şükela:  tümü | bugün
  • roissy havaalanının arkadaş arasındaki söylenişi...
  • fransa'nin kahramaninin ve dunyadaki fransiz okullarinin 1/4unun adi. bu isim ayrica bircok binaya, kopruye ve bilimum fransiz askeri nevalesine verilmistir.
  • gaulle aynı zamanda zeytin toplamakta kullanılan sopanın veya sırığın adıdır fransada.ismine uygun boyu olan bu zatın 1968 yılında türkiye yi ziyareti sırasında kalacağı yerlerdeki yataklar tadilatla uzatılmıştı.
  • (bkz: orly)
  • bir burna sahipti ki, alamet i farikasıydı muhteremin.
    o burna yakışır da bir azameti ve kendini beğenmişliği varmış!
    şöyle de bi anektod yakıştırılır:
    de gaulle'ün eşi katolik ve tutucu bir aileden gelmektedir. bir sabah banyoya girer ki, de gaulle aynanın karşısında çırılçıplak traş olmaktadır.
    de gaulle'ün eşi: "aman tanrım!"
    de gaulle: "yalnızken bana 'charles'" diyebilirsin.
  • efsaneye göre (bu demektir ki olay ferhan şensoy'un prim yapmak için şişiriyor olması da muhtemeldir); bu adamcaaz galatasaray lisesi'ni ziyarete geldiğinde kürsüde konuşurken şeran fensoy'un da içinde bulunduğu bir güruh tarafından "ibne dögol" şeklinde bir tezahürat tezahür etmiştir. yanındaki müdüre "ibne"nin anlamını soran de gaulle, " 'ibne' = 'grand' " cevabını alınca onu da kimse tutamamıştır: "ibne gâlatasağay, ibne gâlatasağay!"
  • kendisi generaldir ve "general de gaulle" diye anılır.
  • de gaulle ile ilgili bu ibne galatasaray konulu olayı ferhan şensoy kitabında aynen şöyle anlatmaktadır:
    "de gaulle de onun üzerine,yeryüzünden başını kaldırarak bizlere döndü:
    -ah,bon alors;ibné galatasaray!
    dedi.
    derdi daha doğrusu,eğer ben gerçekten düşündüğüm gibi balkonun en arka sırasından,bu "ibne de gaulle"korosunu başlatabilseydim,olaylar böyle gelişebilirdi yani.de gaulle'e böyle bir puştluk yapmayı düşündüm ve fakat onun hepimizi ezen saygın ve kültürlü devlet adamı kişiliği karşısında böyle bir terbiyesizliği edemedim."