şükela:  tümü | bugün
  • banka kartı ile yapılan alışverişlerde dolandırıcılara karşı tüketiciyi koruyan süper sistem. yalnız bu hususta, hayati önem taşıyan bir konu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir chargeback talep edebilmeniz için. başvuru sırasında hiç aklınızdan çıkmaması gereken önemli konu, türkiye'de yaşadığınız ve hukukun perişan durumda olduğudur. bu sebeple, dolandırıldığınız veya mağduriyet yaşadığınız durum üzeri bankanızı arayıp chargeback istediğinizde, pek tabi olarak babayı alacaksınız. terbiyem elvermiyor yoksa, bankanın sizi siklemeyeceğini, babayı değil başını alacağınızı da belirtmek isterdim.
    peki, bir hal çaresi yok mudur türkiye'de yaşarken paranızı kurtarabilmenin? var! toplanın yamacıma... dostlar, saf ve temiz kalpli kandırılmaya müsait insanlar... kaptırdığınız parayı bankadan almak istiyorsanız, visa veya mastercard'a mail atın. bir kaç kelime ile derdinizi anlatsanız yeter... sonra o anasının gözü bankacılar, o giden paraya karşılık soğuk su öneren küstahlar nasıl anında meelemeye başlıyorlar, kul köle oluyorlar... inanamazsınız!

debe edit: (bkz: sma tip 1 hastası eda'ya yardım kampanyası)
  • bireysel tüketici için gerçekten hayat kurtarıcı bir uygulama ama çoğu kişi bu hakkından habersiz.

örneğin bir internet sitesinden kredi kartınızı kullanarak alış veriş yaptınız ve site size ürününüzü göndermedi mi? eğer davayla falan uğraşmak istemiyorsanız bankanıza faks çekip chargeback başvurusunda bulunuyorsunuz ve haklıysanız paranız iade ediliyor. faks çekmek dışında yapmanız gereken hiçbir şey yok. üstelik chargeback, firmaların bankalar nezdinde, karşılaşmayı hiç istemeyecekleri bir itibar kaybı yarattığı için baskı unsuru olarak da kullanılabiliyor.

iş bankasının chargeback formunu buradan inceleyebilirsiniz.
  • kuralları içerisinde "taksitle alınan malın taksitle geri ödenmesi" gibi bir şey olmayan oluşum. bu tarz bir taksit uygulaması zaten mastercard'la da visa'yla da açıklanamaz...neden?
    çünkü taksit işlemi bankanın kendi işyerinden yapılır, arada takas (dolayısı ile visa, mc,bkm ) çalışmaz.
    işyeri parayı zaten kartı ihraç eden bankadan alacağından işlemin iptal edilmesi ile bu tutar işyerine ödenmeyeceğinden bir seferde iade yapılabilir. ha peki neden yapılmaz? visa denir, mastercard denir müşteri keklenir.
    çünkü yurdum bankaları bu iş'te (card business) hem teknoloji hem ürün çeşitliliği hem de satış pazarlama ve promosyon alanlarında avrupa ve amerika bankalarının hilafsız 30 sene ilerisindedir. bu nedenle yabancı ülkelerde bankaların varlığından bile haberdar olmadığı pazarlarda payları da paydaları da kapar. bu durum da buna çok güzel örnek teşkil eder.
    belki de türkiyedeki bankalar kart işinde muasır medeniyetler seviyesini yakaladığı, hatta ne yakalaması be bu seviyeyi bizzat kendisi temsil eden bir konuma sahip olduğundan (ki taksit bunlardan sadece bir tanesi) her gün bulunan bu ve benzeri çakallıklara bir yenisini ekleyerek kalpleri fethetmektedirler.
    neyse sadede gelelim, basitçe anlatırsak chargeback yurtdışındaki bankalarca "ihtilaf çözücü" bir araç olarak kullanılıyorken; yani müşteri itiraz eder işyerinin bankasına başvurulur "eğer haklı bir durum varsa" para bu bankadan alınır müşteriye ödenir durumu söz konusuyken. çoğu türk bankasının chageback birimi "kar" eder bu memlekette. tekrar yazıyorum "kar". ulan sen işyerinden parayı alacan müşteriye verecen kar bunun neresinde diye soran arkadaşlara da bir bkz la veda ediyorum.

