şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • herkes uyku halinden bahşetmiş ama ben uyuyamıyorum.
    başlayalı 1 hafta oldu ve 3 gündür zombi gibi geziyorum. önceki gece birde yatıp üçte uyandım ve sabah 7'ye kadar uyuyamadım. dün gece ikiden sabah 6'ya kadar uykusuzluktan kıvrandım ama yine uyuyamadım.
    yorgunluktan kendimi kemirmeye başlamazsam sigarayı da bırakıcam evet.

14. gün: bazı günler sayıyı artırmış olsam da genel olarak mide bulantısıyla içemedim. gün içindeki kalp çarpıntısı ve sürekli bir heyecan hali vardı. onlar da 2-3 gündür yok. sanki multivitamin içiyor gibiyim. yan etkiler oldukça azaldı. bugün hiç sigara içmedim. zaten 14. günde bırakma eğiliminiz olmazsa doktorunuza danışın doz artışı isteyin diyor prospektüsünde.
    şimdilik iyi. sadece sigarayla beraber tükettiğim kahveyi içerken bir esiyor aağhh diye 10 dakika sonra o da bitiyor. yemekten sonra da bir yokladı ama baktı ki benden cevap yok yine 10-15 dakika sonra gitti. ilacın etkisini de buradan anlıyoruz.

17.gün: 2 gündür ciddi krizler geliyor. 10 dakika kendimi oyalarsam geçiyor ama zorluyor yalan yok. deli dehşet atıştırmaya başladım. taştan yumuşak ne varsa yemiyorum gömüyorum. bunlara bir de eklem ve baş ağrısı eklendi. kemiklerimin ağrıdığını hissediyorum. sabahları uyanmak yine zorlamaya başladı. ilk kutu bitince derin bir nefes alıp rahatlayacağımı biliyorum.
    güzel tarafları da var; sigara içen arkadaşlarımın çok kötü koktuğunu görüyorum. istediğin kadar her gün yıkan, parfüm kullan, dişlerini fırçala, titizin önde gideni ol. o kokunun engellenmesi mümkün değilmiş gördüm. yıllardır rahatsız ettiğim herkesten özür dilerim. leş gibiymişim.
  • kullanmayıp da devretmek isteyen varsa iletişime geçsin lütfen.
  • 10 yıllık bir sigara bağımlısı olarak geçtiğimiz pazartesi bu ilaca başlamış bulunuyorum.

günde maksimum 10 adet sigara içtiğim için kendimi bağımlı gibi görmüyordum ta ki geçen seneye kadar. bırakma çabalarım 1 hafta bile dayanmama yetmedi.

bu meredi sadece içmiyorum seviyorum da keratayı. kanser olma riski olmasın ömrümün sonuna kadar günde 10'u geçmeyecek şekilde içebilirim. hem psikolojik hem fizyolojik olarak bağımlıyım anlayacağınız.

champix adlı ilacı yaklaşık 6 yıldır biliyorum çok samimi bir arkadaşım bu hapla bırakabilmişti sigarayı. çevremden başka insanların da bu ilaçla bıraktığına şahit oldum. ben de artık kendime " zaten az içiyorum vs." gibi bahane uydurmaktan vazgeçtim. neyse hikayeyi geçelim ben bu entry'de kendi üzerimdeki etkilerinden bahsedeceğim ve bu entry'yi sigara bırakma güncesi gibi devam ettireceğim.

hap ilk 3 gün 0.50 mg kullanılıyor sonraki 4 gün 0.50+0.50 olarak 1.00 mg dozuna çıkıyor sonraki süreçte günde 1.00+1.00 yani 2.00 mg şeklinde devam ediyor. ilaç tedavisi minimum 2 ay sürecek. ilacın çok ciddi yan etkileri var. bana ilacı halk sağlığı merkezinde görevli sigara bıraktırma uzmanı ücretsiz olarak verdi. öncesinde sorular sordu bazı bilgiler aktardı. 7. günle 14. gün arasında sigarayı bırakacağım günü belirlememiz gerekiyordu ben 10. günde karar kıldım. çünkü dünya süt gününe denk geliyor ve sütü çok severim.

ve günce başlasın:

1. 2. 3. gün
    -herhangi bir değişiklik gözlemleyemedim çok minnak dozda sigara içmeği isteğinde azalma oldu ama plasebo etkisi de olabilir.

