• steve jobs adinda psychic gucleri olan bir super kahraman yarattim. zayif siyah tisortlu bu adamla ortalikta dolasip insanlari kurtarinca "thank you steve jobs!" demelerini duymak cok eglenceli oluyor.
  • 13. level oldum ve bir nebze gorus edindim. oncelikle beles olmasi super zira super kahramanli baska beles mmorpg yok benim bildigim. benim gibi "non-serious player" iseniz ve sadece arada bir girip iki quest bitirmekten keyif aliyorsaniz tam agziniza layik.

- oyunun beles modu gayet iyi. kendimi hic kisitlanmis hissetmedim acikcasi. sadece 2-3 archetype kapali geliyor geri kalani acik. onume cikan spam'ler "hey para vermeyi dusunur muydunuz?" onerileri falan yok. ote yandan para vermek isteyen icinde iki tikla erisilebilecek store'u mevcut.

- karakter ozellestirme pek guzel. her tipi yaratmak olasi. bir tane supermen'in aynisi tipkisi bile gordum. ("supreman" idi adi). daha once dedigim uzere steve jobs bile yaratabildim.

- quest'ler cok sikici (paso adam öldür ya da item collect et) ve instance'larda disconnect olursaniz instance da resetleniyor. instance'ta olurseniz instance'in en basina donup tekrar mekana kosmaniz gerekiyor. bazi quest'lerde cok feci bayildim. bazi quest'ler instance'ta degil sehirde geciyor onlari cok begendim. etraftan yardim da alabiliyorsunuz oyle durumlarda.

- grafikler dandik ama yeterli. oyunun akiciligi guzel. grafik motorunun hizi borderlands ile ayni neredeyse.

- ucma teleport olma gibi transport seceneklerinin daha oyunun basinda veriliyor olmasi da cok guzel olmus aferin. teleport'un implementasyonu da guzel.

- genel olarak npc ai baya kotu. arabalar beni ezmeye calisiyor ama sadece kenara itiyorlar, yayalar yolun ortasindayken trafikte kendini riske atip yanima gelip "hey steve jobs qularr saldirisini durdurdugunu ogrendim tebrikler!" diyor. siradan mafya karakterleri bile yuksek bir yerdeyseniz ucarak yaniniza geliyorlar. olmek uzere olan adam kacmaya yeltenmiyor. tabi "nasil olsa respawn olacagim lan banane ahahha" diye de dusunuyor olabilir. o acidan ai baya gelismis evet. aranizda 100 level fark olsa bile npc'ler size allah yaratti demeyip dalip hemen oluyorlar. oyunun en zayif halkasi bu diyebilirim.

- oyunun network latency durumlarinda bir hayli sacmaladigi oluyor ama toparlamasi da bir o kadar kolay oluyor. bu yuzden cok cok ciddi bir sikinti yasadigimi soyleyemeyecegim.

- buyucek bir takim kurup cok hizli leveling mumkun ama oyundan hicbir sey anlamiyorum o zaman. bir mmo'da power leveling kadar sacma bir sey yok bana gore. ayrica takim stratejileri falan wow oyuncularindaki kadar oturmus degil. biraz karambol ilerliyor isler.
  • 2. levelda pvp yaparken bile eğlendirebiliyor. oyuna ilk girdiğinizde hafif bir kaos ortamı var ama zamanla sevip etraftaki district 9'dan kaçma yaratıkları indirmeye başlıyorsunuz. karakter yaratırken bile hiç de az olmayan çeşitleriyle "acaba böyle mi daha güzel yoksa böyle mi?" tarzı iç konuşmalar yaşamamak elde değil.

edit: uçarak ok yağdırmak pek de güzelmiş. deneyiniz.
  • dc universe online gelecekken hiç gereği yoktur bulaşmanın, ya da zaman geçsin diye bakılabilir.
  • bedava olması hem sevindirici hem de üzücü.

bu oyunu o kadar çok oynadım ki zamanında wow'un yüzüne bakmadım. kız arkadaşımın telefonlarını açmadım. annem yemeğe çağırdığında küfür ettim. babamdan dayak yedim. ananem tarafından kınandım. üniversitenin yolunu unuttum.

inanılmaz başarılıydı oyun, hatta dc universe online oynarken hep "keşke biraz daha champions online gibi olsa" derken buldum kendimi.

ama doğal olarak bu vahşi mmo dünyasında barınamadılar diğerleri gibi. çünkü end-game sıkıntısı var. wow'da olduğu gibi cookie cutter spec ve class role yok oyunda. daha doğrusu sınır yok !

ben en son green lantern tadında bir karakter yaratmıştım. büyülerin rengini yeşil yapıp ice ve force'a abanmıştım. yani tamamen kozmetik bir karakterdi. hayvan gibi zevk aldım oynarken. titreyerek boşaldım bazı zamanlar.

umarım beleş olduğu için hakettiği değeri görür, ya da dc universe online'a satılır. böylece dcuo'nun eksik tarafları kapanmış olur.
  • sadece bu güne özel olarak yanınıza pistolwhip adlı bir yardımcı veriyor. bu yardımcı sadece steam kullanıcılarına özel. malesef 1 saat süresi var ve bitince yok oluyor. ben karakteri beğendim. statları gözükmese de hp'si benim hp'min 1.5 katından fazla. ayrıca kendinizi yalnız hissetmiyorsunuz. bir de oyuna kayıt olduğunuzda verilen 80 puanla companion alırsanız, 3 kişilik parti gibi dolaşabilirsiniz. son olarak tüm kullanıcılara verilen 3 adet bonus daha var. başlamanızı tavsiye ederim.
  • 28 level okçu karakterimle green arrow tadında vigilantelik yaptığım, çizgi roman kahramanı olma zevkini yaşatan oyun. kendi karakterinizle aynı tipte bir karaktere denk gelme olasılığınız %1. beraber oynamak isteyen varsa mesaj atabilir.
  • süper kahraman sevenler için karakter yaratma ekranı tam bir cennettir. elinizdeki seçenekler çok geniş. yeteneklerinizin rengini bile ayarlayabiliyorsunuz ve başka hiçbir oyuncunun karakterine benzeme imkanınız yok. bence güzel bir deneyimdi (en son yıllar önce oynadım. durduk yere aklıma geldiği için yazıyorum) . aynı kafada yeni bir oyun görmek isterdim. daha iyi grafikler ve aynı özgürlük seviyesi ile tadından yenmezdi.
  • şu an için ölü olmasa da bayağı durgun bir mmorpg. eskiden millenium city dolup taşarken, şimdi server'da karakterden çok npc'ler göze çarpıyor. oyun ücretsiz, karakter yaratımı çok detaylı, görevleri idare eder falan ama eğer oyunda dikkat çekmek istiyorsanız (ki oyunun asıl amacı bu zaten, hangi süper kahraman dikkat çekmek istemez?) ya para bayılmak zorundasınız ya da çok ama çok kasmak zorundasınız.
hesabın var mı? giriş yap