• tom hanks'in de yapımcıları arasında bulunduğu film.
    http://www.charliewilsonswar.net/

--- spoiler ---
    "...and then we fucked up the end game." cümlesi ile amerikan politikasını özetlemekte.
    --- spoiler ---
  • julia roberts' ın bilmem kaç çocuk doğurmasına rağmen hala taş gibi, philip seymour hoffman' ın süper bir oyuncu ve tom hanks' ın patates çuvalına benzeyen bir adam olduğundan başka bir şey vermeyen film.

dünya ahvaline az buçuk kafa yoran izleyicinin gitmemesi; bu filme harcayacağı para ve vakit yerine gidip dürüm filan yemesi gereken görüntü silsilesi. son birkaç dakikaya kadar (azdan cia' ya birkaç laf sokma, kenardan kongre üyelerinin nasıl çalıştığı ve fıstık stajyerleri, köşeden de politikanın aslında dansöz göbeğinde yürüyen bir şey olmasının gösterilmesi dışında) boğazına kadar amerikan propagandasına batmış, lagara lugara ilerleyen yapım. lütfedip stinger' lerden bahsetmişler, zahmet olmuş.

dünyadan bihaber amerikan seyircisine ultra taraflı bir yakın tarih dersinden ibaret seyirlik.
  • film george crile tarafından yazılmış olan "charlie wilson's war: the extraordinary story of the largest covert operation in history" isimli 2003 tarihli bir kitaptan uyarlanmış.

philip seymour hoffman bu filmdeki rolü ile en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında oscar'a aday olmuştur. alaylı cia ajanı-casusu rolündedir.

film bir belgesel tadında. tekdüze, iniş çıkış yok, heyecan yok. herkes durmadan ciddi ciddi konuşuyor. niye bu film çekilmiş, niye bu kadar önemli oyuncular oynamış, önemli yönetmen yönetmiş anlayamadım. sadece millet dünyanın bir yerinde ölürken amerika'da cia ve politikacılar nasıl dünyayı yönetiyorlar onu gösteriyor.

pek aman aman bir amerikan propogandası göremedim.
    --- spoiler ---
    filmin kahramanı charlie wilson bir yandan afganistan a yardım için çalışırken, bir yandan bir katıldığı bir partide kokain içilmesi üzerine açılan bir soruşturma ile uğraşıyor, sosyetik bir kadınla aşk yaşıyor, ofisi güzel kadınlarla dolu.
    --- spoiler ---
    bir kahramandan çok bir lady's man portresi çizdi benim gözümde.
  • insanların vayy be amerika ne iyi ne buyuk bir ulke mi demesini bekliyorlar hala anlamadım, seyrederken mutlaka bir iki iş daha edinilmesi gerek, toz alın, pc deki işlerinizi halledin yada ütü yapın.
  • samsun afm. film çıkışı. (jj: jamesjersey, cf: cry freedom)

cf: bir amerikan propaganda filminin daha sonuna geldik.
    jj: o kadar da kötü değildi. en azından şu arabistan'da geçen filmden iyiydi. neydi onun adı?*
    cf: boktan bir hollywood filmi 3.
    jj: (çok tutmuş ki üçüncüsünü çekmişler)
  • pazar gunumun degerli zamanindan yaklasik iki saat calmis film. kendilerinin baska ulkelerde yaptiklari cok farkliymis gibi inanilmaz bir sovyet karalamasinin destegiyle amerika'yi yuceltmeye calismalarindan ibaret gereksiz goruntuler toplugu. tom hanks'in izledigim en kotu filmi olmasi da cabasi.
  • keser döner sap döner gün gelir hesap döner ana fikrini charlie wilson ve dahil abd gözünden izlediğimiz vasat film. ya da acıma yetime, döner kor götüne de olabilir. şimdi tam emin olamadım.
  • anlattığı dönem ile kostümlerin pek alakalı olmadığı film.
  • --- spoiler ---

meydanda konuşma yapan şişmanca insan kişisinin kalabalıkla birlikte allahuekber diye şevkle slogan attığı sahne filmde fazlaca dikkatimi çeken noktadır.
    usanın o iki yüzlülüğünü bize hatırlatan sahnedir.

(bkz: -efelerin efesi hiç unutmadıkki?!)

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap