• abim vardı benim . bu ilaçla sigarayı bıraktı. 2 sene sonra bana tavsiye etti . ben de bıraktım. bıraktığımın 6. ayında abim öldü. halbuki senesi dolunca bana istediğim bir şeyi alacaktı.
    daha duygusal ve şiirsel yazabilirdim de . bu kadarını yazarken bile ağlıyorum. sadece ona söz verdiğim için ölümünün yıkımı bile bana sigara içiremedi. biz kazandık abi.
    not: hayat akıyor su gibi ölümün üzerinden 4 sene geçmiş bitmiş. daha ne sınavlardan geçtim , ne keyifli anlar yaşadım ama sözümden hiç dönmedim .özledim be abi...
  • paket paket sigara içip asla bırakmayı başaramayan amcamın kullandığı ilaç.

sonra ne mi oldu? kendi ağzından: "baktım hakikaten sigarayı bırakıyorum, korktum ilacı bıraktım amk."
  • 179.55 tl bayılarak ilk kutusunu satın aldığım ilaç. bugün itibari ile kullanmaya başladım ve çeşitli aralıklarla bu entry'i editleyerek dakika ve skor vereceğim.

an itibari ile (13/01/2010) mevcut durum şöyledir:

1- üniversite son sınıftan beri, yani yaklaşık 15 senedir, günde yaklaşık 1 paket sigara içmekteyim.
    2- sadece 2006 aralık - 2007 mayıs arasında 6 ay bıraktım, başka teşebbüsüm olmadı.
    3- 1.5 yaşında bir kızım var ve sadece balkonda içtiğim halde, sigaradan nefret etmekteyim.
    4- sigarayı bırakacağıma inanmıyorum.
    5- champix hakkındaki entryleri okudum ve dün satın alıp bu sabah kullanmaya başladım.
    6- kullanma müfredatına göre, sigarayı bırakma günü olarak 10. günü (8 ila 14. günler arasından seçim yapmalı idim) belirledim, yani 22/01/2010'da bırakmış olmam icap ediyor.
    7- 13/01/2010 champix güncesinin sonu; ilacın kullanım seyrini bu entrynin editlenmesi suretiyle paylaşacağım.

---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ----

19/01/2010 itibari ile edit:

1- sigarayı bırakmayı belirlediğim güne sadece 3 gün kaldı.
    2- ilk 3 gün ilacı kullanıyor muyum, kullanmıyorum belli değildi.
    3- 4. günden itibaren belli belirsiz bir sigara içmeme isteği oluştu, şöyle ki, üstte belirttiğim üzere günde ortalama 1 paket içen birisiyim. alkollü ortamlarda, eş dost muhabbet ortamlarında, kısacası bahanesi bol ortamlarda bu sayı artabilir ama azalmaz idi. idi dedim çünkü 4. günden sonra çaktırmadan daha az içtiğimi fark ettim.
    4- bu az içişi fark etmem de esasen dün oldu. cumartesi öğlen açtığım paket dün akşam bitince, yani 2.5 günde 1 paket içince ahanda dedim.
    5- bu nasıl oldu peki?.. bilmiyorum, yani sigara daha az aklıma geliyor bu gerçek ama sigara içerken de, sanki o içtiğim sigaradan hemen önce bir ya da iki tane içmişim de, 3.yü yakmışım gibi bir his yaşıyorum. yani bu hissi ancak sigara içenler anlayacaktır. bazen öğlen ya da akşam yemeklerinden sonra peşpeşe iki sigara içtiğim olurdu, kesmezdi bir tane... şimdi ise yarısına bile gelmeden sigarayı söndürmek geliyor içimden.
    6- gelelim rüya konusuna. evet david lynch filmleri kıvamında rüyalar görüyorum. yalnız yine de sözlükteki diğer entryleri okumamış olsaydım belki buna dikkat etmeyebilirdim (sanırım ben hep tuhaf rüyalar gören bir şahıstım).
    7- hani yukarıda demiştim ya, bırakacağıma inanmıyorum diye.. "sanki olabilir aslında" demeye başladım*
    8- 19/01/2010 champix güncesinin sonu; bir sonraki entryi sigarayı bıraktıktan sonra girmeye çalışacağım.

25/01/2010 itibari ile edit:

1- 3 gündür sigara içmiyorum*
    2- esasen 22 ocakta bırakacaktım ama içinde alkol, maç, poker, muhabbet olan bir dörtlüye karşı gelemeyebileceğimi ön görüp, bıraktığım gün başlamaktansa "en iyisi bir sonraki gün adam gibi bırakayım" düşüncesi mantıklı geldi. 22 ocak gününü ise totalde 6 sigara ile kapadım.*
    3- 23 ocak 2010 günü uyandıktan sonra hiç içmedim. saatler saatleri kovaladı. gece yarısı yatmadan önce balkona çıkıp yağan karı izledim. son 2 yıldır balkona sigara içmek dışında çıkmadığımı, çıktıysam da etrafıma adam gibi bakmadığımı fark ettim.
    4- balkondaki masanın üstünde olan ve içinde genelde ıvır vızır bulunan tabak gibi bişeyin içinde, x bir kişi tarafından fi tarihinde unutulmuş ve içinde iki adet sigara kalmış benim kullanmadığım marka bir sigara paketi dikkatimi çekti aniden.
    5- pimapen olduğu halde arada içeri giren yağmur ve soğuk ve ziyadesi kadar o paketin içinde beklemiş olmalarından mütevellit sigaranın dış yüzeyi oldukça sararmış ve içi de bir o kadar sertleşmişti.
    6- yaktım sigarayı derin sayılabilecek bir nefes çektim, sonra körükleyip çektim ikinci derin nefesi de... sonra balkonun pervazındaki karlarla söndürüp, tüm ayılığmla olabilecek en uzak yere fırlattım balkondan. hayatımda ilk kez balkondan bir şey fırlattığım andır...
    7- champix'i birlikte satın alıp, sigarayı aynı gün bıraktığımız arkadaşımızla yaptığımız istişareler sonucu an itibari ile:
    a- tuhaf rüyalar devam ediyor, şikayetçi değiliz
    b- onda normalden fazla yorgunluk bende ise normalden fazla iştah var
    c- hani bir gün önce sigaraya fazla abanırsınız da, ertesi gün sigara içmezsiniz epeyce süre, ne bileyim öğleden sonraya ve akşamüstüne dek beklersiniz, sonra içersiniz... işte ikimizde de bu tip bir his var ve sanki işte o ertesi günün öğlen saat 11'i gibi hissediyoruz.. yani olay bitmiş değil gibi ama işte çok içtik te nefes aldırıyoruz bünyeye gibi garip bir his...
    d- ve herşeye rağmen 3 gündür içilmeyen sigara...
    8- 25/01/2010'de başlayıp 26/01/2010'da sona eren günce; bir sonraki entryi -arada olağanüstü birşey olmaz ise- şubat ortası gibi girme niyetindeyim.

