şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ernst & young türkiye başkanı olan mustafa çamlıca'nın sahibi olduğu, şişelerin etiketleri ismini aldığı kızı irem çamlıca tarafından tasarlanan ve harikulade şarapları olan butik bir üretici. en bilinen şaraplarından bir tanesi 'nev'i şahsına münhasır'. uzun zamandır pek fazla yetiştirilmeyen papaskarası üzümlerini yeniden piyasaya süren ve yanılmıyorsam türkiye'de ilk albarino üzümü yetiştiren bir firma aynı zamanda. gerçekten yaptığı işi ciddiye alan ve içilesi şaraplar üreten butik şarap üreticisine teşekkürler.
 • pinot noir 2013 rekoltesini deneyip hayran kaldığım kırklareli'li şarap markasıdır.
  nerelerde satıldığını bilen varsa lütfen yeşillendirsin.
 • trakya bağ rotası’nın müsteane üreticilerinden chamlija’yı ziyaret ettiğinizde, şaşıracağınız kesin… çünkü diğer pek çok üretici gibi bağlar ve şaraphane yan yana ve ortak bir noktada değil, bağlar kırklareli’nin farklı köylerine, ıstranca’nın eteklerine dağılmış durumda. işte bu nedenle ziyaretçilerini genellikle kendi köyleri büyükkarıştıran’ın müthiş restoranı çamlık’ta ağırlıyorlar. bağların birbirinden ayrı noktalarda olması bakımı ve hasadı zorlaştırsa da bu seçimin yapılmasının arkasında yatan önemli nedenler var tabii, bu konuda kurucu mustafa çamlıca’nın vurucu cümlelerden birini alıntılamak istiyoruz: “biz çamlıca ailesi olarak 1936’dan bu yana büyükkarıştıran’da çiftçilikle uğraşıyoruz ki şarap üretmeye karar verdiğimde halihazırda ailenin 1500 dönüme yakın toprağı vardı zaten, peki sizce bugün geldiğimiz noktada bu toprağın kaçta kaçında bağlarımız ekili? cevap basit, bir dönüme bile ekim yapmadık. biz tamamen teruar şarapçılığına yönelmek istedik, üzümler ile uyumlu olacak toprak yapılarını araştırdık ve tek tek bulduk, varsın bağlar dağınık olsun, kontrolü zor olsun, bunların hiçbiri yıldırmadı; mühim olan üzümü kendisini yansıtacağı toprakla buluşturmaktı, çıkan sonuca baktığımızda da buna değdiğine inanıyoruz.”

  mustafa çamlıca ile kısa bir süre için sohbet ederseniz bile farkına varacağınız yegane şey, kendisi fazlasıyla araştırmacı, yaptığı işi layıkıyla ve inanarak yapmak kaygısında. mesela 2005 yılında şarap üretmeye karar vermesinin ardından 2 yıl boyunca nereye bağ kurması gerektiğini belirlemek için incelemedik kaynak bırakmamış, özellikle toprakların jeolojik yapısını ve farklı bölgelerdeki iklim koşullarını en ince detayına kadar analiz etmiş ve nihayetinde 2007’de arazileri satın alıp, 2008’de bağları dikmeye başlamış. aslında yapılan bütün bu araştırmaların arkasında yatan çok basit bir mantık var: “iyi şarap bağda yapılır.”. şarapla ilgileniyorsanız, kulağınıza küpe olması gereken tek motto bu.

  chamlija bir aile işletmesi, bağlar mustafa çamlıca’nın kardeşi bülent çamlıca tarafından yönetiliyor, pazarlama kısmından arzu çamlıca sorumlu. ayrıca chamlija'nın sanat eseri etiket tasarımlarını üstlenen irem çamlıca’ya hayran olmamak elde değil. chamlija için bir aile şirketi demiştik, mustafa çamlıca’nın kızı irem de gönülçelen bu etiketlere hayat vermiş; üzümlerden, bağlarda çalışan emekçi kadınlardan, şaraplardan ilham almış. chamlija şaraplarını içip de şişelerini atamamamızın müsebbibi irem anlayacağınız, baktıkça bakasınız geliyor, içiniz açılıyor.

  sanatın ve şarabın iç içe olduğu chamlija’nın ürünleri içmesi en keyiflilerden, her şarabın karakteri olduğunu ve aldığımız her yudumda onun farklı bir yönünü tanıyacağımızı biliyoruz, bu nedenle gönlümüz rahat.

  adımadımgurme-chamlija şarapçılık
 • 2011 cabarnet franc merlot u ile bana şarap içmeyi sevdiren marka. bu seneki kırmızı şarapları çok güçlü ve tanenli. içmek için kava atılıp en azından 1-2 sene beklenmeli.
 • 2017 yılı chamlija için zor geçmiş; bağları nisan ayındaki dondan fazlasıyla etkilenmiştir. bu sebeple öncelikle geçmiş olsun dileyelim.

  chamlija'nın beyazları asit, mineral ve meyvemsiliğin çok dengeli olduğu keyifli ve canlı şaraplar. kırmızılardan da thracian yıllanma potansiyeline sahip çok güçlü ve damakta iz bırakan bir şarap. bunun dışında beyazlarda albarino; kırmızılarda da mavrud ve caladoc gibi türkiye'de çok fazla ekilmeyen üzümlerden yaptıkları şaraplarını da denemenizi tavsiye ediyorum. bildiğim kadarıyla chamlija, santorini'nin meşhur üzümü olan assyrtiko da ekti ve yakın zamanda bir sürpriz yapabilir.
 • awc viyana 2018'de eşi benzeri görülmemiş bir başarıya imza atmış şarap üreticisi. bu durum ıstranca'yı çok önemli bir üzüm yetiştirme merkezine dönüştürebilir.

  https://www.instagram.com/…g_web_button_share_sheet
 • pinot noir müteşekkir ile gönüllere taht kurmuş marka.
  trakya'nın güzelliklerinden...
  fiyat performans olarak iyi seviyededir.
 • gürcistan'dan döndüğümde bir bistroda önüme getirilmişti. içtiğimde özlemim daha da arttı, gürcistan'a. umarım bana sunulan kötüsüdür. yoksa gerçekten kötü bir şaraplar yapıyorlar.