şükela:  tümü | bugün
  • dünyanın en büyük ve en iyi bilinen yahudi hareketidir. resmi merkezi abd, new york’tur. yahudilere; sosyal yardım, eğitim, yahudi toplum merkezleri, sinagoglar, okul ve eğitim kampları gibi çeşitli hizmetler vermektedir.

    18. yüzyılın sonlarında shneur zalman borukhovich tarafından kurulmuştur. 1940 yılında avrupayı kasıp kavuran yahudi düşmanlığı ve ikinci dünya savaşının etkisi ile hareketin önderleri abd’ye kaçarak new york’ta bir sinagog kurarak çalışmalarına burada devam etmişlerdir.

    chabad bugün dünya çapında 70 ülkede 1000 den fazla şehirde 3600 chabad kurumu ile faaliyetlerine devam etmektedir. hareketin bugün 200.000 den fazla üyesi vardır. yılda 1 milyondan fazla yahudi chabad kurumlarının hizmetlerinden faydalanmaktadır.

    chabad, kabala felsefe öğretileri ile kişinin günlük yaşam ve ruhu ile başa çıka bilmeyi ve bu dünyadaki her olayın, sadece tanrı'nın müdahalesi ile var olabileceğini öğretir.
  • antalya'da da ofisleri bulunan hasidik bir yahudi hareketi. lubavitch olarak da bilinir. kendilerinden bir grubun, 1994 yilinda vefat eden hahamlari menachem mendel schneerson'u mesih olarak kabul etmeleri sebebiyle bazi yahudiler tarafindan inanclari kabul gormez.