şükela:  tümü | bugün
 • comedia isimli danismanlik sirketinin kurucusu ve sahibi olan, yaraticilik ve kultur agirlikli calisan meshur kentbilimci.
 • cci 2007nin en sükse yapan katılımcısı oldu.
  (bkz: charles landrynin istanbul üzerine düşünceleri)
 • charles landry hayal gücü ve düşüncelerini tetikleyerek şehirlerin potansiyellerine ulaşmasına yardım eder. şehirleri “iyileştirmek” amacıyla landry karar mercileri ve local hükümetlerle çalışıp eleştirel bir dost rolü oynayarak, ilham verir, olanak yaratarak canlandırarak, bu iyileşme sürecinde kolaylaştırıcı bir rol oynar. lokal belirginlik ve global oryantasyon, zenginlik yaratma ve sosyal uyum balansı ve değişimle gelenkselin uyumu gibi zorlu çıkmazlarda orjinal çözümler bulunmasına yardım eder. özgüveni pekiştiren, bir yerin kültürünün o yerin ekonomisini nasıl yeniden canlandırdığını bilen charles landry bu konular üzerinde bir uzman olarak kabul edilmektedir.

  charles 1948 yılında doğmuş ve ingiltere, almanya ve italya'da eğitim almıştır. 1978 yılında yaratıcılık, kültür ve kentsel değişim alanında faaliyet gösteren çok saygın bir kurum olan comediayı kurmuştur. yemen, abd, ukrayna, tayvan, isveç, ispanya, güney africa, rusya, polonya, yeni zelanda, hollanda, japonya, italya, hong kong, almanya, finlandiya, hırvatistan, kanada, bulgaristan, bosna, avustralya ve arnavutluk gibi kimi zengin kimi daha az şanslı olan 35 ülkede birçok projede firması comedia ile rol almıştır.

  müşterileri ile elele bazen kısa gerekirse uzun süreli çalıştığı yere yerleşerek, organizasyonlar yaparak ve bu organizasyonlarda aktif rol alıp derin ilişkiler kurarak çalışır. yaptığı işler kamunun canlandırılması, kültürel aktivite yoluyla sosyal ve ekonomik hayat, şehir vizyonları ve bölgesel stratejiler yada kazanımların ve potansiyelin tekrar irdelenmesi gibi alanlardadır. charles landry ikiyüzün üstünde kamu ve özel projede yer almıştır.

  birçok kitap yazmıştır ve bunlar internette comedia on-line kitabevi tarafından yayınlanmıştır. bu kitapların bazıları the art of city making (şehir yaratma sanatı) (2006), the creative city: a toolkit for urban innovators (yaratıcı şehir: kentsel gelişimciler için bir alet çantası) (2000), yoğun ilgi ile karşılanan; riding the rapids: urban life in an age of complexity (hızlı sularda gitme: kompleks bir çağda kentsel yaşam) (2004) ve marc pachter ile, culture@the crossroads (kültür@dönüm noktasında) (2001). dünya genelinde bir çok yerde konferanslar vermiş, 150yi aşkın konuşma yapmıştır, konulardan bazıları şunlardır 'risk ve yaratıcılık', 'yaratıcı şehirler ve ötesi', ' sanat ve şehir hayatında sanatın rolü', 'karmaşıklık ve şehir yaratma', ve 'değişik kültürler, değişik yaratıcılıklar'.