şükela:  tümü | bugün
 • brussel south charleroi airport diye de geçen küçük bir havaalanı. brüksel şehir merkezinden 1 saat'e yakın bir tren yolculuğu ile charleroi şehrine ulaşıyorsunuz oradan da otobüsle (ki 5 euro bilet parası veriyorsunuz) havaalanına ama bildiğim kadarı ile brussel-midi tren istasyonundan 13 euro'ya direk havaalanına otobüsler var.

  oldukça küçük bir havaalanı. yolcu gidiş ve gelişleri yanyana denebilecek yakınlıkta, bir kaos söz konusu oluyor o gün yoğun ise. onun dışında brüksel international havaalanı ile karşılaştırınca bilet fiyatları uygun ve en önemlisi ryan air bu havaalanını kullanıyor.

  bu kadar uzağa yapmasalarmış iyiymiş. çok uygun fiyatlarda bilet bulunmadığı taktirde asla kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum.
 • brüksel'den belgian rail ile 15 euro ya alınan kombine biletle ulaşmak mümkündür. brussel-centraal/midi yada noord istasyonlarından charleroi-sud yönüne giden trene binilir. bir saat tren yolculuğundan sonra charleroi-sud istasyonunda inilir. hemen istasyonun çıkışında havaalanına giden tec bus lar vardır. bir yarım saat de otobüs yolculuğu.
  brüksel den 60 km uzaktır. brussel-midi den kalkan otobüsleri kullanarak aktarmasız gitmek de mümkün.ben belçika trenlerini bizim tcdd trenlerine benzettiğim için treni tercih ettim. kondüktörleri görseniz aynı bizim 80 lerdeki tcdd kondüktörü dayılara benziyor. öyle tatlı babacan tipledi.garları ve platformları da öyle .
  bu havaalanına gidişi çekilir kılan tek şey ryanair uçuşlarının olmasıdır. italya'ya gidiş geliş 20 euro bilet dadından yinmez. sadece el bagajı dememe gerek yok sanırım.
 • pegasus'un ucuz bilet kampanyası nedeniyle; belçika seyahatimizde kullandığımız havaalanı.

  brüksel'in oldukça güneyinde kalıyor. hatta isminden de anlaşılacağı üzere fransa sınırına çok yakın. "çerloua" şeklinde süpersonik bir telaffuza sahip. bunlarla beraber buradan asıl rotamız olan brugge'ye yaklaşık 2 saatte ulaştık. shuttle otobüsler ile güzel bir yolculuk geçirdik. güzel diyorum çünkü ilk defa geldiğimiz belçika'yı kara yolu ile yavaş yavaş gezme fırsatı bulduk. shuttle otobüs, gent şehrine de uğrayıp sizi brugge station'a bırakıyor.
 • bu havaalananından brüksel'e varmak uçak biletinden daha fazla tutabiliyor. doğrudan brüksel'e giden araçlar 13-17 € civarında. isterseniz önce charleroi a varıp oradan da geçebilirsiniz. otostop seven yada para vermek istemeyen arkadaşlar için diğer bir seçenek de şudur ki ; havaalanından çıkıp biraz yürüyünce q8 isimli bir benzin istasyonu var. ailelerini, arkadaşlarını havaalanından almaya gelen insanlar genelde girişe para vermek istemedikleri için burada bekliyorlar. durumu anlattığınızda da yardımcı olmaya çalışıyorlar. mesela ki fas'lı bir abimiz bizi arka koltuğa 5 kişi alıp, brüksel'e gitmediği halde tren istastyonuna kadar bırakmıştı.
 • dün gece sabahladigim ve gotu başı usuttugum havaalanı..
  hasta olmasak bari
 • brüksel midi istasyonundan shuttle ile direk ulaşım sağlanan hava alanı. shuttle biletini internetten alırsanız çok daha ucuza gidebilirsiniz. direk otobüs kapısında alırsanız 17 euro ödemeniz gerekli.

  hava alanı oldukça küçük, free wi-fi yok ve soğuk. belçikadaki son olaylardan sonra ekstra güvenlik önlemleri ve karmaşa söz konusu. gidecek arkadaşlar dikkate almalı.
 • bugün sabahlama planları yaptığım havaalanı, bakalım nasıl geçecek.