4.5.6.7. gün
    -bu 4 gün dozu sabah 0.50 mg akşam 0.50 mg olacak şekilde kullandım. henüz bariz bir etki göremedim. sigara içme isteği hala aynı tek farkı daha fazla sigarasızlığa tahammül edebiliyorum. isteği azaltmadı fakat yoksunluk semptomlarını azalttı diyebilirim. yan etki olarak çok daha rahat uyuyorum (güzel bir yan etki) ve ishal olmasa da hafiften midemi bozduğunu söyleyebilirim ya da yediğim bir şey dokunmuştur ilaç yüzünden olduğunu söylemem doğru olmaz. 8. gün itibarıyla sabah 1.00 mg akşam 1.00 mg dozuna geçeceğim. yani doz 2 katına çıkmış olacak. sanırım esas etkilerini o zaman göreceğim.

8. gün
    - doz sabah 1.00 mg akşam 2.00 mg. sigara içme isteğinde azalış fark ediliyor. akşam fenerbahçe beşiktaş derbisini izlerken 3 bira içmiştim aradan 1 saat geçmeden akşam dozunu aldım. gece uyurken mide bulantısıyla uyandım. doğruca tuvalete kusmaya. alkolün etkilerini artırdığı prospektüste yazıyor. ben de onaylamış oldum. ilacı alırken alkol olayını abartmamak gerekiyor önemli bir nokta.

9. gün
    -ilaç iyiden iyiye kendini hissettiriyor. sigara içip içmemek artık umurumda değil. sigarayla son günüm olmasına rağmen henüz 3 tane içtim. muhtemelen günü 5 sigarayla kapatırım ve sigara illetinden kurtulmuş olurum. ilacın duygu durumuna etkisi de oluyor. daha önce hiç anti depresan kullanmadım fakat şuan ne sinirlenebiliyorum ne dolu dolu gülebiliyorum. umursamaz bir hava hakim. sanırım antidepresanlarınkine benzer bir etki bu. şimdilik şikayetçi değilim umarım bu durum çok uzun sürmez. şimdiden eski halimi özledim.

10-11-12-13. günler

-10. gün son sigara içebileceğim gündü toplamda 3 ya da 4 tane sigara içtim aslında 3-4 bile olmazdı da arkadaşlarla bir konsere mekana gittik alkol vs o yüzden 3-4. çok daha dramatik bir son sigara olur diye düşünüyordum fakat son sigaramı bitiremedim bile. hiç kullanmadığınız dandik sigara markalarının sigarasına mecbur kalırsınız da ağzınızda çok kötü bir tat bırakır aynı o şekilde bir his oluşturuyordu. 11. gün sigarasız ilk günüme uyandım. ilaç tamamen etkisini gösterdi. gün içinde canım hiç sigara içmek istemedi. fakat kafada bir donukluk yapıyor. hani sabahlamaya çalışırsınız ya arkadaş zoruyla gece 4 falan olmuştur kendinizi ayık tutmaya çalışırsınız ona benzer bir ruh hali. devamındaki günlerde de benzer etki azalarak da olsa devam etti. sigarasız 2. günümde baş ağrım oldu fakat ilaçtan olup olmadığını bilmiyorum çünkü migrenim var ve o gün bilgisayarda çok oyalanmıştım. sigarayı bu anlamda olumlu buluyordum beni gün içinde 4-5 kere mola vermeye zorluyordu. ama tabii ki toplamda vereceği zararı düşününce bu sadece bir bahane. ara sıra sigarasızlık mı artık ilacın etkisi mi bilmiyorum çeneme vuruyor konuştukça konuşasım geliyor. topluluk önünde solo stand up tadında takılıyorum :) şimdilik artısıyla eksisiyle bence iyi gidiyor.

14-...-24. günler

- neredeyse hiçbir sorunum yok. canım sigara içmek istemiyor fakat bazen aklıma geliyor o kadar da olur sanırım. ağzımın tadı geldi. yiyecek içeceklerden inanılmaz tad alıyorum ve bu güzel bir haz veriyor. rüyasız bir gecem geçmedi. her gece belki de onlarca farklı rüya görüyorum ama bu iyi bir özellik değil bence çünkü insanı asıl dinlendiren derin uykudur ve derin uykudan insan rüya görmez. bu da daha çok hafif uyku modunda geceyi geçirdiğimi düşündürtüyor. zaten sabahları daha enerjik kalksam da uyuduğum süreye göre uykumu alamadığımı farkettim. tabi artısıyla eksisiyle iyi ki bu tedaviye başlamışım diyorum. 28. günde ilk paket bitmiş olacak daha fazlasını içmek istemiyorum tabi bunu doktorumla konuşmam gerekiyor. eğer sigarayı bırakmak istiyor fakat kendinize inancınız tam değilse destek anlamında bu ilacı tavsiye ederim. herhangi bir ilacı öveceğim aklıma gelmezdi.

