• game of thrones'un s3e6 bölümünün sonunda littlefinger'ın lord varys'e söylediği havalı söz. tam detayı şöyledir:

chaos isn’t a pit. chaos is a ladder. many who try to climb it fail and never get to try again. the fall breaks them. and some are given a chance to climb, they cling to the realm or the gods or love. only the ladder is real. the climb is all there is.
  • facebook'a "the climb is all there is" yazdıktan sonra sözlüğe girip, en üstte görünce şaşırdığım başlık.
  • ing. "kaos bir merdivendir."

game of thrones'un ve hatta hayatın bu kadar kalleşliklerle/sürprizlerle dolu olmasını açıklayan biraz
    da felsefik konuşma.
    petyr baelish'in(serçeparmak), lord varys (örümcek/hadım) 'le yaptığı diyalogtaki bitirici vuruşu.

varys: v petyr: p**

--- s03e06 spoiler ---

v: ben ne yaptıysam, krallığın iyiliği için yaptım.

p: krallık mı? krallığın ne olduğunu biliyor musun? krallık aegon'un düşmanlarının bin kılıcıdır*. yalan olduğunu unutana kadar, birbirimize tekrar tekrar anlattığımız bir hikaye.

v: peki yalandan vazgeçersek, elimizde ne kalır? kaos! hepimizi yutmak için bekleyen koca bir çukur.

p: kaos çukur değil;kaos bir merdivendir. tırmanmaya cesaret edenlerin çoğu başaramaz ve bir daha da deneyemezler. düşüş, onları mahveder... bazılarına ise tırmanma şansı verilir ama onlar bunu reddeder. kendilerini adarlar: krallığa, tanrılara veya aşka... hayallere. gerçek olan tek şey merdivendir. tırmanmaksa tek seçenek.

--- spoiler ---

*konuşmanın başlarında petry, varys'e demir tahttaki eritilmiş kılıçları saydığını ve anlatıldığı gibi bin kılıcın değil, iki yüz kılıcın tahtı oluşturduğunu söyler.
  • (bkz: ordo ab chao)
  • game of thrones un şüphesiz en iyi sahnesi sözler müzik ses tonları mükemmel bir uyumda, izleyip izleyip duruyorum oradan anla
  • kitaplarda bulunmayan söylem.
  • kaos bir çeşit tiyatro olabilir ya da olmayabilir de. iyi yönetilmiş bir çeşit kriz belki de bir çeşit kalkışma. kaosun neliği önemli mi? mutlak gücün eldesi yolunda kaos hala bir merdiven.
  • tüyler diken, kaos merdiven. muhteşem bir game of thrones bölümünün ürperten sahnesindeki repliktir
  • brandon little finger'a "akıllı ol aklını alırım" şeklinde çevirilebilecek cümlesi.
  • bu müthiş konuşmanın videosu da linktedir..

https://www.youtube.com/watch?v=r-326y4ymsc
hesabın var mı? giriş yap