şükela:  tümü | bugün
 • besteyi tori amos'la yapmıştır. nasıl gözümden kaçmış açıkçası pek şaşırdım. çünkü harikulade bir şarkı.
 • al stewart'ın famous last words albümünde ikamet eder.
 • uğruna giyotinle ölüme gitmeyi isteyecek bir adam yaratmıştır yüzü.

  1700'lü yıllar. yer paris. concorde meydanı.
  beyaz tenli, iri ve mağrur gözlü bir kadın. charlotte, devrimcilerden birini öldürdüğü için giyotine yürütülüyor. herkes bir katili görürken charlotte'nin yüzünde, o anda kalabalıkta bulunan genç bir adam aşk'ı görüyor. bir kaç saniye görebiliyor adam, genç kadını.

  charlotte corday'in gözlerinin bağlanmasını, diz üstü çöktürülüp başının giyotin yuvasına yerleştirilip bıçağın inmesini izleyen genç adam, o kısacık anda bu genç kadına aşık olmuş ve bir kaç saniye içinde sonsuza dek kaybetmişti.

  idam bittiği anda genç adam devrime karşı olduğunu belirten naralar atmaya başladı delirmiş gibi. tutuklandı. mahkemeye çıkarıldığında devrime olan düşmanlığını etrafa tükürükler saçarak haykırdı ve giyotinle idam edilmek istediğini söyledi. sevdiği kadın gibi ölmek istiyordu genç adam. eğer charlotte corday gibi ölürse, ona kavuşacağına inanmıştı.

  idama mahkum edildi.

  bir sabah giyotine gülümseyerek çıktı.
  bir yaz sabahı kalabalıklar içinde rastladığı o yüz, o kadın , bu genç adamda kimsenin uyandıramayacağı hisler uyandırmıştı o kısacık anda. o hissi bir daha kimsenin yaşatamayacağı duygusu, başını istekle koydurtmuştu giyotine.

  hiç yaşanmamış bir aşk, yer yüzünün en unutulmaz aşklarından oldu.
  bir yüz ve bir kaç saniye.
 • 13 temmuz 1793'te devrimci jean-paul marat'yı öldüren suikastçi.

  marat'nın "halkın dostu" isimli gazetesinden sürekli olarak daha fazla devrim karşıtının kellesini istemesi buna neden olmuştur. şiddet yanlısı bir radikal olan marat'nın bitmek bilmeyen bu tutumu sonunda taşralı bir kadın tarafından öldürülmesine neden olur.

  ancak bu ölüm yükselen devrimci şiddeti durdurmadığı gibi corday'in de hayatına mal olur.

  mahkemede yargılanır ve giyotini boylar.