• the economist'te avrupa birliği meselelerinin ele alındığı yazıların yer aldığı bölümdür.
 • (bkz: paladin)
 • kural olarak, ona bu adı koyanlar da latin alfabesi kullandıklarından, onlar nasıl yazıyorsa öyle yazmamız gerekirmiş gibi görünen hükümdar adıdır. lakin yazım kurallarımız arasında bir istisna da vardır ki, uzun zaman önce (yani aslında biz latin alfabesine geçmemişken) dilimize geçip okunduğu gibi yazılması adet olmuş özel isimler o hallerini korur. hatta osmanlı daha çok fransızlar ve fransızca ile ilişkili olduğu için aslı fransızca olmayıp bizde fransızcadaki okunuşuyla yerleşmiş özel isimler de mevcuttur (böyle lazım olunca aklıma da hiç örnek gelmez). çünkü bize fransızca üzerinden gelmişlerdir.

  velhasıl bence charlemagne şeklinde değil şarlman diye okuyup yazmak icap eder. zira uzun yıllardır böyle yazmış, atalarımızdan dedelerimizden böyle devralmış, okul yıllarından beri onu böyle tanımış, böyle bağrımıza basmışızdır.

  misal shakespeare de bir vakte kadar şekspir (hatta bazen şaksiper! bkz. şaksiper kimdir eseri nedir) olarak hayatımızda yer almış, ama ingilizcenin kültürel hegemonyasıyla alakalı olarak olmalı, zaman içinde orijinal yazımını geri kazanmış... diye biliyorum. (şimdi araştırtmayın, uğraştırmayın, şu kısıtlı öğle tatilimi daha fazla piç ettirtmeyin der giderim).
 • bir christopher lee albümü. evet, bildiğiniz müzik albümü, hem de senfonik metal! christopher abimiz bu işe de el attı ve gün itibariyle malum yerlerde boy göstermeye başlamıştır. albüm kapağına şuradan ulaşılabilir.
 • ispanyolca'ya carlomagno olarak geçmiş olan ad.
 • m.s. 800 lü yıllarda, bugünkü almanya, belçika ve hollanda topraklarında kurulmuş bir çok krallığı birleştirerek bugünkü avrupa birliğinin temellerini atan kutsal roma cermen imparatoru. batı roma imparatorluğu o yıllarda çökmüş olmasına rağmen charlemagne ile tekrar kurulduğu kabul edilir ki; papa tarafından roma imparatorlugu varisi olarak tayin edilmiştir. bu kadar cok sayıdaki farklı kültürdeki krallıkları birleştirmeyi sadece savaşla elde etmemiştir. dinlere saygıda kusur etmeden, bilimi ve yeniliği desteklemiştir. kurduğu imparatorluğun başkenti olan aachen onun onuruna şehrinde şarlman rotası * inşa etmektedir. bu rota onun önem verdiği kurumları simgeleyen binalardan geçer.
  1) tarih - katschhof (rotanın merkezi ve başlangıç noktası)
  2) din - aachen katedrali (dom)
  3) güç - rathaus (charlemagne ın sarayı, bugünkü belediye binası)
  4) medya - uluslararası gazete müzesi
  5) bilim - rwth super c binası

  daha detaylı bilgi için: route charlemagne
 • büyük şarlman olarak da anılan frank imparatoru ve karolenj hanedanındandır. birleşik avrupa'nın sembolü kabul edilir.
 • bazı kaynaklarda*, kendisinin okuma yazmayı bilmediği hatta imza olarak haç şeklinde bir mühür kullandığı yazıyor.

  kurt vonnegut, kitabında* disleksi yüzünden okuryazar ol(a)mamış bir karakterden bahsederken ondan şöyle bahsetmiş:
  "... mohiga araba şirketi'nin kurucusu, okuryazarlığı olmasa da parlak bir mucit ve sanayici olan aaron tarkington'dı. günümüzde onun disleksi olarak bilinen genetik kusuru taşımaktan başka bir suçu olmadığını biliyoruz. kendisinden bahsederken, imparator charlemagne gibi, 'okuma yazma öğrenemeyecek kadar meşgul' olduğunu söylerdi. ..."
hesabın var mı? giriş yap