şükela:  tümü | bugün
 • eğer türkler mudanya ateşkes anlaşması daha imzalanmamışken çanakkale civarına yaklaştıklarında, bu komutan sağduyulu olmasa ve birliklerine hücum emri verse, bizimkileri kışkırtsa veya kimi politik cenahların isteğine uyup agresif davransa, o dönem her iki tarafın da zararına olabilecek yeni bir türk-ingiliz harbi olasılığı mevcuttu...velhasıl harrington'un sağduyulu davranışıyla bu yaşanmamış, evli evine köylü köyüne dönmüş, mudanya ateşkesi imzalanmıştır..ingiliz kara işgal kuvvetleri komutanıdır.
 • tam adı nette charles harington harington olarak geçiyor. ayrıca ne kadar doğru bilmiyorum ama zamanında "akşam 5 çayını istanbul'da içeceğiz" diye bir söz söylediği yazılıyor.

  (bkz: içemedi)
 • kurtuluş dizisinde görüldüğü üzere kurtuluş savaşı yıllarında ülke topraklarında bulunan en rahat ve siki taşağına denk isim.

  yunanlılar taarruza geçiyor "dur bakalım n'olcak" modunda, türkler yunanlıların eline veriyor, bizimkisi "nasıl verdiler yunanlıların elllerine hehe" diyor. çanakkale ve trakya ne olacak diye herkes beklerken ilk türkler çanakkale sınırına geliyor, bu da "aga hükümet çanakkale'yi savunun dedi demeki ki trakya'yı savunmayalım" diyerek gayet rahat trakya'yı bize bırakıyor, lord curzon dellenip "lan bari çanakkale'yi savun, türkler sınırı geçerse ateş açın" diye emir verince de "bir enayi ben miyim lan, açmıyorum ateş mateş, çok biliyorsan gel kendin yap" diyerek hükümete bile posta koyuyor, üstüne bir de mudanya ateşkes anlaşmasını imzalıyor.

  zaten dizide kendisini devamlı baloda, partide falan görüyoruz. bir bizim sosyete ile, bir yunanlılarla, bir fransızlarla şarap içip "hacım şu hatun da bayağı taşmış" modunda ipimle kuşağım sikimle taşağım diye dolaşıp arada ingiltere'ye "rahat olun abiler, her şey yolunda" diye mesaj gönderip takılan bir eleman.

  adama soruyorlar "türkler taarruza geçmiş diyor, nedir bu işin aslı astarı?" diye, cevap "yok be oğlum, dedikodu hep bunlar."*

  zannımca savaş bitince "ne işimiz var lan burada artık, hadi toparlanın" diyerek kendi kendine dönmüştür ingiltere'ye.
 • kurtuluş dizisinde müşfik kenter tarafından canlandırılmıştır.
 • makam otomobili atatürk'ün istanbul'da direniş için bizzat örgütlediği çete tarafından çalınıp çetenin lideri tarafından atatürk'e hediye edilmiştir.

  (bkz: topkapılı cambaz mehmet bey)
 • şu an türkiye cumhuriyetleri toprakları içerisindeki en kıymetli şehri işgal etmesine karşın adı hiç anılmayan bir adam. gerçi istanbul'un işgalinden de hiç bahsedilmez. ama düşünsenize, eminönü'nden karşıya bakıyorsunuz tepede bir ingiliz bayrağı. aynen şöyle:

  http://media.iwm.org.uk/…5/264/877/large_000000.jpg

  tarih hep istediğimiz şekilde görebileceğimiz bir alan değil ne yazık ki.
 • çanakkale krizinde (bkz: chanak affair) insiyatif almasaydı nasıl bir dünya da yaşıyor olurduk hep merak etmişimdir.
 • aynı zamanda 1917'deki messines savaşı'ndan önceki gün ünlü "gentlemen, ı don’t know whether we are going to make history tomorrow, but at any rate we shall change geography."( beyler, yarın tarih yazar mıyız bilemem, ama ama her halükarda coğrafyayı değiştireceğiz.) sözünü söylemiş kişidir. ve gerçekten de ingiliz lağımcıları ertesi gün tarihte atomik bombalara kadarki en büyük patlamayı gerçekleştirip coğrafyayı da değiştirmişlerdir. sonucunda 10.000 kadar alman askeri ölmüştür.
hesabın var mı? giriş yap