şükela:  tümü | bugün
 • amerika'da nasa'nın ve eğitim sisteminin azalan prestijini geri kazanmak amaçlı bir öğretmenin uzaya gönderileceğini başkan açıklıyor, 11 bin öğretmen başvuruyor ve bunlarda ilk 500 e girenler arasında mülakatlar vesaire ilk 10 seçiliyor, bu arada nasa başka mekikler de atmaya devam ediyor ama challenger özel olacaktı çünkü içinde ilk defa uzaya gönderilecek bir sivil öğretmen bulunacaktı. ılk 10 içerisinden biri seçiliyor 6 ay eğitime tabi tutuluyor.
  bu arada medya da tatbiki olaya özel ilgi gösteriyor sonuçta bu biz gövde gösterisi ve prestij kazancı olacak.
  herkes tv başına toplanıyor ve öğretmenin diğer astronotlarla içeri girişini izliyorlar. sonrası malum.
  uzaya gönderilecek ilk öğretmen diğer 6 kişiyle birlikte ölüyor.
  yazık olmuş.
 • hüzünlü bir müzik (soap&skin - boat turns toward the port) eşliğinde challenger faciası:
  http://www.youtube.com/watch?v=3fh4izs5wo0
 • facianın yaşandığı gün olan 29 ocak uzay görevlerinde yitirilenler için anma günüdür.
 • pekçok yapım ve stabilizasyon sorunu nedeniyle, haftalarca kalkış yapamamıştır.

  aksilikler birbirini izlemiş; göstergeler çalışmamış, kapı kitlemeye yarayan mengeneler sıkışmış, vidalar yalama olmuştur.

  mühendis konfederasyonlarının günler süren uyarılarına rağmen, uzay yarışının soğuk nefesinin hissedilmesi nedeniyle planlanan günde yollanması kararlaştırılmıştır.

  ne var ki, daha kalkış yapmadan başlatılan geri sayımın dördüncü saniyesinde, roketleri taşıyan torpidolardan birisi sağa yatarak, olası uçuşta ayrılacağını hissettirmiştir. dakikalar sonra havada patlatılarak paramparça edilmiş, içerisindeki yedi kişilik mürettebata mezar olmuştur.
 • nasa'nın columbia uzay mekiği'nin ardından kullanmaya başladığı ikinci uzay mekiğidir.
  ilk uçuşunu 4 nisan 1983'de yapmış, ardından dünya yörüngesine dokuz uçuş daha yapmıştır. 28 ocak 1986 yılıında, mekik kalkıştan 73 saniye sonra infilak etmiş, beş profesyonel astronot ve iki öğretmenden oluşan yedi mürettebat hayatını kaybetmiştir.
 • sonrasında 'need another seven astronauts' şeklinde gazetede manşet olmuşlar.
  (bkz: akrostiş)
 • meydan okuyucu anlamına gelmektedir. ancak aynı ismi taşıyan uzay mekiği, 28 ocak 1986'da gerçekleştirdiği dokuzuncu uçusunda infilak etmiş ve içerisinde bulunan yedi mürettabat hayatını kaybetmiştir. işin can alıcı noktası ise mürettabatın patlama esnasında değil, denize düştüklerinde meydana gelen çarpma şiddetinden dolayı hayatlarını kaybetmiştir.