• cantalari anneden kiza, kizdan kiza aktarildigindan verilen paraya degen marka. altin gibi sonucta, deger kaybetmiyor. cizilmiyor. kirilip dokulmuyor. canta fiyatlarinin 2 sene oncesine gore 2 kat arttigina bakarsak chanel'in hermes'lesme politikasi izledigi soylenebilir. urun degismiyor ama ulasilabilirlik azaliyor. bu da luks (olma isteginde) dunyalarda talebi arttiriyor. hermes'in aylar hatta yillar suren bekleme listelerini dusunursek fiyatlar daha da artacaga benzer.

seviyorsaniz gidin alin bence. 10 tane dandik cantam olacagina 1 tane chanel cantam olur her gun onu takarim sahsen. eksilemeye hazir erkek yazarlar icin anlayacaklari dilden aciklayayim. 3 tane dandik futbolcu transfer edecegine o parayla 1 tane gol krali. oldu mu? olmadi gibi. neyse.
  • türk insanının sadece rimelini, rujunu almaya parası yettiği marka.
  • bir zamanlar cok hos, cok zarif bir alman kadinla tanismistim. üzerinde muhtesem bir elbise vardi tanistigimiz gün. bu 40 yaslarinda olan güzel kadina elbisesinin cok güzel oldugunu söyledigimde elbisenin aslinda cok eski oldugunu, anneannesinden kaldigini ve chanel oldugunu söylemisti. bütün "özel gün" kiyafetleri anneannesinden kalan chanel´lerden olusuyormus. arada birkac dior da varmis miras kalan.

makyaj ürünleri ve parfümleri cok iyi olan marka, bu da bir gercek.

ayrica coco chanel´in rüya gibi bir hayati yokmus. sefalet cekmis, ikinci kadin olmus, nazilere ajanlik yapmis, kurdugu isin parasini (sapka dükkaninin) metresi oldugu bir adamdan almis.

hirsi, becerisi ve zekasi sayesinde böyle bir marka olusmus evet, fakat buraya kadar felegin cemberinden gecerek gelmis neticede...
  • yediğim onca biber gazına, gözlerime sıkılan talcid'e, yüzümü sütle defalarca yıkamama rağmen kesinlikle akmayan, direnişçi dostu göz kalemleri üreten marka. * hastasıyım.
  • sonradan gorme bir zengin, coco chanel zamaninda magazadan iceri girer ve israrla en pahali kiyafeti ister. kendisine gosterildiginde, yaptiginiz en guzel kiyafet bu, degil mi? diye sorar. cevap coco'dan gelir: hayir en guzel degil, sadece en pahali kiyafet bu.
    pahali kiyafetin guzel kiyafetle esdeger olmadiginin bilincinde yaraticisi olan marka.
  • 1930'lardan şimdinin bir kaç yıl öncesine kadar türk silahlı kuvvetleri'nin üniformaları da coco imzasını taşımıştır.

(bkz: mustafa kemal atatürk)
    (bkz: zerafet)
    (bkz: coco chanel)
  • platonik aşk gibi marka. beğenirsin ama elde edemezsin.
  • “moda basit bir kıyafet meselesi değildir. moda rüzgarla doğar, gökyüzünde yaşar, bazen de sokaklara çıkar. onun sadece hissedersiniz.

her zaman elbisenin içindeki kadını arayın. eğer elbisenin içinde bir kadın bulamazsanız, elbise de yok demektir.

parfüm kullanmayan kadının geleceği yoktur.
    ve
    moda geçer, stil kalır.”
  • yönetiminin karl lagerfeld'in ölümünden sonra sağ kolu virginie viard'ı başa geçirmekle ne kadar doğru bir karar verdiğini gösteren marka. viard'ın ilk chanel koleksiyonu olan resort 2020 koleksiyonu daha 2 gün önce tanıtıldı. 30 yıldır chanel'de, karl'ın yanında çalışan viard ilk koleksiyonunda coco chanel'in ve lagerfeld'in dnasını birleştirip zor bir işi başarmış. dürüst olayım ben risk almayacağını düşünüp sıkıcı sıkıcı karl özentisi suitler tasarlayacağını düşünmüştüm. ama resort'a yakışır bir şekilde bomba gibi bir tatil koleksiyonu hazırlanmış. renk paleti mükemmel özellikle de canlı renklerin bulunduğu parçalara bayıldım. sadece kıyafetler değil ayakkabı, çanta ve takı gibi diğer tamamlayıcılar da kıyafetlerden rol çalmış. 3d çiçek işlemeleri de ''elimdeki bütün cephaneliği kullanıyorum aq'' der gibi skdhdsjdhsjdfhd.

https://www.vogue.com/…hanel/slideshow/collection#1

yalnız şöyle bir durum daha var karl o kadar çok koleksiyon hazırlıyordu ki viard'ın 30 senelik chanel tecrübesi bile ondan biraz şüphe duymama yol açıyor. tamam yoğun çalışma temposuna senelerdir alışkın ama nereye kadar götürebilir bilemiyorum. en azından tamamen konsept kasılan métiers d'art adı altındaki pre-fall koleksiyonlarının gözden çıkarılması lazım. ayrıca viard'ın usta olduğu tarafın haute couture olması ondan biraz daha ümitlenmemi sağlıyor. chanel'de couture yapabilen biri modayla alakalı her işi becerebilir. resort'ta bile bu kadar heyecanlandırdıysa couture'de neler yapabileceğini düşünemiyorum bile.

chanel, christian dior ve givenchy gibi dünyanın en prestijli markalarının başlarında kadın kreatif direktörlerin bulunması mükemmel olay. maria grazia chiuri dior'da batırsa da clare waight keller givenchy'de deyim yerindeyse yardırıyor. viard'ın başarılı olmasını çok istiyorum çünkü başarırsa iş dünyasındaki en zorlu yöneticilik işlerinden birinin altından kalkmış olacak. ''galliano gelseydi keşke'' diye boş boş sızlananları susturdu şimdilik.
  • chanel amazon.com'da sahte ürünlerini satan satıcılara karşı verdiği hukuk mücadelesinde bir round kazandı. california federal mahkemesi, amazon.com’da sahte chanel logolu ürünler satan 30 civarındaki satıcı hakkında chanel lehine karar verdi.

chanel, amazon'da satılan her sahte ürün için 2 milyon dolar tazminat talep ederken, mahkeme bunu ürün başına 100.000 dolar olarak belirledi. karar gereğince chanel'e toplamda 3 milyon dolarlık tazminat ödenmesine karar verildi.

mahkemenin aldığı karar sonrasında amazon.com, site üzerindeki sahte chanel ürünü satan tüm mağazaları kapatmak ve ürünlerin görsellerini sitesinde kaldırmak zorunda kaldı. ayrıca bu satıcıların amazon hesaplarında bulunan paraların chanel'e aktarma işlemi de bir hafta içinde tamamlanmak durumunda. ancak satıcıların hesaplarında paralar tazminat miktarını karşılayamadığından kalan miktarı amazon.com'un ödemesi gerekecek.
hesabın var mı? giriş yap