şükela:  tümü | bugün
  • atlantik aşırı ilk uçuşu tek başına gerçekleştiren amerikalı havacı yirminci yüzyılın portreleri
  • 1. dünya savaşı'ndan kalma bir curtiss jenny uçağı satın alarak orta ve güneybatı eyaletlerinde gösteri uçuşları yaptı. 1924-25 arasında texas'ta, bir askeri uçuş okulunda eğitim gördü; 1926'da posta pilotu olarak st louisden (missouri) chicagoya uçuşlar yapmaya başladı. new york-paris arasında hiç durmadan yapılacak ilk uçuş için 25 bin dolar ödül konulduğunu öğrenince, bu uçuşu yapabilmek için st. louis'li bir grup işadamından mali destek sağladı. 20 mayıs 1927'de spirit of st louis adlı monoplanı ile new yorktan hareket etti. 33.5 saatlik bir uçuştan sonra, 21 mayıs'ta paris'e ulaşmayı başardı.
  • 4 şubat 1902'de detroit'te doğdu, 26 ağustos 1974'te hawaii'de öldü. çocukluğunun ilk yılları minnesota'da geçti. daha sonra ailesiyle beraber 10 yıl boyunca washington'da yaşadı. 2 yıl madison'daki wisconsin üniversitesi'nde okudu; ancak, havacılığa olan ilgisi nedeniyle lincoln'da bir uçuş okuluna girdi. daha sonra 1924-25 yılları arasında texas'da askeri bir uçuş okulunda öğrenimine devam etti. nihayet, 1926'da da posta pilotu olarak st. louis'den chicago'ya uçuşlar yapmaya başladı. 21 mayıs 1921'de 33,5 saatte atlantik okyanusunu geçerek paris'e ulaşmayı başardı. 1929 yılında meksika'daki bir amerikan büyükelçisinin kızıyla evlendi. 1932 yılındaysa 2 yaşındaki oğlu kaçırılarak öldürüldü. daha sonra katil 1936 yılında bulunup idam edildi. bu arada çeşitli kitaplar yazdı. atlas okyanusu'nu geçişini anlatan "spirit of st. louis" isimli kitabıyla pulitzer ödülü kazandı. tam adı augustus charles lindbergh'tir. ruhu şad olsun.
  • çocuğunun fidye için kaçırılıp öldürülmesi geri kalan hayatında, sert ve küskün bir insan olmasına yol açmıştı.
  • 27 yaşında evlendiği karısından 6, 1957'den itibaren süregiden alman bir kadınla ilişkisinden 3 çocuğu olmuş. bunlar dna testi ile kanıtlanmış. bu ikinci ilişkiyi ispatlayan yazara göre, alman kadının kızkardeşinden de iki oğlu ve daha sonraki dönemde sekreterinden de iki çocuğu olduğunu söylüyor. etti mi 13?
  • hababam sınıfı'nda ayşen guruda'nın kız lisesine yönelttiği sorulardan birinde adı geçen pilot.
  • ayrica mason olmasi da kafalari iyice karistiran adam.
  • bu adamin atlatik'i gectikten sonra cocugu kacirilmistir ve bu, amerikan suc tarihindeki en onemli olaylardan biri haline gelmistir.
  • aynı zamanda posta pilotuydu. uçuştaki en büyük sorunu önünü görebilmek için kullandığı periskop'la yaşamıştır çünkü uçağın yedek yakıt deposu kokpitin önüne takılmıştır.