08/02/2010 itibari ile edit:

1- 17 sigarasız gün geçti sayın sözlük.
    2- bu iş bitmiştir, sigarayı bıraktım artık, helal olsun champix... diyemiyorum ama halen
    3- bir işe yaradı bu kesin ama an itibari ile ilk kutunun bitmesine iki gün var ve ben ikinci kutuyu da kesinkes kullanacağım. belki üçüncüyü de.
    4- champix için sağlıklı bir değerlendirme yapabilmem için sanırım ilacı kestikten sonrasına bakmak gerek.
    5- bu neye benziyor biliyor musunuz? hani iki tekerlekli bisiklete binmesini öğrenirken, arka tekerlerin iki tarafında küçük yardımcı tekerlekler bulunur. bir süre onlarla binersiniz ve bir gün gelir çıkartılır onlar ve işte artık öğrenmişsinizdir bisiklete binmesini. işte champix sigarayı bırakma yolunda o arka yardımcı tekerlekler rolünde.
    6- bunu kullanırken kesinkes içmezsiniz buna eminim. ne yaptı nasıl etti bilmiyorum ama bana içirtmedi sn sözlük.
    7- ama işte peki ben ilacı bırakınca ne olacak? bunu görmek lazım diyorum.. ha bu arada rüya olayı hızla devam ediyor. son derece berrak, hd kalitesinde rüyalar bunlar.. sırf ayrı bir başlık açmalı champix'li rüyalar diye.. o raddede yani...
    8- 08/02/2010 güncemizin de sonuna geldik. enteresan birşey olmadığı takdirde bu ayın sonunda yeni bir güncelleme yapacağım.

22/02/2010 itibari ile edit:

1- sigarasız 1. ay dolmak üzere.
    2- şimdi bazı değişikliklerden bahsetmem gerekiyor sanırım.
    3- şu ana kadar yazdıklarıma şöyle bir baktım da, hep bir pembe tablo var. yani "laylay yaşasın bıraktım sigarayı oh oh oh, hayat çok güzel, mutlu şahıslarız bizler.. tralalala..." ekseninde gitmiş gibi biraz yorumlar.. ama realite böyle değil.
    4- normalin üstünde bir baş ağrısı, boğazınızda yutkunmayı zorlaştıracak bir sızı, sanki hasta olacakmışsınız yakında, üşütmüşsünüz de boğazınız ağrımaya başlamış gibi bir şey bu, mutsuz bir ruh hali, depresif demiyorum ama mutsuz, rahatsız edici dozda bir çarpıntı ya da çarpıntıya benzer bir adrenalin yayılması vücuda.. ama huzursuzluk veren bir adrenalin.. hani yaşamadım bilmiyorum ama panik atak denilen şey galiba böyle bir şey olmalı.. panik duygusu evet... tolerans seviyesinin düşmesi.. herşeye ve herkese.. yorgunluk veya dinleneme hissi..
    5- yukarıda yazdığım hislerin böyle bir karışımı sonucu ortaya çıkan melankoli... sigarayı birlikte bırakıp, aynı gün ilaca başladığımız arkadaşım anlattı, champix kullanan bir başka tanıdığı diyormuş ki, "öylesine melankolik oldum ki yakında sigaraya başlayacağım."
    6- şimdi bu yazdıklarım da belki biraz ağır oldu ama benim tecrübe ettiğim şeyler bunlar. sabah ve akşam almam gereken hapları günde 1e indirdim. sabahları artık almıyorum ve en azından iş yerinde biraz daha normal hissediyorum.
    7- gerçekten suni bir his var sn sözlük. ha sigara içiyor muyum? hayır ama sanki hala içiyormuşum tarzı bir enerjisizlik var üstümde.
    8- eeah yeter deyip komple kessem ilacı sanıyorum ki yine başlarım ben buna.
    9- burada bir başarısızlık öyküsü paylaşmış olacağım galiba her şeyin sonunda. sabırla okuyan var mı bilemiyorum ama içinden "iç şu zıkkımı da, hem sen kurtul hem biz kurtulalım" diyenler olabilir.*
    10- neyse, son durumlar böyle... çok acaip rüyalar görmeye devam ediyorum. bakalım nereye kadar gidecek bu?...
    11- 22/02/2010 güncemizin de sonuna geldik. hiç kestiremiyorum bir sonraki güncellemeyi ne zaman yaparım.

• 11 yıldır aralıksız içtiğim meretten son nefesi az önce çekmeme yardımcı olan ilaç.

sigarayı 18 günde bıraktım. özellikle ilk günler hiç bir etkisini görmedim, sigara isteğini azaltması adına. sabah akşam 1 mg lık doza geçtikten bir süre sonra içtiğim sigaradan zevk almamaya başladım. fakat yıllardır gelen alışkanlık ve sanırım beyinde tam olarak bitirememe sonucu bırakmaya cesaret edemedim. 3 gün önce allen carr ın sigarayı bırakmanın kolay yolu isimli kitabını okudum. beyinde bitmeyen kısmı için oldukça yararlı oldu.

ben de gün gün sigara içmeme günlüğü tutacağım. daha önce 24 saat dahi ara vermemiştim. tekrar başlarsam da ibret olsun diye bu entryi silmeyeceğim.

24 saat sonrası: en uzun süre içmeme rekorumu kırdığımı görünce kutlamak için elim sigaraya uzandı. öyle alışmışım bu merete. ara ara canım çok istese de beklediğim kadar zorlanmadım henüz. yalnız gündüz bir ara zeka seviyem aniden 30 puan kadar düştü. yani tıraş olabilir, kendi kendime banyo yapabilir, yatağımı düzeltebilirdim ama daha fazlası beklenemezdi bu iq ile. o halde çalışmak zor geldi. o da geçti. ikinci güne kadar seyir defterinden sevgiler.

48 saat sonrası: 'bugün dayanamadım içtim sözlük' . evet sırf bu cümleyi yazmamak için içmedim. çok dayandım çok...

72 saat sonrası: türk kahvesinin mantıksız bir içecek olduğuna karar verdim. ilaç etkisinden olsa gerek, kriz aralıkları uzadı..

5 gün sonrası: gündüz gelen şiddetli krizleri saymazsak oldukça iyi bir gün. yavaş yavaş zehir vücuttan çıkıyor. bugün içmememe en büyük yardımcı şey içimden, 'nikotinsizlikten kimse ölmez' dememdi.

8 gün sonrası: bir daha sigara içmeyeceğim düşüncesi beynime iyice yerleşti. sabahları leş gibi uyanmıyorum, nefes alabiliyorum. yemeklerin sonrası hafif bi nikotin ihtiyacı ve belli alışkanlıklar ( koyu bir muhabbette elin sigaraya gitmesi vs..) dışında sigara aklıma gelmiyor bile.

11 gün sonrası: sigara yok. nikotin ihtiyacı da iyice azaldı.

5. hafta editi: yok kardeşim sigara falan içmedim. bundan sonra da içecek değilim. ismim zikredildiğinde insanların gözünde, sigara içer hali canlanan ben sigarayı bıraktım. 'aman zamanı değil, aman stresliyim, kılım yünüm' demeden başlayın ve sigarayı bırakın derim..

11. hafta editi: sigarayı bırakalı ne kadar olduğunu girdiğim entry tarihiyle hesaplıyorum. yani artık saymıyorum şu kadar oldu diye. geçen 11 haftada şunu öğrendim ki, sigarayı bırakan birinin sigaradan tamamı ile uzaklaşması imkansız. bir sigaranın bile tekrar başlamak için yeterli olacağını unutmadan yola devam etmek mantıklı.

sırf deli gibi sigara kokmamak için bile bıraklır bu meret söyleyeyim. sigara içenler asla ve asla ne demek istediğimi tam olarak anlayamazlar. en az 2 haftalık sigara bırakma evresinden sonra ancak bir fikir edinebilirler.

4. ay editi: belki birileri okur da sigarayı bırakır diye yazıyorum. sigara içmedim, içmeyeceğim. benim bıraktığımı gören 3 arkadaşım daha sigarayı bırakma teşebbüsünde bulundu, ikisi bıraktı. iş yerinde en az üç kişiye daha sigarayı bıraktıracağım..

7. ay editi: bu entryi son düzeltişim(yalan). artık sigarayı bırakmış değil, sigara içmeyen biri olarak nitelendirebilirim kendimi.

3 yıl 5 ay editi: sigarayi nasil tuttugumu unuttum:) eger birakma arefesinde iseniz lutfen bu entrynin ilk kismini iyice okuyun. kolay olmayan ama basarinca insana inanilmaz ozguven pompalayan bir seyin arefesindesiniz. gecen 3 yildan fazla surede defalarca 'yav sen iyi bıraktın sigarayi' cumlesini duydum ve her duydugumda ayni keyifle gevrek gevrek gulumsedim:)
  • en başında şunu söylemek lazım sigara bırakmaya yardımcı ilaçtır. sizde bırakma fikri olgunlaşmadıysa kullanmanın çok da bir anlamı yok. her boku sözlüğe danışarak yapan ben, hakkında yazılanları okuyarak 179,50 lira bayıldım ve aldım kendilerini. 5. gün sabahı bıraktım sigarayı ve bugün sigarasız geçen 4. günüm. sigara içme isteği günde bir kaç sefer geliyor ama bir kriz şeklinde nüksetmiyor. isteği yemek ya da tatlı yiyerek bastırıyorum şimdiden göbeği büyüttüm gibi geliyor. benimle beraber ilaca başlayan bir arkadaşım bulantılara rağmen hala sigara içiyor ve ilacın etkisinin azaldığını söylüyor yani burada sizin sigarayı bırakmayı isteme dereceniz son derece önemli.

yan etkilere gelince ben bulantı, depresyon gibi herhangi bir yan etki görmedim. sadece hd rüyalar ama ne rüyalar sevgili sözlük gecede 3-4 farklı rüya. sanırsın game of thrones çekiyorum bilinçaltımda. normalde ölü gibi yatan ben gördüklerimin de etkisiyle her bir rüyadan sonra uyanıyorum ve çok geçmeden tekrar uykuya dalıyorum. araya başka bölümler karışıyor bazen ama genellikle devamını görüyorum rüyanın( burası çok ilginç).

sonuç olarak champix candır. etkili bir ilaçtır. 16 sene günde 1,5 paket sigara içen bana bıraktırmıştır bu boku.

edit: sanırım an itibariyle 1 aydır sigara içmiyorum ve 15 gündür de ilaç kullanmıyorum. bir hayli yan etkisini gördüm ve ilacı da bıraktım. essist'in de uyarısında olduğu gibi ne kadar geçerse geçsin sanki daha 7-8 saattir sigara içmiyormuş gibiyim, çok canım istiyor sözlük bildiğin gibi değil.

edit2: an itibariyle yaklaşık 100 gün olmuş sigarayı bırakalı (bir arkadaş sorunca hesapladım, gün saymıyorum siz de saymayın). canım kesinlikle istemiyor hatta sigara içilen bir odada kalamıyorum çünkü nefes almak güzel bir şeymiş yıllar sonra bunu anladım. hayatımdaki değişikliklerden bahsedeyim size biraz.

1) 3 kilo aldım: sigarayı bırakırken müthiş iştahınız açılıyor ya da can sıkıntısından yemeğe sarıyorsunuz bilemedim. ben yemeklerden sonra da bir şeyler atıştırmaya devam ettim canım istemesin diye. haliyle ilk 20 günde 7 kilo aldım ama daha sonra normal seyrine döndü herşey ve aldığım kiloların dördünü geri verdim. çok kilo alır mıyım diye düşünen varsa benim kadar abartmanız mümkün değil (günde 4 snickers + 4 coco star + 4 çokonat yiyordum). kilo almaktaki en büyük etken artık yemeklerin tadını almaya başlamanız yani yıllardır yediğiniz bir şeyin tadı çok farklı ve çok güzel geliyor insana.

