• bir dönem bazı emlakçılar tarafından suistimal edilen işlem. ilan sitelerine verdikleri ilanlar yayınlandıktan sonra bu işlem ile ilana ödedikleri ücreti geri almaya çalışıyorlardı. ilan siteleri gerekli çalışmaları yapıp, bu şekilde işlem yapanlar hakkında dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulununca şapa oturdular.
  • mükemmel bir kurtarıcı sistemi. haklıysanız her türlü iade alırsınız da şimdi burdan iade alırsak parayı kim ödüyor? ilk hileli işlem yapandan mı kesiyorlar yoksa banka veya master visa falan kendi mi karşılıyor?
  • satıcıların korkulu rüyası.
    suistimalciler ile nasıl mücadele edilir? chargeback işleminden doğabilecek dolandırıcılığı nasıl berteraf ederiz, bankacılık yöntemleri bilenler varsa acil yardımlarını beklemekteyim.
    sözlük dışı https://www.ribony.com/deayri offline iken mesaj bırakın lütfen, iletişime geçerim.
  • çoğu müşteri kredi kartı ile yaptığı alışverişlerde bankaların sunduğu bu muhteşem hizmeti bilmemesinden dolayı mağdur olduğunda e-ticaret şirketlerinin insafına kalıyor.

visa ve mastercard ile yapılan anlaşmalar gereği kredi kartı ile yapılan online alışverişlerde ürün/hizmet size bir şekilde teslim edilmez ise bankanızı arayarak chargeback talebinde bulunabilirsiniz.

banka bu durumda sizden yazılı bir dilekçe ile varsa elinizde ispatlayıcı dokümanları isteyecektir. örneğin siparişinizin ekran görüntüsü, siteye açtığınız şikayet kaydı vb.

sizden gelen dokümanlara karşılık e-ticaret sitesinden de ürün hizmetin size teslim edildiğine dair belgeleri talep eder. kargo evrakları, sevk irsaliyesi veya teslimat formu vb.

eğer e-ticaret firması bunu temin edemezse banka size iadeyi yapar, paralelde de e-ticaret sitesini bu tutarda borçlandırır.

bu süreç yurtiçi işlemlerde 1 ay, yurtdışı işlemlerde 3 aya kadar sürer ancak haklı iseniz paranızı mutlaka alırsınız.
  • sözlükteki çoğu rezalet başlığının çözümü bir sistem ama çoğu kişi bilmiyor böyle bir şey olduğunu.

sadece dolandırıcılık işlemleri için değil ya da aldığınız ürün size ulaşmadıysa da değil, eğer aldığınız ürün size bozuk gelirse de itirazda bulunabilirsiniz, o zaman siz satıcının peşinden değil satıcı sizin peşinizde koşar.
    çünkü işyerleri chargeback yiyince bankalar ile başı derde girer ve pos alamamaya kadar bu iş.
  • şu tarz hırsız sitelerden bir şey alma hatasına düştüğünüzde kanser olmadan paranızı geri alabilmek için tek kurtulma yolu.

(bkz: nanokatalog.com)

orospu çocukları 10 ekim'de verdiğim siparişi 2 aralık'ta hala tedarik sürecinde gösteriyordu. an itibariyle yapı kredi bankası'na harcama itirazımı yaptım, en fazla 2 haftaya sonuç alacağım söylendi. oh be, dünya varmış.
  • aldığım ürün "en geç teslim tarihi" yazdıkları 2 haftalık sürede hala kargoya bile verilmemişti. iptal talebime de "ürün elinize ulaşınca iade edebilirsiniz" şeklinde cevap verdiler. itiraz formu doldurup "işlemlere konu mal/hizmet alınamamıştır. konu işyeri ile çözümlenememiştir." seçeneğini işaretleyip bankaya faksladım. ürün 2-3 gün içerisinde elimdeydi.

edit: sonra bankayı arayıp chargeback istemediğimi, ürünün elime ulaştığını bildirdim.
  • bir önceki yazarın yazdığı gibi para iadesi almanın en güvenilir yolu değildir.

başımdan geçen olayı anlatayım. ortada virüs yokken bir alışveriş yaptım. firma hiç göndermedi, sözleşmede ücret iade süresi 1 ay yazıyordu. 1 ay bitince hem firmaya hem chargebacke kayıt açtım. firma 2 haftada hesabınızda olacak dedi. chargeback işleme koyduk dedi. 45 gün firmanın itiraz süresi varmış. bu dolunca iade edecekmiş banka.

2 hafta geçti, firma iade etmedi. tekrar kayıt açtım, tekrar yolladık 3-5 güne geçer dediler. tekrar geçmedi.

bu arada virüs nedeniyle 30 gün ek süre verilmiş firmalara yani iade itiraz süreci 75 güne çıkmış.

şimdi öğreniyorum ki firma iade etmiş, banka süre sonuna kadar parayı tutuyormuş.

bu virüs bankayı vuracak, ürün teslim etmeyen firmayı vuracak, devlet onları koruyacak ama bu dönemde parasına ihtiyacı olan vatandaşı hiç korumayacak. sonra neymiş vatandaş zor günde kredi alsınmış. bsg.

düşünün bir sipariş verdiniz. ürünü göndermeye tenezzül etmeyen firma, arada ürün teslimi/iade süreci olmasa bile paranızı iade etmeden 30-45 gün işletsin. sonra banka da kalan süreyle 60-75 gün işletsin. sonra lütfederlerse 105+x gün sonra yatırsınlar.

hakem heyetine de başvurdum. birşey olacağından veya 105+x günden önce yatacağından değil, savunmalarını yapsınlar, devlet nezdinde kaydı olsun bari diye.

para miktarı önemsizken bile bu hukuksuzluk, bu kara düzen insanı kızdırıyor. siz vatandaşı değil ancak şirketleri koruyun.

allah acil ihtiyacı olanlara sabır versin.
  • ne oldugundan haberi pek olmayan kisilerin "para almanin en guvenli yolu" oldugunu iddia ettigi yontem. visa, mastercard ve american express'in, ozellikle covid-19 salginindan sonra isletmelere gonderdigi yonergelere ulasamiyor zat-i muhterem. kart ile yaptiginiz her alis-veris, kullanim sartlari altinda. ornegin yaptiginiz otel rezervasyonu "iptal durumunda geri odeme yoktur" kosulluysa ve siz o ya da bu sebepten o rezervasyonu iptal edip, harcama itirazi yaparsaniz... deneyin bakalim en guvenli para alma yolunu.

eksik bilgi ile (yanlis demiyorum bakin) insanlari yanlis yonlendirmeyin. neyin altina imza attiginizi bilerek imza atin, sozlesmeye, danaya girin.
  • covid-19 salgını başlamadan hotels.com üzerinden iptalsiz rezervasyon yapıp mastercard ile ödememi gerçekleştirdim.sonra salgın patladı,bu abiler sitelerinde tüm rezervasyonları iptal edebiliriz dediler, iptalimi yaptım tam 1 ay bekledim.gelen giden olmayınca bankadan harcama itirazını açtım ve 10 gün sonra bu başvuruma istinaden param geri geldi.inanmayana göstereyim kayıtları. para kimilerine göre önemsiz galiba ama hakkınızı almak için en ufak bir yol varsa denemeden geri durmayın.
hesabın var mı? giriş yap