• yatak odasındaki tuvalet masasının ustune çok yakışan büyük dikdörtgen şişesiyle, anneannemin parfümü.
  • resmen büyüsüne kapıldığım, yıllar önce keşfetmeme rağmen deneyip deneyip bir türlü almadığım, anlayamadığım bir çekiciliği olan parfüm.

herkesin hoşuna gitmeyecek bir parfüm olduğunu düşünüyorum. önceki yazarların "karakterli" tanımlamasından da ne söylemek istediklerini çok iyi anlıyorum: bu parfüm erkekleri etkilemek için ya da çevredeki herkesi memnun etmek istediği için parfüm kullanan insanların tercih edeceği bir koku değil. kendine has, çok sık karşılaşılmayan bir komposizyonu var.

bunu süren kadın çocuksu, işveli ve baştan çıkartıcı giyinen bir kadın olamaz gibi geliyor. no 19 bende çok güzel olup güzelliğinin farkında bile olmayan, entelektüel ve gizemli birinin kullanacağı bir parfüm izlenimi yaratıyor.

katie puckrik youtube kanalında bu parfüm için "şeytan prada giyiyorsa parfüm olarak chanel 19'u kullanıyordur" gibi bir yorumda bulunmuştu. o bu parfümü daha güçlü ve ne istediğini bilen bir karaktere yakıştırıyor çünkü.

sonunda bir gün alacağım, benim karakterimi yansıtan hayatımın parfümü olduğu için değil de her sıktığımda saatler süren bir yolculuğa çıkmamı sağladığı için.
  • asil, zarif ve karakterli bir parfüm. annemin kokusu.
  • karakterli parfüm nasıl oluyor diye düşündürendir.

nasıl yani ideoloji sahibi mi bu?
  • her zaman chanel no 5'in gölgesinde kalmaya mahkum olan bir parfümdür.
  • her saat başı başka bir "yeşil" kokan, çok değişken, bol notalı chanel kokusu. günümüz hoppa kızlarına kesinlikle yakışmayacak, onların sıktıkları şeker bombası ucuzluklarının çok uzağında duran, şişesinden bile asalet akan parfüm. değerini bilecek nadir kadınlar kullanmalı. değerini bilecek kadar sıkmalı, ve her notasına ayrı bir hatıra yüklemeli bu kokunun. bir erkek olarak benim bile kullanasım geliyor ama maalesef içinde pek maskülenlik barındırmıyor. belli mi olur, decant'ını alır da tek başıma ormanlık bir arazide araba kullanırken no.19 kokmak isterim belki bir zaman.

[http://www.parfummeraki.com/…5/05/chanel-no19-1971/ http://www.parfummeraki.com/…5/05/chanel-no19-1971/]
  • 1970 yılında coco chanel 87 yaşındayken çıkan parfüm. 1 sene sonra ölmüş.
    no: 19 coco chanel'in doğum tarihi olan 19 ağustos'tan geliyormuş.
    kokusu bana çiçek yada citrusdan çok deriden imal makyaj çantası kokusunu andırıyor.
  • içeriğinde portakal, nergis, ağaç, galbanum, iris-gül ve sedir bulunur. çiçeksi ve ağaçsı bir kokudur. kanımca karakterli, atılgan ve coşku dolu bir parfümdür.
  • artık orijinali pek bulunmayan, raflarda "poudre" versiyonu olan parfüm. zamanında almadığıma çok pişman oldugum tuhaf aşkım.
hesabın var mı? giriş yap