25. gün - 9. hafta falan

ilk kutu bittikten sonra ikinci kutuya da başlamam gerektiğini söyledi doktorum ve ikinci kutuya başladım. 6. haftada ilacın kümülatif etkisinden dolayı bırakma kararı aldım. ilaç ciddi bir şekilde sersemletmeye başlamıştı beni. ilacı kafam göre bıraktım tavsiye etmiyorum doktorunuza danışmanız önemli. sigara içme isteğim hala yok. nikotin bağımlılığım çoktan sona erdi. sadece bazen canım sigara içmek istiyor nikotinini değil. 8. haftada deneme amaçlı 1 fırt sigara içmeye çalıştım. çalıştım diyorum çünkü içemedim. tadı aşırı kötü geldi. ilk sigaraya başladığımda aldığım tat gibi iğrençti. hatta dumanı öksürerek attı vücudum. birkaç gün önce tekrar denedim yine aynı sonuç ve mide bulantısı. artık sigara içmiyorum değil içemiyorum. vücudum 15 yaşımda sigaraya verdiğim tepkileri veriyor. sanırım sigaradan ebediyen kurtuldum. sadece çok canım sıkkın olduğu zamanlarda -bugün olduğu gibi- yapacak bir şey bulamadığım için sigara içebilmeyi isterdim diyorum. artık bu günceyi uzun bir süre güncellemeyeceğim. ilaç gayet etkili. bırakmak isteyenler hiç düşünmeden 171 hattını arasınlar. 171 demişken 2-3 haftada bir telefonla arayarak son durumunuzu kontrol ediyorlar. bence bu da güzel bir hizmet.

4. ay

gün içinde hiç aklıma gelmiyor. sigara içilen mekanlarda duramıyorum aşırı rahatsız ediyor. 10-15 günde bir yarım sigara falan içiyorum tamamen keyfine. zaten yarısına gelince boğuyor gibi oluyor içemiyorum. normal sigarayı hiç içemiyorum sadece mentollü olanları yarısına kadar içebiliyorum. tekrar başlamayacağım konusunda kendimden eminim fakat aşırı tiryakilere tavsiye etmem birçok kişiden yarım sigara içtim tekrar başladım gibi hikayeler duydum.
  • yarın için sigara bıraktırma polikliniğinden randevu aldım. bakalım bu mucizeye bedava sahip olabilecek miyim

edit: bugün hastaneye gittim ve doktor ilaç stoklarının tükendiğini eğer istiyorsam nikotin bandı verebileceğini söyledi. eğer çok istiyorsam eczaneden alabilirmişim parayı basıp. ardından 171 i aradım aynı söylemleri onlarda tekrarladı. sigaranın aylık maliyeti de 300lira ilacın aylık maliyeti de 300 lira ama ilaca para vermek götüme zor geliyor. sanırım başaramıycam.
  • champix alıp sonradan kullanmaktan vazgeçmiş biri varsa alabilirim yarı fiyatına
  • benim de bugün aldığım ilaç efendim. önce sigara bıraktırma kliniğinden randevu aldım. çeşitli tetkik ve formlar ardından toplum sağlığı merkezi ilacımı verip nasıl kullanacağımı anlattı. doktorla 7 ekim’i sigara bırakma günüm olarak belirledik.

gerek çevremde gerek internet yorumlarında gördüğüm kadarıyla pek çok kişi bırakmış. sürekli bırakmaya çalışarak irademe derin yaralar açmak istemedim kendimce.

yarın sabah ilaca başlayacağım. enteresan rüyalar için çoktan kolları sıvadım. zaman zaman edit yapacağım.

edit: öncelikle 10 gündür sigara içmiyorum. çok enteresan bir şekilde canım istemiyor. ne alkol alınca, ne de biri yanımda içince. sigara içen bir arkadaşım yanıma gelince çok kötü bir koku alıyorum. bu başlıktaysanız eğer siz de öyle kötü kokuyorsunuz, kesin bilgi. yan etki olarak bazen ayağımın kaydığını hissediyorum ve inanılmaz gerçekçi rüyalar görüyorum. bu yüzden uykumdan sık sık uyanıyorum. zaten rüyalarım çok renkliydi ama bu başka bir şey.
    seyrek olarak mide bulantısı yaşıyorum.