  edit: havaalanında sıkı bir güvenlik var. avrupa'da birçok havaalanında olduğu gibi iki kişilik gruplar halinde silahlı polisler geziyor, her 15 dakikada bir yanınızdan geçiyorlar diyebiliriz. internette yazılanlara göre geceyi geçirmenin garanti olmadığı bir havaalanı burası, çoğu sayfada insanların gece 12'den sonra havaalanının kapatıldığını yazdığını görebilirsiniz. bu yüzden ben de uyumak için gece yarısına kadar bekledim. kapatmadılar havaalanını ama yine de bu konuda kesin bir şey söyleyemiyorum çünkü okuduğum yorumlara göre bazı dönemlerde gececilere izin verilmiyormuş. neyse, her koltuğun arasında kolçak bulunduğu için yerde yatmaktan başka çareniz yok. yer çok temiz değil, özellikle otomatların dipleri hiç temiz değil ama oralarda da yatan çok kişi oluyor. ben terminal 2'de geçirdim geceyi, terminal 2'de check-in gişelerinin tam karşısında havayolu ve tur şirketlerinin gişeleri bulunuyor. bu gişeler sabaha kadar kapalı olduğu için önlerine mat atıp uyumak mümkün. yalnız terminal küçük olduğundan kapılar her açılıp kapandığında içeriye giren soğuk havayı hissediyorsunuz, maalesef benim matım yoktu ve uyku tulumunun üstünde yatmak zorunda kaldım ki haliyle biraz üşüdüm. kapılardan gelen soğuk hava dışında sorunsuz bir uykuydu diyebilirim, terminal ışıklarının çok parlak olmaması da kesintisiz uykumda oldukça etkiliydi yalnız gürültülü bir havaalanı burası yani kulak tıkaçlarınızı mutlaka bulundurun.
  ayrıca brüksele ulaşımdan da bahsetmek istiyorum. eğer ryanair ile ucuz bilet almadıysanız bu havaalanında ne işiniz var onu bilmiyorum ama 15-20 euro az ödemek için buraya uçmak fazlasıyla mantıksız çünkü charleroi havaalanı-brüksel arası ulaşım tek yön 19€. gidiş-dönüş bilet alırsanız da 34€. evet çok pahalı. evet ben charleroi'a prag'dan sadece 9€ ödeyerek uçtum. otobüs bileti için internetten rezervasyon mümkün, süresini bilmiyorum ama önceden rezervasyon yaptığınızda daha ucuza alabiliyorsunuz bileti. yol bir saate yakın sürüyor, otobüs gayet konforlu ama siz yine de charleroi'a uçmayı tekrar bir gözden geçirin derim.
 • brüksel midi tren istasyonundan direkt shuttle ile ulaşmanın mümkün olduğu havaalanı. internetten aldım biletimi ve 14 € ödedim. 1 saatten daha kısa sürüyor midi'den buraya gitmek. tek bir kontrol noktasından geçerek havalimanına giriyorsunuz ve gerçekten çok ufak bir yer. ufak olduğunu duymuştum da bu kadar ufak olduğunu tahmin etmiyordum. o kadar ufak ki, uçak pistindeki uçağınıza yürüyerek gidiyorsunuz. evet. uçağa havalimanından yürüyerek gidiyorsunuz.
 • dikkat etmeden bu hava alanına mayıs ayı için bilet almışım. burada öğlen inip direk brugge (2 saat brugge de kalıp) akşam üzeri brüksele geçeceğim. shuttle otobüs, taksi, araba kiralama tavsiyeniz varsa özelden destek bekliyorum.
 • tamamen ticari kaygılarla adını "brussels south airport" koydukları ama aslında brüksel ile alakası olmayıp, adı üstünde, charleroi adlı başka bir şehirde olan havaalanı.

  bu açıdan frankfurt'tan 120 km uzakta olup frankfurt'tan çok fransa'ya yakın olan frankfurt hahn havaalanının adlandırmasına benziyor.