şükela:  tümü | bugün
 • bir fransiz generali.732 yilinda islam ordularini tours kenti civarında yapılan savaşta durduran fransız ordusunun komutanı.
 • merovingian hanedanliginin major domosu,nostria duku,poitiers savasinda tarik onculugundeki islam ordularini durdudmustur
 • 700 lu yılların ortalarında fransa da meroven krallarının yonettigi franklar ulkesinde puvatya savası nda musluman araplara karsı savasmıs,hıristiyan avrupa nın kaderini degistirmis frank komutan.
  isminin anlamı '' cekic karl ''dır.
 • karolenj hanedanı'nın kurucusu sayılan adam. karolenj imparatorluğu'nun en güçlü imparatoru olan şarlman'ın dedesidir.
 • poitiers'de gerçekleşen puvatya savaşında dünyanın kaderini değiştiren, islamiyet'in ispanya üzerinden avrupa'ya yayılmasını engelleyen fransız komutan. "çekiç" ya da "balyoz" diye de biliniyormuş.
 • puvatya savaşında frank ordusu komutanı, charlamagne nin de dedesidir. adına eklenen " martel" çekiç demektir. endülüs ordusunu çekiç gibi ezdi diye bu unvanı almıştır. fakat ortada ezilen bir endülüs ordusu yoktur. akindan dönen bir birligin yolunu kesip ganimeti geri almıştır. başarısı kasten abartilip unvan verilmiştir.
 • fransa'nın şu halini görse kahrolacak büyük ustadır.

  ülkendeki her beş kişiden biri müslüman neredeyse martel reyiiiiz! senin kovduğun mağribiler bastı her yeri yokluğunda. öyle ki 2050'de fransa bir islam ülkesi olacak diyolla.
  ben demiyorum elbette, yapılan projeksiyonlar öyle diyor.

  yazıklar olsun. ileride "hilafetin merkezi fransa mı olsun isveç mi" kavgası verilecek bu gidişle.
 • heristalli pepin'in oğlu general. 732’de paris’e 150 kilometre
  mesafede puvatya muharebesi’nde müslüman ordularını yenilgiye
  uğratmış ve ispanya’ya geri çekilmeye zorlamıştır. bu başarısı sonucunda papa tarafından " hristiyanlığın koruyucusu" olarak kutsanmıştır.

  gerçi papa ile generalin babası pepin birlikte siyasi eylemler yürütüyorlardı ve papa'nın desteğiyle pepin frankları tek çatı altında topladı. sanırım papa manevi oğluna güzellik yapmış.

  batı avrupa'da karolenj dönemini başlatan kısa pepin'in de babasıdır aynı zamanda.

  edit : kurucusu değil tabi, koruyucusu..
 • "alet kullanan bir kültürün teknoloji tarafından bozguna uğratılmasına dair muhtemelen en ilginç örnek, sekizinci yüzyılda charles martel liderliğindeki frankların üzengiyi kullanmaya başlamasıdır. o zamana kadar atların savaşlardaki temel kullanım amacı askerleri savaş meydanına taşımaktı, savaş alanına gelince attan inilir ve düşmanla o şekilde çarpışılırdı. üzengi, at üstünde savaşmayı mümkün kıldı ve böylece dehşet verici bir askeri teknoloji ortaya çıktı. artık atlı birlikler ani saldırılarla savaşın gidişatını büyük ölçüde belirleyebiliyorlardı."
  *