şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1800-1861 yılları arasında yaşamış, lyon doğumlu fransız gazeteci, litografyacı ve karikatürist. ünlü siyasi hiciv dergilerinden la caricature ve le charivari'nin editörlüğünü yapmıştır.

  .
 • 1831 yılında kral louis-philippe'in başını, kurucusu olduğu la caricature adlı mizah dergisi'nde armut olarak resmetmiştir. takip eden dört çizim boyunca hükümdarın kellesi gittikçe çürüyen bir meyve halini almaktadır. / http://i.imgur.com/rdjbo.jpg

  bu, monarşi'nin siyasal öneminin azaldığını vurgulayan oldukça dikkat çekici bir imaydı. nitekim philipon, kral'a hakaretten 6 bin frank cezaya çarptırılır. o zamanlar için fahiş bir meblağ olan bu cezayı ödeyebilmek için philipon çizimlerini taş baskı haline getirerek satmak zorunda kalır; dahası 1832'de 6 ay hapis yatar. fakat, o günden sonra louis-philippe'in de yeni bir lakabı vardır artık halk arasında; armut..

  la caricature'ün ardından le charivari ile kral louis philippe ve onun hükümetleri ile uğraşmaya devam etmiş ve cumhuriyetçi görüşleri savunarak büyük bir siyasi kavga vermiş olan charles philipon'un armut karikatürü ve başına gelenler, karikatür tarihinin ilk karakteristik olayı olarak ünlenip, karikatürle ilgili tüm yayınlarda yer alarak taa günümüze kadar gelmiştir. kral louis-philippe ise işçilerin ve orta sınıfların başlattığı bir ayaklanmayla 1848 yılında devrilmiştir. (bkz: 1848 devrimi)
 • takribi 190 yıl sonra niyeyse * kendisi ve kralla olan davası hatırlanan sanatçı.

  ergenliğimde, ilk gençliğimde kızardım “avrupa bizden 50 yıl - 100 yıl ilerde” diye konuşan insanlara. toylukmuş benimki tabii.