şükela:  tümü | bugün
 • tahta kurusundan, çeçe sineğinden, kan emen neşriyattan bulaşan bir hastalıktır; ödemlere, karaciğer, dalak büyümelerine, akli bozukluklara, dahası ölüme neden olur. bireyin sağlam arkadaşları ziyarete gelir.
 • trypanosoma curzi adli parazitin bulasmasiyla olur ki bunu da bulastıran en bilinen $ey çeçe sineğidir. akut fazı ve kronik fazı vardır. akut fazı enfeksiyon anındaki belirtilerdir ki uyku. kronik fazındaysa yemek borusu, kalp, bagırsak organlarında hasara yol acar. chagas hastalarinin %27'sinde kalp sorunlarından dolayı ani ölüm; %6'sında midede kalici ve büyük hasarlar; %3'ündeyse çevresel sinir sistemi bozukluklari saptanmıştır.
 • chagas hastalığının etkeni trypanosoma cruzi’dir. trypanosoma soyuna bağlı türler memeli hayvanların, kuşların lenf, kan ve dokularında yaşarlar.

  insanlara enfeksiyon, başlıca rezervuar olan köpek, kedi ve kobaylardan bulaşmaktadır. insanlar kan emen reduvidae ailesine bağlı enfekte tahta kurularının kan emmeleri esnasında zedelenen deriye, bu böceklerin dışkılarının bulaşmasıyla veya göz konjuktivası ve yaralardan trypamastigotların alınmasıyla enfeksiyon oluşur.

  etkenler retiküloendotelyal sistemde ve kanda çoğalır.

  enfeksiyon insan ve hayvanlar arasında redüvid böceklerin hastalığı taşımasıyla ya da insandan insana kan nakli ile meydana gelir. konjenital yolla, anneden yavruya sütle ve laboratuvar çalışanlarına hastalığın bulaşması söz konusudur.

  bu enfeksiyon yalnız amerika kıtasında görülür. güney amerika, meksika ve abd’de 12 milyon insanın enfekte olduğu ve yılda 60.000 kişinin öldüğü bildirilmektedir.
 • yeni çağın aidsi olarak adlandırılmaya başlanmış. hastalığı yeni duymakla birlikte inceden inceye tırsmıyor da değilim. bilmeseydik daha mı iyiydi ne ..

  (bkz: cehalet mutluluktur)
 • hastalarda myokardit ve akalazya kliniği bulunmaktadır.
 • chagas ın güzel olanı var buda hasta yapıyor adamı
 • chagas hastalığı ya da amerika tripanozomiyazı, trypanosoma cruzi adlı protozoanın neden olduğu tropikal bir paraziter hastalıktır.çoğunlukla öpücük böceği (triyatomine) olarak bilinen böcekler aracılığıyla yayılır. belirtiler, enfeksiyonun seyri sırasında değişkenlik gösterir. hastalığın ilk aşamasında tipik olarak herhangi bir belirti görülmez ya da aşağıdaki hafif belirtiler görülür: ateş, lenf düğümlerinde şişme, baş ağrısı ya da ısırık yerine mahsus şişlik.fertler 8–12 hafta sonra hastalığın kronik aşamasına girer ve hastaların %60-70’inde asla başka belirti görülmez.hastaların kalan %30-40’lık kısmında, enfeksiyonun ilk defa bulaşmasından 10 ila 30 yıl sonra başka belirtiler gelişir. bu belirtiler arasında hastaların %20 ila 30’unda görülen ve kalp yetmezliğine yol açan karıncık genişlemesi sayılabilir. ayrıca, hastaların %10’luk kesiminde megaözefagus ya da megakolon görülebilir.
 • paraziter hastalık. en ünlü hastası, charles darwin.
  vücudunun içinde böcekler dolaştığı hissiyatını günlüklerinde bile yazmıştır. rahatsızlığını en iğrenç hislerden biri diye de tanımlar.
 • darwin'in, güney amerika'da böcek ısırmasıyla yakalanmış olduğu hastalık.

  bu hastalık sebebiyle darwin, kuramları hakkında halk önünde yapılan tartışmalara katılmıyordu.

hesabın var mı? giriş yap