şükela:  tümü | bugün
 • gelmis gecmis en baba jazz gitarcilarindan birisi..
  bakiniz: http://personal.nbnet.nb.ca/hansen/charlie/
  (charlie'deki c'yi buyuk olarak degistirelim!)
 • kendisine robert johnsonun jazzdaki versiyonu diyebiliriz. alti ustu 3-4 yillik bir periyodda 30 civarinda kayitta yer almistir. onceleri benny goodmanin orkestrasindaki ilk elektrik gitarci olmus, ve uflemelilerin cikardikalri seslere benzer sesleri kulllanarak (bu okulun ilk adami eddie durhamdir bu arada) sololar atmaya baslamistir. kisa zamanda jazz tarihinin akisini sonsuza kadar degistirecek olan monk ve diz* gibi adamlarla beraber minton's isimli bir barda after hours sessionlarda bop muzigini yavas yavas sekillendirmistir. elimizdeki en kaymak kayitlari da zaten bu minton'da yapilmis olan kayitlardir. cok hasta ve zayif yapili bir zenci olan charlie, tuberkulozla epey bir mucadele ettikten sonra 1942'de, sadece 25 yasinda hayata veda etmistir. arkasinda cok az kayit ve koca bir efsane birakmis ve kendisinden sonra gelen 30-40 yillik donemdeki butun jazz gitarcilarinin kendisini taklit etmesine sebep olmustur. favorilerimdendir..
 • ilk gitarını çocukken içine sebze konulan kasalardan kendi yapmıştır. ve bu gitarıyla girdiği yolda, o zaman kadar kayıtlarda banjodan farklı bir kullanım alanı olmaya gitarı jazz müziğinde üstlerde bir noktaya taşımış, bir solo enstrüman yapmıştır.

  takipçilerinden biri için;

  (bkz: wes montgomery)
 • piyasa olamamış bütün baba gitaristler gibi hakkında 3-5 entri girilmiş büyük adam.. bizim gençlerin daha çocukluktan çıkmaya hazırlandığı yaşta vefat etmiş, 3-4 sene içinde özellikle benny goodman ile tonla albüm kaydetmiş, tarzını oluşturmuş, lokum gibi gitar çalmış, sonra da göçmüş gitmiş adam..
 • modern caz gitarının tarihini başlatan adam . gitarın temel caz enstrümanları arasında yer almadığı o dönemde kendisi yeni bir soluk , caz gitarında bir devrim yaratmıştır . hatta caz gitarı charlie christian'dan önce ve charlie chirstian'dan sonra diye ikiye ayırabiliriz. charlie chirstian'dan önce gitar sadece bir ritim öğesi ya da armoni eşliği için kullanılan bir çalgı iken , charlie christian'dan sonra gitar başlı başına bir caz ögesi olarak kullanılmıştır .

  albümleri ;

  solo flight: the genius of charlie christian (columbia, 1972)
  solo flight (live performances as member of the benny goodman sextet, vintage jazz classics, 2003)
  genius of the electric guitar (columbia, 1939-1941 recordings)
  guitar wizard (lejazz, 1993 charly holdings inc.)
  live at minton's playhouse 1941

  albümlere ek olarak , ida cox, benny goodman, lionel hampton,fred astaire gibi isimlerin de albüm kayıtlarının bazılarında gitarı kendisi çalmıştır.

  ayrıca kendisini konu alan iki de film vardır ;

  2005 solo flight: the genius of charlie christian
  2007 charlie christian- the life & music of the legendary jazz guitarist (grossman guitar workshop)