2) ağız tadı: bakın bu çok önemli şimdi sabahları ağzıma afedersiniz birisi s.çmış gibi uyanıyordum sabahları çok kötü bir tad oluyordu ağzımda ve kokuyordu. bunun tamamen geçmesi yaklaşık iki ay alıyor. ve üstteki maddede belirttiğim gibi her şeyin tadını almaya başlıyorsunuz.

3) canlılık: her yerde performansım 2 kat arttı (evet yatakta da). bakın iki katına çıktı demiyorum iki kat arttı diyorum. sigara içerken ciğerlerimize karbonmonoksit çekeriz ve gaz bir daha ayrılmamak üzere alyuvarlarımızla birleşir, dolayısıyla kanın oksijen taşıma kapasitesi düşer. vücudumuz ise hücrelere gidecek oksijen miktarını arttırabilmek için umutsuzca alyuvar üretir. sonuç olarak kanınızın yoğunluğu artar, kalbiniz ise bu olması gerekenden daha yoğun kanı pompalayabilmek için normalden daha çok çalışır doğal olarak hiç bir şey yapmasanız da yorulursunuz. bu da yaşam kalitenizi düşürür.

4) bedava ipad 2 aldım: sigarayı bırakınca bir kutuya her gün normalde içtiğim sigara parasını bıraktım, insanı müthiş motive ediyor. günde 1,5 paket marlboro lights x sigarasız geçen gün sayısı (12 x 100) = 1200 lira cebimde kalmış. şimdi durup dururken birinin size 1200 tl verdiğini düşünün ne kadar güzel değil mi? ben bu parayla ipad 2 aldım.

edit 3 : bırakalı dört sene olmuş ya sözlük :)

edit4 : bırakalı altı seneyi geçmiş.

edit 5: sekiz (8) sene olmuş bildiğin.

edit6: dokuz (9) seneyi devirmişiz.

edit7: son oylananlarda görünce yazayım dedim 11 yıl olmuş.
  • efenim kullanan hatta devam paketini yariliyan biri olarak diyebilirimki bu ilac 100 300 degil milyarlar degerindedir. oncelikle maneviyattan bahsedelim, baslarda (ilk iki hafta) "parama yazik oldu" yada "kac karton sigara parasi gitti" derken 3 haftada nevrim donmus ve gunde 1-1.5 paket icen bendeniz gunde 2 3 tane icer olmusum. 7 ile 14. gunler arasi birakma gunu secin gibi bi dayatma olsada kisitlamaya inat 20. gun biraktim ve arkama donup baktigimda 23-30 sigarasiz gun gecmis, yada samimi olalim "yeniden dogmusum"...

maddiyata gelirsek cidden sizi uzebilir (baslangic 160 devam 300) ama tavsiyem aylik paket hesabi yapmaniz ve caninizi dusunmenizdir (bkz: mal canin yongasidir)

yan etkiler dersek intahari henuz dusunmuyorum ama heryer cok karanlik ve onumu gore.... kendine gel şampiyon(!) saka bir yana ac karnina alinca biraz bulanti yasamam haricinde pisikolojik ve fiziksel olarak hicbir yan etki gormedim (babalar gibi 7 hafta kullanmisim(bkz: dio lan bu boru mu sandin))

toparlamak lazim simdi. baba sunu tek cumlede hallet diyenlere "kullanin kullandirtin" diyorum. son sozumde pembe citli ev hayalleri kuranlara, bu mereti gizlice corbaya karistirmak fayda etmez is yine kafada bitiyor ha ama oran istiyene %20 kafa %80 champix. olurda bukadar laf ve deneyim yetmediyse (bkz: seftali buldun tuylusunu istiyosun)

son durum 2013 editi: sigaraya yeniden başlanmış ve champix le tekrar bırakılmıştır. 4 gündür içilmemektedir, bu sefer 22.günde mevzu bitmiştir.

beni eşşekler kovalasındır ki sigarayı bıraktım diye ilaca devam etmemişimdir. yeniden başlamam o yüzdendir.

aman deyim başlangıç paketini alıp tamam bu iş demeyin, öyle irademle bırakırım devamında diyip adamı hasta etmeyin! sonra muhabbet, mekan, keyif sigarası derken tekrar gecenin 4 de sigara bitti diye market ararken bulursınuz kendinizi.
  • bugün itibari ile kullanmaya başladığım zımbırtı.

yaklaşık yirmi yıldır sigara içiyorum. son yıllarda günde iki paket ve üstü şeklinde. daha önce elektronik sigara ve nikotin bandı ile ufak ve çok başarısız denemeler oldu. hem bant takıp hem fosur fosur içiyordum. sabah kalkar kalmaz yüzümü yıkamadan kahve doldurup sigara ile ayılan biriyim.

zaten heyheyli bir bünyeye göre çok fantastik yan etkileri var. ilkini gerilek kullandım ama midede en azından negatif bir durum yok şimdilik. kendi kendime "bok mu var her ilacın prospektüsünü okuyor, yetmiyor sözlüğe bakıyorsun" diyorum.

birkaç haftadır ufaktan başladığım spor aktivitelerini de p90x ile taçlandırıyorum yarın sabahtan itibaren. bakalım champix ile spor nasıl bir etki gösterecek. 12. günü işaretledim bırakma günü olarak. gerçekten sigarasız bir hayatı çok istiyorum bu sefer. bugüne kadar en iradesiz olduğum konuda bakalım bu motivasyon ve champix faydalı olacak mı?

umarım bu entry silinmez ve güzel updatelerin sonucunda "bıraktım ulen sonunda bu mereti" diyerek biter.

1.gün: herhangi bir yan etki görmedim. akşamüstü sağ göğüste hafif bir yanma vardı ama sporla alakalı idi. eğer solda olsaydı kesin korkudan sıçmıştım * gece yarım saat yüzdüm. belki placebo etkisi ama sigar isteiğimde belirgin bir azalma hissettim. ilk dozdan sonra böyle bir etki olabilirmi emin değilim ama %40 civarı bir az tüketim oldu. hd rüyalar için yatağa girdim ama bildiğin sığır gibi uyumuşum.

