şükela:  tümü | bugün
 • ing. çanakkale krizi.

  1922 eylül'ünde çıkan çanakkale krizi dönemin ingiltere başbakanı olan lloyd george 'un hem başbakanlığının hem de siyasi kariyerinin sonunu getirdi.

  izmir' in kurtuluşundan sonra fahrettin (altay) paşa komutasındaki süvari kolordusu, çanakkale boğazı üzerinden istanbul'a yöneldi. türk ordusu, bu sırada çanakkale'de bulunan ingiliz-fransız işgal birliklerine ültimatom vererek geçiş hakkı istedi. fransız birlikleri fransız başbakanının emri ile geri çekilirken, lloyd george ültimatomu redderek türkiye'ye savaş ilan edileceğini duyurdu. bu savaşı istemeyen kanada başbakanı, savaşa ingiltere hükümetinin değil, kanada parlamentosunun karar vereceğini belirterek, kanada'nın siyasi bağımsızlığını tarihte ilk defa fiilen ilan etmiş oldu. ingiliz kamuoyu ve muhafazakar parti ileri gelenleri ile hükümetteki üyeleri de türkiye ile savaşa karşı çıkınca muhafazakar parti, 12 ekim 1922'de carlton house deklarasyonuyla hem hükümetten çekildi, hem de bir sonraki seçimlere liberal parti'den ayrı olarak gireceğini beyan etti. böylece hem lloyd george, hem de lideri olduğu liberal parti ingiltere tarihinde bir daha tekrar iktidara gelmemek üzere siyaset sahnesinden silindiler.
 • ulu önderimiz, gazi mustafa kemal atatürk'ün konuyla ilgili demeci.

  "our demands remain the same after our recent victory as they were before. we ask for asia minor, thrace up to the river maritsa and constantinople... we must have our capital and ı should in that case be obliged to march on constantinople with my army, which will be an affair of only a few days. ı much prefer to obtain possession by negotiation, though naturally ı cannot wait indefinitely."

  adamsın.
 • komplo teoristi islamistlerin iddiasına gore mustafa kemal'in ingilizlerle savasmamasinin nedeni hilafeti ve saltanatı kaldırma sözü vermesiymis. onun icin ingilizler turkiye'den çekilmiş.

  salakliga bak. ulan zaten halifelik denen kurumun bir halta yaramadigi ortada. adamlar 5 sene işgal etmişler halifenin baş kentini. kucaklarina oturtmuşlar. ıstediklerini yaptırmışlar. fiziki olarak hukmu olmayan bir kurumu kaldırmak icin neden boğazlar gibi stratejik bir bölgeyi elden çıkarsın. zaten kuklası olmuş halife ingilizlerin.

  ışte bu canakkale olayi da aslında milli mücadele unsurları ve ingiltere arasında bir anlaşma olmadığını gösteren sayısız örnekten biri.

  bizim cahiller bilmez ama.