(bkz: ben 6 yaşımdan beri chargeback yapıyorum lan)
  • bilinmesi ve kullanılması bir çok tüketici açısından çok faydalı ve kolay olacaktır. bilen bilmeyene anlatsın. bir ürün sipariş ettiniz internetten veya firmadan satın aldınız ama gelmedi veya gelen ürün hatalı. firma karşısında tek bir tüketici gördüğünden pek dikkate almayabilir. oyalayabilir. tüketici haklarını koruma kurulu veya tüketici mahkemesiyle uğraşmadan da halledilebilir mesele. parkta dayak yiyen çocuk olmasak da uğraşmamak adına bankaya haber vermekte fayda var. bilinmesi gereken siz ve firma arasında bir alış veriş olsa da orada kredi kartını sağlayan bankanın da bir garanti fonksiyonu var. siz bankaya başvuruyorsunuz. firma karşısında bankayı gördüğünden olsa gerek işlemler daha hızlı sonuçlanıyor. kısaca mesele bu. bazı bankalar kendilerinin matbu dilekçelerini istiyor işlem için. ama siz olayı sade bir şekilde anlatan bir dilekçeyle başvurduğunuzda da kolayca hallediliyor. ben kullandığımda 5-6 satırlık bir dilekçe yazdım örnek vermek gerekirse.
    olayı, karşı tarafın açık adresini,tarihi,kredi kartı numarası ve işlem karşısında ürün-hizmet almadığınızı veya çıkan hatayı, paranızın iadesini istediğinizi belirtin.
    son olarak başvuru öncesi firmaya mail veya benzer yollarla başvurun. kibarca ağızlarından laf alın gerekiyorsa. gelen cevapların çıktısını da dilekçeye ekleyin.
  • oldukça işe yarayan bir fasilite.

avea ödemesini yaptıpım kontörümü bir sebepten hattıma yüklemedi. sistemde bir sorun olduğunu varsayıyorum.

aradım efendi gibi açıkladım, ödeme yaptığınıza dair belge fakslayın dediler.

kızdım; ben bu parayı ödedim, saati belli provizyon numarası belli dedim. yok ille de ödeme yaptığınıza dair belge isteriz dediler.

iki kere gönderdim. yok elimize ulaşmadı, kimlik fotokopisi ekleyin, dilekçe yazın bilmem bişey geveliyorlar.

kapadım telefonu, bankaya harcama itiraz formu ve durumu anlatan bir yazı faksladım.

45 gün sonra bir sabah hesabıma kontör yüklenmiş olduğunu öğrenerek uyandım.

uzun sürdü belki ama işe yaradığını görmüş oldum.
  • ocak ayında internet dolandırıcılığı sonucu kartımdan çekilen parayı nisan ayı itibariyle bana iade edemeyen saçma süreç.

kartımla yurtdışı üzerinden dolar ile alışveriş yapılmış. hiç yurtdışına çıkmamış ve dövizle alışveriş yapmamış olmama rağmen banka da bu işlemi şüpheli bulmayıp onaylamış. telefonuma gelen mesajı görünce hemen arayıp bu harcamayı benim yapmadığımı söyledim ve müşteri temsilcisi de bunu teyit edip kartı kapattı.

işte o parayı almak için defalarca aramama ve dilekçe vermeme rağmen halen sonuç alamadım. süreç tamamen tüketici aleyhine işliyor, bir yere dilekçeler ve mailler gönderiliyor şube tarafından ve cevap bekliyorsunuz. akıbetini öğrenmek mümkün değil.