2.gün: sabah kalkaz ilk kahve eşliğinde patlattım ilk sigarayı ama sanki açlığım eskisi gibi değildi. normal kettle yavaş ısınıyor diye sabırsızlanırken bugün farkında olmadan ağırdan aldım biraz. ayı gibi p90ximi yaptım. az sonra ikinci dozu alıyorum. normalde dün gece 20.00 de açtığım sigara paketini çoktan bitirmiş olmam gerekiyordu ama hala içinde 6 tane var. günde iki paketten utanmasam 1 pakete düşürmüş olacağım ilk günden. hadi bakalım *

3.gün: az önce son 0.5 mglık tableti yuvarladım. heüz hiç yan etki yok. bari rüya göreydik allahsız. 2 apketlik tüketim 1 pakete düştü sabitlendi. ama şöyle enteresan bir durum var; kahve yapıp oturuyorum ve otomatik olarak elimi sigaraya atmışken, "lan canım istemiyor şu an neden yakıyorum ben bunu" diyorum. ama daha 12. gün olan bırakma günüme 9 gün kaldığı için durduk yere kendime stres etmeyeyim bu dertlere birkaç gün sonra düşerim mantığıyla yakıyorum.

4.gün: bugün iki adet 0.5 mg moduna geciyoruz. sabah dozunu öglen gibi aldım. bir yan etki yok ama ilk üç güne göre daha fazla sigara içtim. çok kafdaya takmamaya ve strese girmemeye çalışıyorum. nasıl olsa daha 12. güne bir haftadan fazla var.

5.gün: yan etki yok. bugün düne göre az ilk üç güne göre çok içtim. rüya da yok hala len!

6. gün: rüya yok check, asabilik yok check, midede sorun yok check, sigara tüketimi azalıyor check.
    olmazsa olmaz sigara rutinlerim var benim. daha yeni söndürmüş olsam da tuvalete girerken yakarım illa bir tane. son birkaç gündür yakmasam da oluyor. çay, kahve sigarasız içilmezdi, içmesem de oluyor.

7.gün: iki adet 0.5 mg ile son gün. hala ilk günle benzer durumlar.

8. gün: bugün 1 mg lık iki doz başlıyor sonunda. bol alkollü ve sigaralı bir gecenin ardından saat iki gibi ilk doz alındı. sonraki birkaç saat midem çok reroro hallerdeydi ama buna ilaç mı sebep oldu yoksa bir önceki gecenin etkileri mi bilemiyorum. ikinci dozu da az önce patlattım bakalım yine bişiler olacak mı mide de. bugün de sigara durumunda bir değişiklik yok. değişiklik yok derken, ilaca başladığımdan beri eskisine oranla yarı yarıya içiyorum. hedefe 3 gün kaldı :)))

9-10. gün: rüya bekliyorum ama hala yok* ama bazen midemde hafif bir bulantı peydah oldu. özellikle ilacı aldıktan sonra ilk bir saat süresince. özellikle dolu mideyle kullanıyorum. sigara durumunda çok bir değişiklik yok. iki paketten 1 pakete düştü ve böyle devam ediyor. ama daha önce yazdığım gibi yemekten sonra içmek için ölmüyorum. ya da bazen bir bakıyorumki yarım saatte bir için ben 3 saatte iki tane içmişim. o içtiklerimde ritüellere bağlı. ya çay/kahve eşliğinde ya da yemek sonrası vb.

12. gün:takvimde bırakacağım gün olarak işaretlediğim gün geldi çattı. sabah canım çekmemesine rağmen durduk yere yaktım bir tane. kendimi sigara konusunda strese sokmadan, bu durumun bana ters psikoloji etkisi yapmasında fırsat vermeden bırakmaya karar vermiştim. 12. gün son gün diye kıvırdım ve gün boyu içmeye devam ettim. saat 20.15 itibariyle ofisten çıkıp eve gitmek üzereyim ve sigara konusunu arkamda bırakmayı planlıyorum. bakalım olacak mı?

13. gün: bir gün önce ofiste son sigarayı içip eve gittim. evde hiç içmeden uyudum. ama güne stres ve sinir dolu bir telefonla başlayınca bugün de bırakmayı gözüm kesmedi. içtim fosur fosur. akşam rakı eşliğinde de götürdüm. tek bir sigara ile eve gittim ve o sigaradan sonra içmedim.

14. gün: ben bugün sigara içmeyi bıraktım!

15-16. gün: evet 13. günün akşamında evde son içtiğim sigaradan sonra hala sigara içmiyorum! onun son sigara olacağını bilseydim biraz daha keyifli içerdim oysa. garibim ben bilgisayarla ilgilenirken arada kaynadı gitti. * champix in faydasını asıl bu son üç günde hissettim. daha önce birkaç günü geçemeyen -ki o günlerde de el alemden nefes otlanıyordum nikotin kessin diye- başarısız bırakma denemelerimde sürekli sigara kafamdaydı. kafamdaydı derken bildiğin beynimin içinde vızıldıyordu. champix bunu büyük ölçüde kesti. ilk gün özellikle iki dakikada bir beynim sigara içmemi emretti resmen. istemsiz elimi attım. ama her seferinde bu istek ya da sinyal bir saniyede geçti gitti. gün içinde bu ara uzadı. ertesi gün daha da azaldı. 16. gün itibari ile belki artık saat başına düştü.
    bu süre zarfında normal hayatıma devam ettim. denize gittim, ofise gittim, bir diğer işim olan balık evine gittim, balık yedim, rakı içtim, her haltı yedim yani.

bir haftaya ulaştığımda çok daha iyi hissedeceğim! ama burada yazılanlardan aldığım en büyük ders tek bir tane bile içmemek ve ilacın diğer kutusunu da alıp kullanmak.

31. gün: 17 gündür sigara içmiyorum. devam paketine başladım. hala rüya yok ama 3-4 gündür midem bulanıyor.

