/…-cgi-shadow-fighting-20110218/
hesabın var mı? giriş yap