şükela:  tümü | bugün
 • tam basligi "chapecoense'ye yardım için alex de souza'nın jübilesi yapılsın!" olan, change.org'da baslattigim kampanya... linki

  --- spoiler ---

  brezilya'nın chapacoense kulübü kafilesini taşıyan uçak, 28 kasım akşamı kolombiya'nın medellin kentine giderken elim bir kaza geçirdi. kaza neticesinde kafileden üç kişi hariç herkes hayatını kaybetti. geçmişte torino, manchester united, alianza lima ve zambiya milli takımı'nın da başına gelen trajedi bu kez chapecoense'yi vurdu. futbol dünyası şu anda bu talihsiz kulüp için gözyaşı döküyor. ancak acılar devam ederken bir yandan da kollar, brezilya'ya gönderilebilecek yardımlar için sıvanmış durumda.

  çoğu zaman sosyal konularda duyarlılığını ispatlamış olan fenerbahçe spor kulübü'nün de bu uğurda yapabileceği bir şeylerin olduğuna inanıyoruz, inanmak istiyoruz. fenerbahçe'nin brezilya ile arasında olan duygusal bağ, türkiye'deki diğer tüm kulüplerinkinden daha fazladır. 1970'lerde didi'nin teknik direktörlüğe gelmesiyle ilk kez kurulan bu bağ, 1990'larla carlos alberto parreira'nın teknik direktörlüğü zamanında daha da kuvvetlenmiş, 2000'lerdeyse alex, roberto carlos, zico, mehmet aurelio, fabio luciano gibi isimler sayesinde apayrı bir boyuta ulaşmıştır.

  fenerbahçe taraftarının gönlünde en özel yere sahip olan futbolculardan birisi alex de souza'dır. taraftarlar, yoğurtçu parkı'na alex'in heykelini dikerek bu sevgisini somutlaştırmıştır da... ancak 1 ekim 2012'de fenerbahçe ile alex arasında yaşanan nahoş ayrılık, sonrasındaysa kulüp tarafından alex'e jüble maçı yapılmaması, taraftarın büyük bir kesiminin gönlünde önemli bir yara da açmıştır.

  chapecoense'nin başına gelen büyük trajedinin ertesinde, fenerbahçe ile alex'in tekrardan ellerini birbirlerine uzatmasının vakti gelmiştir. fenerbahçe spor kulübü, sekiz yıl boyunca formasını şerefle taşımış, kaptanlığını yapmış bu futbolcusunu artık onore etmeli ve taraftarının çoğunluğunun beklediği jübile organizasyonunu düzenlemelidir. jübileden elde edilecek gelirin tamamı ise, elim kazada hayatını kaybeden chapecoenseli futbolcuların ailelerine bağışlanmalıdır.

  normalde bu amaçla düşünülmüş bir hazırlık karşılaşmasının, sezon arasında, yani ocak ayında tribünlere çekebileceği seyirci sayısı sınırlı olacaktır. ancak işin içine alex'in jübilesinin de girmesiyle birlikte fenerbahçe ülker stadı'na 50 bin kişinin gelmesi kuvvetle muhtemeldir. bu da 1.5-2 milyon dolar civarı bir tribün geliri demektir ki bu, avrupa'nın güneydoğusundaki bir kulübün brezilya'ya gönderebileceği bir yardım için gayet makul bir meblağdır.

  dileğimiz, fenerbahçe spor kulübü'nün böylesine güzel bir amaç doğrultusunda söz konusu organizasyon için gerekli adımları atması yönündedir.
  --- spoiler ---
 • keşke gerçekleşme ihtimali olsa dediğim kampanya.
 • imzaladığım kampanya.
 • atletico nacional ile yapılsa daha da güzel olur.
 • alex ve chapecoense ne alaka dediğim kampanya.

  alex hayranı bir fenerbahçeliyim, en büyük hayallerimden biri alex'in jübilesini sarı lacivertli formada izleyebilmek ve çok sevdiği takımımın başında görmek. ama yaşanmış elim bir trajediyi buna alet etmenin anlamı yok. bir anı maçı yapılacaksa brezilya futbol federasyonu zaten dünyanın gözyaşı döktüğü bu olayla ilgili elinden geleni yapar, gerekirse dünya karması çıkarıp brezilya milli takımıyla maç yapar ama alex ne alaka fenerbahçe ne alaka?

  kaldı ki aziz yıldırım bu takımın başında olduğu sürece ne alex'i davet eder, ne de alex gelir.

  ali koç başkan olduğu zaman, alex'in jübile maçı fenerbahçe ile coritiba arasında kadıköy'de yapılacak, hatta umuyorum galatasaraylı ve beşiktaşlı efsaneler de orada olacaktır.
 • gereksiz bulduğum kampanya, kazada ölenlerin yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum fakat futbolcuların ailelerinden bahsediyoruz bunlar zaten zengin insanlar neden jübilede toplanan paralar futbolcu ailelerine gönderilsin ki. acıları telafi etmekten anladığınız bir tek maddi yardım mı? maddi yardım maddi ihtiyacı olanların işine yarar. misal temel ihtiyaçlarını karşılayamayan insanlar gibi.
 • brezilya ligi'nde yeni yeni varlık gösteren en pahalı futbolcularından biri kazada hayatını kaybeden danilo'nun 1 milyon euro olduğu bir futbol takımının futbolcuları nasıl zengin olabilir onu bir anlatın bana.

  takımın en yüksek ücretli futbolcuları hemen hemen şunlardı; danilo kempes, bruno rangel... hepsinin yıllık aldığı para 180-210 bin euro arasında değişiyordu. yani aylık ortalama 15 bin euro falan denk gelir.

  bir futbolcu için ödenen bu paralar yüksek mi? bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın amk.

  futbolcu standartlarında düşünürsek zaten bu adamlar zengin falan değil. her biri en az 5-6 kişilik aile sahibi insanlardı. ve geride kalanlar resmen ortada kaldılar. o kadar eş o kadar evlat. hepsi gelecek yardımlara muhtaçlar. en azından bir süreliğine.

  dünyanın her yerinden yardımlar gelecektir elbette, fakat türkiye olarak neden ses getirmeyelim. türk milleti yardımsever diyoruz, burada da bunu görelim ne zararı olacak. binlerce km uzaktaki insanlara türkiye olarak yanınızdayız demek müthiş bir şey değil mi.

  kampanyayı başlatan arkadaşı tanımam, hedefine ulaşacağına da hiç ihtimal vermiyorum ama destekliyorum.
 • maçtan önce duyar kasanoğlu konseri de olsun.

  hakem olarak ukraynalı derdin skeym i öneriyorum.
 • her boyayı boyadık bi fıstık yeşili kaldı. alex de ne alakaysa.