45.gün: quitnow aplikasyonu der ki;
    31 gün 18 saattir sigara içmiyorum. 1270 adet sigaradan yırttım. 603 tl'de tasarruf ettim.

yeni edit: beyler, bayanlar! 74 gündür sigara içmiyorum ben! )))))

taze edit: sigarasız 109 gün! içilmeyen sigara 4.366, cebe kalan para 2.073 tl, kurtarılan zaman 18 gün!!!

helal olsun bana editi: 1 sene 19 gün olmuş!

aferin keranacı editi: 1 sene 9 ay olmuş! bir kere bile özlemedim.

yeşillendirme notu: 3 seneyi geçtik. toplamda 8-10 tane keyif purosu içmişimdir. sigaranın kokusuna tahammül edemeyenlere katıldım. kronik sinüzit sorunum neredeyse yokoldu.
  • bu ilacı üretenler sigara içenlerden nefret ediyor olmalılar. şöyle düşündüler herhalde: " bu öyle bir ilaç olmalı ki, sigara istiyorum diye sürünsünler bu pislikler ama içtikleri sigaradan bir bok anlamasınlar. yok hatta tam olarak bok içiyormuş gibi anlasınlar. yaşasın kötülük! "

tamam kendi isteğimle, irademle başladım bu ilaca ama, nasıl bir eziyettir bu arkadaş ya. sigara istiyorum, içemiyorum. çelişkinin farkındayım ama sigara içenler bunu anlayacaklardır.
  • dün itibariyle kullanmaya başladığım ilaç.

yaklaşık 15 senedir günde 14-15 adet sigara içiyorum. birçok kez sigarayı bırakmayı denememe rağmen, zora pek gelemeyen yapım ve gayet zayıf bir iradem olduğu için champix'i kullanmaya karar verdim. zaten en baştan 189 tl gibi gayet sigarayı bırakmaya teşvik edici fiyatıyla takdirimi kazandı.

birinci gün sabah almış olduğum 0,5 mg tablet sayesinde (tamamen psikolojik de olabilir) günü 6 sigara içerek tamamladım. kesinlikle kendimi içmemeye zorlamadım. sadece kendi kendine içmeyi erteleme güdüsü gelişti bende. yan etki olarak kısa süreli hafif bir baş ağrısı oluştu. onun dışında hiçbir etki veya yan etki görmedim. her sigaranın tadı gayet güzeldi.

ikinci gün (bugün) şu ana kadar biri kahvaltı ve ikincisi öğle yemeği sonrası olmak üzere iki adet sigara tükettim. yaklaşık 1 saat önce bir sigara içmeye kalktığımda mutfakta kabak çekirdeğini görünce balkona çıkıp sigara içmeye üşenerek tekrar erteledim. yan etki olarak herhangi bir baş ağrısı yok bugün fakat damağımda hasta olacakmışım gibi bir kuruluk var. bense sabırsızlıkla yüksek çözünürlüklü aksiyon dolu rüyaları beklemekteyim.

önemli gelişmeler oldukça, denemek isteyen fakat cesaret edemeyen arkadaşlar için tecrübelerimi buradan paylaşacağım. ben de artık bir sigara içmeye gideyim.

edit

üçüncü gün toplamda (alkol almış olmamın etkisi de var sanırım) 8 adet sigara içerek champix'li günlerimin rekorunu kırmış bulunuyorum. onun dışında herhangi bir değişiklik görmedim. bu arada bırakma günümü 12. gün olarak belirlemiştim. bilin istedim.

dördüncü gün inanılmaz bir sigara isteği ile uyandım. bugün sabah akşam ilaç alma düzenine geçtim ve bundan dolayı çok mutluyum. zira içimdeki sigara isteği sürekli artmakta ve kendimi champix'e karşı bağışıklık kazanmış gibi hissediyorum. sanırım 0,5 mg tek tablet yeterli gelmiyordu artık. şu ana kadar (22.07) 6 adet sigara içtim. akşam saat 9 sularında ikinci dozu aldım. biraz yumuşattı gibi sanırım isteği. fakat bana göre bugünü en az 9 adet sigara ile bitiririm. bunun dışında bugün enseden kafama doğru pek uzun süreli ağrı hissettim. bunların dışında gelişen hiçbir şey yok. en önemlisi ben anormal rüyaları beklerken, gördüğüm rüyaları da göremez oldum. devam edecek...

edit

beşinci, altıncı ve yedinci günleri sırasıyla 4, 3 ve 5 adet sigarayla tamamladım. sigara isteğinde azalma var evet. ama kendime diyorum ki iyi ki onikinci günü bırakma günü olarak belirlemişim. yoksa sekizinci gün falan bırakmam mümkün değilmiş.

sekizinci gün itibariyle durum gayet iyi. rüyalar yavaş yavaş gelmeye başlar gibi oldu. dün mesela resmen çatışma anı yaşadım. iki göğsümden ve bir karnımdan olmak üzere çok gerçekçi üç mermi yememe rağmen hiçbir şey olmamış gibi olaya devam ettim. yetmez ama başlangıç için güzel bir rüyaydı. bunun dışında son iki gündür baş ağrısı olayı beni bitirmiş durumda. ağrı kesici falanda kullanmıyorum sakata gelmeyelim diye. gün itibariyle kullanmaya başladığım 1 mg tabletlerin kafası iyi olsa da ağrıyı biraz azaltsa diye düşünmekten başka çare yok. bugün mü? izin bittiğinden ve sevgili mesaime yeniden kavuşmanın şerefine 2 adet devirdim en sertinden. daha çok içerim gibi duruyor. hayırlısı bakalım. tabii ki devam edecek...

edit

sekizinci gün korktuğum gibi geçmedi. güne çok erken tükettiğim iki sigarayla başlarken gece olduğunda bu sayı ancak üçe çıkabilmişti. geceyi hak edilmiş güzel bir puro ve bira eşiliğinde tamamladım. yalnız rüyaların yavaş yavaş etkisini artırdığını söylemeliyim. şöyle ki: babamla tekneyle gezerken tekne devrilir ve biz denize düşeriz. sonra birden deniz kapkaranlık olur ve biz hızla kıyıya doğru yüzmeye başlarız. kıyıya vardığımızda ben tam iskelenin merdivenlerinden tutunup çıkarken arkama dönerim. bir bakarım ki dev bir deniz anası dokunaçlarından ikisini babamın alnına dayamış ve onun süper güçlerini emiyor (zira babamın süper gücü bilgisidir). bu da böyle bir rüyamdır.