edit: haziran ayı itibariyle hâlen daha paramı iade alamadığım süreç. ziraat bankası resmen süreci yavaşlatıyor ve itiraz edebileceğiniz bir departman da yok.

edit 2: temmuz ayı itibariyle hâlen sonuçlanmadı. her inceleme için yasal sürenin 180 gün olduğunu söyleyip sisteme tam bir ay geç girdikleri şikayetimin sonuçlanması için 2 ay daha vakit olduğunu söylüyorlar. çıldırmamak elde değil.

nihai edit: ağustos ayının sonunda para iade edildi sonunda. tam 8 ay sürdü. abv diyorum sadece.

post-nihai edit: aralık ayında tarafıma borç çıkarıp, mükerrer ödeme yaptıklarını iddia etmeleri ile yeni bir boyut kazanan ama artık uğraşacak dermanım kalmadığı için borcu ödeyip lanet ettiğim durum.
  • covid-19 salgını başlamadan hotels.com üzerinden iptalsiz rezervasyon yapıp mastercard ile ödememi gerçekleştirdim.sonra salgın patladı,bu abiler sitelerinde tüm rezervasyonları iptal edebiliriz dediler, iptalimi yaptım tam 1 ay bekledim.gelen giden olmayınca bankadan harcama itirazını açtım ve 10 gün sonra bu başvuruma istinaden param geri geldi.inanmayana göstereyim kayıtları. para kimilerine göre önemsiz galiba ama hakkınızı almak için en ufak bir yol varsa denemeden geri durmayın.
  • herhangi bir yerden dolandırıldınız mı? veya paranız izniniz olmadan mı çekildi? bu gibi tüm durumlarda bankanızdan ödeme iptali isteyerek sizi dolandırmaya çalışanlara öpücük yollayabilirsiniz:)
  • yaklaşık 120 gün süren bir değerlendirme, bu sürede sizden istenen kanıtlar vs. derken biraz meşakatli bir yol.

bazı bankaların değişik bir uygulaması var: sonuçta bu dava 120-150 gün sürüyor. haksız yere kartınız dolandırıcılığa kurban gittiyse, 150 gün parasız mu kalacaksınız?
    cevap hayır. banka 30-60 gün arası, dava konusu parayı kredi kartınıza yatırıyor. bu yüzden parasız kalmıyorsunuz.

eğer tüm kanıtları sunduysanız ve haklı bulunursanız, parayı zaten aldırsınız problem yok.

eğer ki haksız bulunursanız: sıçış burada başlıyor: banka parayı nakit çekim faizi gibi yüksek bir oranla geri alıyor. işte o zaman gerçekten girer.
  • çoğu müşteri kredi kartı ile yaptığı alışverişlerde bankaların sunduğu bu muhteşem hizmeti bilmemesinden dolayı mağdur olduğunda e-ticaret şirketlerinin insafına kalıyor.

visa ve mastercard ile yapılan anlaşmalar gereği kredi kartı ile yapılan online alışverişlerde ürün/hizmet size bir şekilde teslim edilmez ise bankanızı arayarak chargeback talebinde bulunabilirsiniz.

banka bu durumda sizden yazılı bir dilekçe ile varsa elinizde ispatlayıcı dokümanları isteyecektir. örneğin siparişinizin ekran görüntüsü, siteye açtığınız şikayet kaydı vb.

sizden gelen dokümanlara karşılık e-ticaret sitesinden de ürün hizmetin size teslim edildiğine dair belgeleri talep eder. kargo evrakları, sevk irsaliyesi veya teslimat formu vb.

eğer e-ticaret firması bunu temin edemezse banka size iadeyi yapar, paralelde de e-ticaret sitesini bu tutarda borçlandırır.

bu süreç yurtiçi işlemlerde 1 ay, yurtdışı işlemlerde 3 aya kadar sürer ancak haklı iseniz paranızı mutlaka alırsınız.