şükela:  tümü | bugün
  • kredi karti i$lemlerinde i$lemin iptal edilip paranin geri mu$teri hesabina yatirilmasi.. chargeback policy'ler yuzunden elektronik ticareti batirmaya meyilli hikaye..
  • bankalar arasinda chargeback islemlerinin nasil yapilacagina dair cok detayli kurallar vardir ve bu kurallar visa'nin ve mastercard'in tugla gibi prosedurler kitaplarinda yazar. chargeback islemine konu olabilecek olaylar cok cesitli ve karmasik olabildiginden kurallarin cok detayli duzenlenmesi gerekmistir.
  • işyerinden satın alınan mal veya hizmete yönelik itirazların, uluslararası visa ve mastercard kuralları çerçevesinde bankalar arasında çözümlenmesidir
  • örneğin 12 ay taksitle aldığınız birşeyin iptalinde bunun size 12 ay boyunca geri ödendiği olay. ilginç bir biçimde limitten düşülmezken, kartın bu geri ödeme dönemi içinde kullanımda kalması gerekmektedir. öyle ya, paranı geri istemiyor musun, seni 12 taksitle mal alan allahın salağı... şok çakal, şok şeker.
  • türkçeye "ters ibraz" diye çevirilen finansal işlem. kredi kartıyla yapılan satış işleminin tersi.
  • kuralları içerisinde "taksitle alınan malın taksitle geri ödenmesi" gibi bir şey olmayan oluşum. bu tarz bir taksit uygulaması zaten mastercard'la da visa'yla da açıklanamaz...neden?
    çünkü taksit işlemi bankanın kendi işyerinden yapılır, arada takas (dolayısı ile visa, mc,bkm ) çalışmaz.
    işyeri parayı zaten kartı ihraç eden bankadan alacağından işlemin iptal edilmesi ile bu tutar işyerine ödenmeyeceğinden bir seferde iade yapılabilir. ha peki neden yapılmaz? visa denir, mastercard denir müşteri keklenir.
    çünkü yurdum bankaları bu iş'te (card business) hem teknoloji hem ürün çeşitliliği hem de satış pazarlama ve promosyon alanlarında avrupa ve amerika bankalarının hilafsız 30 sene ilerisindedir. bu nedenle yabancı ülkelerde bankaların varlığından bile haberdar olmadığı pazarlarda payları da paydaları da kapar. bu durum da buna çok güzel örnek teşkil eder.
    belki de türkiyedeki bankalar kart işinde muasır medeniyetler seviyesini yakaladığı, hatta ne yakalaması be bu seviyeyi bizzat kendisi temsil eden bir konuma sahip olduğundan (ki taksit bunlardan sadece bir tanesi) her gün bulunan bu ve benzeri çakallıklara bir yenisini ekleyerek kalpleri fethetmektedirler.
    neyse sadede gelelim, basitçe anlatırsak chargeback yurtdışındaki bankalarca "ihtilaf çözücü" bir araç olarak kullanılıyorken; yani müşteri itiraz eder işyerinin bankasına başvurulur "eğer haklı bir durum varsa" para bu bankadan alınır müşteriye ödenir durumu söz konusuyken. çoğu türk bankasının chageback birimi "kar" eder bu memlekette. tekrar yazıyorum "kar". ulan sen işyerinden parayı alacan müşteriye verecen kar bunun neresinde diye soran arkadaşlara da bir bkz la veda ediyorum.

(bkz: ben 6 yaşımdan beri chargeback yapıyorum lan)
  • sanal pos ve mail order işlemlerde, chargeback demek, müşterinin yapılan işleme itirazında, sorgusuz sualsiz kart hamiline parayı iade etmesi demektir. bu uygulamayı kötüye kullanan müşteriler vardır. bu gibi durumlarda mağaza, bankaya, kargo gönderim bilgilerini, müşteri iletişim bilgilerini gönderir. fakat yapılan işlemlerde şifre girilmediği ve imza atılmadığı için, banka sanal mağazaya standart mailini döşer ve yapılan işlemi hesabına borç olarak kaydeder. ürün yerine hizmet satan e-ticaret sitelerinde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

bunun önüne geçmek için, alternatif ödeme biçimi olarak 3d secure tavsiye edilir. 3d securede şifreli işlem yapılır ve kart hamilinin olası haksız itirazlarının önüne geçilmeye çalışılır. bu durumda kart sahibi ancak ben bu hizmeti almadım diyerek itiraz edebilir. paranoyak çoğu müşteri, "ben şifre falan girmem, benim şifremi de çalarsınız siz" yaklaşımında olduğu için, çoğu sanal mağaza, ciro kaybedeceği için 3d secureden uzak durur.

sonuç olarak, chargeback denilen bu hadise, dolandırıcılık potansiyeli olan müşterileri hırsızlığa doğru sürüklerken, e ticaret sektöründe yer almaya çalışan pek çok yeni firma, kısa bir süre kapanır ve hayat akıp gider.

(bkz: 3d secure)
  • kısaca harcama işleminin geri alınmasıdır.kurala göre, harcama belgesi düzenlenmiş işlemlerde öncelikle harcama belgesinin ibrazı istenir.eğer işlem kartsız şekilde gerçekleşmişse (mail order olayı), harcama belgesi olmadığından doğrudan chargeback yapılır.
  • ödemenin bankanız tarafından geri alınma işlemi sonrasında, düzenli ödeme yaptığınız bir üyeliğiniz var ise dondurulabilir ve iptaline kadar gidebilir.
  • bireysel tüketici için gerçekten hayat kurtarıcı bir uygulama ama çoğu kişi bu hakkından habersiz.

örneğin bir internet sitesinden kredi kartınızı kullanarak alış veriş yaptınız ve site size ürününüzü göndermedi mi? eğer davayla falan uğraşmak istemiyorsanız bankanıza faks çekip chargeback başvurusunda bulunuyorsunuz ve haklıysanız paranız iade ediliyor. faks çekmek dışında yapmanız gereken hiçbir şey yok. üstelik chargeback, firmaların bankalar nezdinde, karşılaşmayı hiç istemeyecekleri bir itibar kaybı yarattığı için baskı unsuru olarak da kullanılabiliyor.

iş bankasının chargeback formunu buradan inceleyebilirsiniz.