dokuzuncu günün benim için şimdilik gayet rahat geçtiğini söyleyebilirim. saat 16.35 itibarıyla tek sigara içmiş bulunuyorum. işlerin yoğunluğunun da etkisi olsa gerek. ama normalde 7-8 adet tüketmiş olmam gerekiyordu. lakin akşama iki bira yanında bir puroyu gözüme kestirdiğimi de belirtmem gerekir. sigarayı bırakmama az kaldı. ve ben hala hiç sıkıntı duymadan çok rahat bırakabileceğimi düşünüyorum. bu arada sanırım hiç bahsetmedim; ilaçları sabah saat 08.30'da, akşam saat 20.00'da alıyorum. görüşmek üzere sözlük.

edit

dokuzuncu gün sandığım gibi bir adet sigara ve yarım puro ile sona erdi. puronun tamamını içemedim mide bulantısı yaptı. onun dışında her şey aynı ve sigara isteksizliği günden güne artıyor.

onuncu gün. saat 16.47 itibarıyla sigara veya herhangi bir duman çıkartan nesne tüketmedim. gayet rahatım. ense kökü derler ya. hah tam orada hafif bir ağrı o kadar. biraz uyursam o da geçecek eminim. yarın sigarayı bırakma günüm. şansa pek ihtiyacım yok ama dilerseniz de kabulüm. herkese an itibarıyla ilacı tavsiye etmekle birlikte gelişmelerden haberdar etmeye devam edeceğimi belirtmek isterim.

edit

onbirinci günü bir sigara ile kapatmak istesem de, üçüncü nefesten sonra midem bulandı ve söndürmek zorunda kaldım. canım sigara istemiyor.

onikinci gün... birazdan yatarım herhalde. malum yarın iş var. sigara mı? tabii ki içmedim. bugün bırakma günümdü. o hafif baş ağrıları yine oldu. ama çok aşırı rahatsız edici değil. sigara aklıma 2-3 defa geldi. ama canım istediğinden değil. tamamen alışkanlıktan dolayı. öğle yemeği sonrası balkona yöneldim sigara için. sonra dedim hayırdır. velhasıl aklınıza geldiğinde unutmak bir 10 saniyenizi alıyor. kendimi iyi hissediyorum. canım kesinlikle sigara istemiyor. umarım böyle devam eder.

edit

onüçüncü gün yoğun bir baş ağrısıyla geçti. sigara içmedim tabii ki. canım da istemedi zaten. baş ağrısını da ağrı kesici ile hallettim.

ondördüncü gün yine sigara içmedim. sanırım oluyor bu iş. bundan sonra çok önemli bir gelişme olmadığı sürece yazmanın pek anlamı kalmadı. bu ilacı kullanın ve sigarayı bırakın. bu kadar basit.

gerçekten irademle başaramadığım sigarayı bırakma olayının champix ile çok rahat üstesinden geldim. neyse uzatmıyorum çok reklam yapar gibi oldu böyle. dumansız günlerde görüşmek üzere sözlük.

edit

bugün onsekizinci gün. çok önemli bir gelişme olmadı ama merak eden arkadaşlar için bilgi vermek istedim. her şey gayet yolunda. özellikle tertemiz nefes aldığını bilmek mükemmel bir duygu. dün akşam mesela içkili ortamda, arkadaşların tüm ısrarlarına rağmen sigara, puro veya nargile içmedim. kokuları fena değildi aslında ama canım da hiç istemedi. herhangi bir sıkıntı yok ve kararlı bir şekilde devam ediyorum. bu ilaç size sigarayı bıraktırıyor. bence geriye kalan en önemli mevzu kararlılığınız. yıllar sonra bile yine dumansız ortamlarda yazışmak dileğiyle. devam eder.

edit

bugün yirmiüçüncü gün. telaşa mahal yok. önemli bir gelişme yok çünkü. her şey o kadar pozitif devam ediyor ki anlatamam. sigarayı bırakmamın onbirinci günü bugün. ilacın bitmesine de çok az kaldı. artık ne yan etki, ne sigara isteği, ne de aklıma sigara düşmesi kaldı. sizi nasıl inandırabilirim bilmiyorum sözlük ahalisi fakat hepinizin en kötü ihtimalle bu ilaç sayesinde sigarayı bırakabileceğini biliyorum. inanın hiç zor değil. içinizde azıcık sigara bırakma isteği ve azıcık kararlılığınız varsa deneyin. lütfen ama lütfen şu illeti bırakın. en azından hiç tanımadığınız biri sizden niye böyle bir şey rica eder bunu düşünün yeter.

edit

sigarayı bırakmamın 20., champix'i bırakmamın 3. günü. an itibariyle durumumun özeti aşağıdaki gibidir.

- sigarayı içmeyeli 20 gün oldu ve en ufak içme isteği dahi yok.
    - yılda bir kere soğuk algınlığına yakalanan bünyem bu 20 gün içinde 2. defa soğuk algınlığından yıkılıyor.
    - içtiğim içki sigarasız pek tat vermediği için, alkol tüketiminde de (normal tüketim: haftada 1 litreye yakın viski veya votka) müthiş bir azalma var (neredeyse hiç).
    - akşamları çeşitli meyve tüketiminde inanılmaz artış (ki meyvenin adını bile duymak sinir bozucuydu benim için).
    - fındık, fıstık, çekirdek, çikolata gibi ürünlerin tüketimini saymıyorum bile farkındaysan. onlar sigaranın yerini aldılar.
    - 20 günde 2 kilo aldım ve bu durum benim ürkütmüyor desem yalan olur.
    - kendimi inanılmaz sağlıklı hissediyorum. elimin yüzümün rengi açıldı. dişler beyazladı. arada hissettiğim sıkışmalar-darlanmalar sona erdi.
    - uyuduğum saat-uyandığım saat karşılığında aldığım uyku çok kaliteli.

hala sigara kullananlara son söz olarak; metroya, otobüse, minibüse, arabaya bindiğinizde; ofise, misafirliğe veya eve geldiğinizde gerçekten iğrenç kokuyorsunuz.