bugün 2. randevuma gideceğim. bence herşey güzel gidiyor ama birde doktoru dinleyelim bakalım.

sigarayı bırakmak isteyip o iradeyi gösteremiyorsanız champix’e kesinlikle başlamalısınız. sigarayı bırakmış olsam da ilacı 3 ay kullanacağım.
  • liseden mezun olalı 14 yıl olmuş; rüyamda lisede okuduğumu, okula geç kalıp önemli bir sınavı kaçırdığım için hüngür hüngür ağladığımı görüyorum. annem ergen günlüğümü okuyor ona kızıyorum falan..

bu hap gerçekten beynimde tam olarak ne yapıyor çok merak ediyorum. ne yapıyor da bu kadar geriye gidebiliyorum? birkaç güne çocukluğuma da inerim herhalde.
  • 3 gün önce babam başladı bu ilaca. her gün arayıp kontrol ediyorum.
    içtim eşşoğleşşek diyip gevrek gevrek gülüyor.
    ama sigara da içiyom diyo, doktor iç dedi içerim, diye gülmeye devam ediyor.

son gülen iyi güler lafını bize de yaşat ya rabbim.
    dinimiz amin.

52 yaşında olmasına rağmen geceleri çok hırıltılı nefes alıyor. daha önce yüz felci geçirdi, kalp krizi olasılığından çok korkuyorum, ki doktor olası olduğunu belirtmişti. bırakmayı kendi de istiyor ama keyif de alıyor sigara içmekten.
    bağımlılığı çok yüksek çıkmamasına rağmen nikotin bantları hiç işe yaramadı. şu an tek ümidim bu ilaç.

gelişmeleri inatçı ebeveynler ve sigara içmekten hoşlanan ama zararının da farkında olan kişiler için editleyeceğim.

12. gün editi; hiçbir tiksinme içememe belirtisi yok. hem ilacı içiyor hem sigarayı.
    yan etkilerine gelecek olursak biz babama yan etkilerini söylemedik, çünkü psikolojik olarak etkileyeceğini düşündük.
    şu an burda sayılan yan etkilerden hiçbirinden şikayetçi değil.

20. gün editi; yok anam hiçbir tiksinti hiçbir yan etki. adam hem sigarayını tüttürüyor hem ilacını içiyor. babama tablet içinde leblebi mi vermişler anlayabilmiş değilim

edit; 2 kutu da bitti. bana mısın demedi. yeniden gidecek doktora. inada bak
  • benim bünyeme bir etki yapmadığını düşünüyorum ama yinede 400 lira verdiğim için sigarayı bıraktım. gerçekten sigara içmemek için günde 18 saat uyuduğumu bilirim. sırf 400 liram çöpe gitmesin diye 1 aydır sigara içmiyorum. sigara içmemek için kaç kilo çekirdek, kaç litre su içtiğimi bir ben bilirim. bir etkisi olsa beni bu kadar zorlamazdı diye tahmin ediyorum.
  • üst edit: ilacı tavsiye ederim. sigarayı bıraksan da parası bir şekilde kayboluyor diyenlere ve önünde sonunda geri başlarsın diyenlere kulak tıkayınız. sigarayı bıraktıktan sonra ekonomim aşırı rahatladı. sağlığım için de huzurluyum. bedava olsa başlanmaz.
    ----
    daha önce sigarayı bırakmaya çok defa karar verdim. bunların 2-3 tanesi güzel girişimlerdi lakin sonuç yine aynı oldu. yarından itibaren ilacı kullanmaya başlayacağım. süreç boyunca buraya etkilerini gireceğim. bırakmak isteyen arkadaşlara kolay gelsin.
    ----
    edit:entryi girdikten sonra devamını hiç getirmemişim. bıraktım sigarayı.
    ilacın 14. gününde (zaten tavsiye edilen ilaca başladıktan sonraki ikinci haftada herhangi bir gün sigarayı bırakmanızdır.)sigarayı bıraktım. ilaç kullanılırken sigara isteğini yok ediyor. 3 aylık kullanmam gerekirken ben 1 ay kullandım ve ilacı bıraktım çünkü ilaç beni kötü etkiliyordu. ilacı bıraktıktan sonra nikotin krizleri elbette başta çok canımı sıktı ama her geçen gün daha da güçlendim. 6 buçuk ay olmuş sigarayı bırakalı. mutluyum.