bilgilerinize arzolunur.

edit

vardır belki merak eden diye tekrar döndüm sahnelere. 51 gün olmuş içmeyeli. günleri sayan programı var, zannetmeyin ki sayıyorum tek tek. her şey çok güzel devam ediyor. içkimi de içiyorum, sporumu da yapıyorum her türlü. ama bir sıkıntım var sözlük. 6 kilo aldım yağlı tarafından, en kemiksizinden. dert etmiyorum illa ki bir şekilde götürürüz onları da. sigarayı bırakmışsın, vız gelir sana en baba diyetler diye gaz da veririm kendime.

neyse; bırakmadıysan artık bırak çünkü başka bir boyuta geçtim artık. birincisi; şarkılardaki gibi değil hayat. sigaranın dumanı ne sen ol, ne de ateşi ben. inan ki çok rahatsız ediyorsun. ikincisi; belki inanmazsın ama (kendimden biliyorum) vallahi acıyorum sana. bırak şunu artık, bırak.

edit: 22.11.2012

"kullanımı sigaradan daha zararlıdır" gibi cümleler kuran değişikler kendi dümeninin peşindedir, net. sinirlendim de geldim, dalgalandım da durulamadım. zaten sigara içmiyorum sinir patlamaları yaşıyorum...

şaka lan şaka. her şey çok güzel olum. telefonumdaki program der ki; 145 gün olmuş bırakalı. dile kolay. 1 sene önceki ben gelip dese ki; sen sigarayı bı..., "laaaağğn bi git" derdim. sayemde beni görüp gaza gelen 3 mesai arkadaşımda bıraktı sigarayı. son durumları merak edenler için bildirdim. arz ederim.

yeni yıl güncellemesi: 02.01.2013

canım programım der ki; 186 gün olmuş illeti terk edeli. sallama olabilir belki ama 13 gün kurtarmışım hayatımdan içmeyerek sigarayı. 3170 adet sigara içmemişim bu sürede ve yaklaşık bin liram cebimde kalmış. şimdiye kadar tek bir sigara dahi içmedim. puro vesaire dahil. hatta tüm ısrarlara rağmen nargile bile. aldığım kiloların dördünü verdim. her şey çok yolunda. başlamadım ve kesinlikle bir daha ağzıma sürmeyeceğim. bu arada benimle gaza gelen mesai arkadaşlarımdan biri ile yolumuza devam ediyoruz. diğer ikisi patladı maalesef. merak edenler için mesaiden bildiriyorum. bu vesileyle, yeni yılınızın dumansız geçmesi dileğiyle sevgi ve saygılar.
  • yaklaşık 2 yıl önce sayesinde sigarayı bırakmış olduğum plasebo mudur mucize midir bilemediğim ilaç. yalnız hemen şunu söyleyeyim ki; sigarayı bırakmayı ilk aklıma getiren şey, sözlükteki* zyban altında yazmış olan entrylerdir, arkadaşların hepsine çok çok teşekkür ediyor buradan kendilerine kokulu öpücük gönderiyorum.*

efendim sigarayı bırakmadan önce 17 yıldır (34 yaşıma kadar) kesintisiz günde 2 paket sigara içen, askerde 1 hafta tatbikata gidilecek denildiğinde hemen 2 karton kısa parliament zulalayacak, son 5-6 yılda hiç tek paket almamış hep kartonla sigara depolamış, ceplerinden içinde tek tük dallar olan paketler değil açılmamış paketler saklayan ve hiç sigarayı bırakmayı denememiş aşağılık pis bir tiryakiydim. aç kaldım, susuz kaldım** ama sigarasız kalmamıştım.

sonrasında yaşadığım ülkede* zaten kapalı alanlarda sigara içme yasağı ve çevremde eli yüzü düzgün bütün adamların sigara içmemesi hafiften can sıkmaya başlamıştı. sonra dediğim gibi zyban sayesinde sigarayı bırakan suserler sayesinde "neden olmasın" diye düşünmeye başlamıştım. tam bu sırada -sigaranın tüm kapalı alanlarda kanunen yasaklanması yeniydi- bir kampanya bir curcuna başladı: özel sigarayı bırakma klinikleri bedava destek veriyor, ilaç da dahil tüm masrafları karşılıyorlardı. neyse gidildi, şu bu derken günde 40-50 adet sigara son 17 yıl diyince danışman yazıverdı champix'i...

ilaç hakkında bana yapılan uyarılar da herkesin bildiği şeyler... ikinci hafta (10. gün) kararlaştırdım sigarayı bırakmayı... bulandı benim yaşamadığım bir sorundu ama gece kabus yada garip rüyalar gerçekten ilginç bir deneyimdi. benim 10. günüm pazartesi günüydü ama pazar günü sabah kalktıktan sonra bir daha içmedim. bana saçma gelmişti pazar gecesi son sigaramı kültablasında öldürürken "lan bu hayatım boyunca içeceğim son sigaraydı" mantığı saçma gelmişti...

hayatı boyunca hiç sigarayı bırakmamış biri olarak 4 gündür sigara içmeden durunca ben bu işe kalkışan hiçbir arkadaşımın yapmaması gereken birşey yaptım: 14. günde champix'i de bıraktım!

tüm yaşadığım geçiş süresi 2 ay sürdü. bu süre zarfında spor salonuna gittim, bayağı faydası oldu.
    yemeklerden sonra çilekli ananaslı şulu bulu sakızlar şekerler bayağı faydalıydı. 3 hafta kadar sigaram, çakmağım ve kültablam (temiz halde tabii) pc başında durdu. 2 ay sonrasında sigara hayatımdan tamamen çıkmıştı. şu anda şöbiyeti özlediğimin 10'da biri kadar sigarayı özlediğimi söyleyemem bile...
    yalnız şu var ki ilk 6 ayında neredeyse her akşam sonraki 6 ayda ise aralıklı olarak rüyamda sigara içtiğimi ve çok pişman olduğumu gördüm.

özet olarak şunu şöylemek isterim ki; sigarayı bırakmanın iradeyle hiçbir alakası yok, sigarayı bırakmayı ne kadar istediğinizle alakası var.
hesabın var mı? giriş yap