şükela:  tümü | bugün
 • prodigy, charly'nin 3 farkli versionunu yayinlamistir:
  -experience albumunde trip into drum and bass version
  -charly/everybody in the place albumunde beltram* says mix
  -charly/everybody in the place albumunde alley cat mix
  bence bu uc versiondan en guzeli alley cat mixtir, hem charly'nin "charly says always tell your mummy before you go out somewhere" demesi, hem de pisiciklerin miyavlamasi pek hos duyulur.
  "charly says always tell your mummy before you go out somewhere" lafindan da anlarsiniz ki, sarkinin ana temasi bir sosyal egitim cizgi filminden sample'lanmistir.
  orko da bize charly'nin ingiliz cocuklarina verdigi gibi ogut verirdi, hey gidi gunler hey.
 • ayrica trip into drum n bass versiyonunda ekstra sozler vardir:

  little bit of bass
  little bit of raas
  charly says bass
  charly says raas
  bass, bass, little bit of bass
 • bira ve sprite karıştırılarak yapılan, içince ağzınızda hoş bir tat bırakan içki.
 • karl heinz körbel'in lakabı.
 • başrolünde cliff robertson'ın (ben parker) oynadığı bir ralph nelson filmi. bu rol cliff robertson'a oscar getirmiştir.
 • bu şarkının "trip into drum and bass" versiyonu şu anki dubstep akımının başlangıçlarından gösteriliyor ayrıca.
 • çok ama çok kötü bir film. oscar falan aldığında aldanmamak lazım. ya da imdb'de puanının 7 olduğuna değer vermemek lazım.

  bunun da nedeni flowers for algernon gibi muhteşem bir öykü/romana sırtını dayamasına rağmen, olabilecek en vurucu şeyleri atlıyor olması. sanki senarist, yıllar önce kitabı okumuş da şimdi aklında kalanlarla ortaya bir şeyler çıkarmaya çalışmış gibi.

  charly'nin (nedense charlie değil) ailesi ile ilgili anılarının hiçbiri yok. bu yüzden ne charly'nin çocukken çektiği acıları yansıtabiliyor film, ne de bunları hatırladıkça charly'nin girdiği depresyon yanısıtılıyor. halbuki charly'nin zeka ile gelen depresyonunun en önemli nedeni bu. işten atılması falan değil. keza charly'nin kadınlarla ilişkisi de adam gibi anlatılmıyor. charly, asla alice'e tecavüz etmeye kalkmaz kitapta. adam seks bile yapamaz küçük charly izliyor diye. filmde olmayan bir başka karakter fay ile bile uzun zaman sonra seks yapabilmiştir. hem alice'in charly'nin yaptığı bu hayvanlığa rağmen ona geri dönmesine ne diyelim?

  charly'nin dünyadan kopup gittiği sahneleri hayatım boyunca izlediğim en saçma film görüntülerinde ilk üçü zorlar. kendi fotoğrafını yırtıp arkasında "charly love" yazan deri bir ceket ile motorsiklet üstünde kızları öpmesi, ediz hun'un hippy haline benzeyen şekle girip abuk sabuk dansları, ot içerken çıkan "sigara sağlığa zararlıdır" uyarısı ve yönetmen beyin üç dakika boyunca saçmalayıp, sonraki 5-6 dakikada ise charly ve alice'in tam bir sonbahar havasında iç bayıcı konuşmalarına geçmesi, filmin en kötü bölümleriydi.

  ravi shankar'ı severim ama bu müziklerin de öyküyle ve filmin tonuyla alakası yok.

  neden oscar almış bu salak film peki? cliff robertson'ın charly rolüyle. bu bir klasik oscar taktiğidir. engelliyi oynarsan kazanırsın. robertson'ın charly rolündeki performansı da çok ahım şahım değil. masumiyeti verirken bir yandan da charly'yi korkutucu yaptığını söylemek lazım. ama ciddi olduğunda kafamdaki charly portresini yansıttığını da söylememek olmaz.

  arkadaş şu kadar güzel bir hikayenin nasıl içine etmişsiniz, ne diyeyim.
 • animal trainer'a ait olanında charlie chaplin'in the great dictator filminin kapanış konuşması vokal olarak kullanılmıştır.

  sözleri o nedenle muhteşemdir. hatta belki de şimdiye kadar yapılmış en iyi sözlere sahip parçalardan biridir bu.

  elegant bir ritmin üzerine dünyanın en iyi komedyenine ait, en büyük diktatörün ağızından umut dolu sözler. zıtların hoş birlikteliği.

  http://www.youtube.com/watch?v=5w1nzi_tntu

  "ı’m sorry, but ı don’t want to be an emperor. that’s not my business. ı don’t want to rule or conquer anyone. ı should like to help everyone - if possible - jew, gentile - black man - white. we all want to help one another. human beings are like that. we want to live by each other’s happiness - not by each other’s misery. we don’t want to hate and despise one another. ın this world there is room for everyone. and the good earth is rich and can provide for everyone. the way of life can be free and beautiful, but we have lost the way.

  greed has poisoned men’s souls, has barricaded the world with hate, has goose-stepped us into misery and bloodshed. we have developed speed, but we have shut ourselves in. machinery that gives abundance has left us in want. our knowledge has made us cynical. our cleverness, hard and unkind. we think too much and feel too little. more than machinery we need humanity. more than cleverness we need kindness and gentleness. without these qualities, life will be violent and all will be lost....

  the aeroplane and the radio have brought us closer together. the very nature of these inventions cries out for the goodness in men - cries out for universal brotherhood - for the unity of us all. even now my voice is reaching millions throughout the world - millions of despairing men, women, and little children - victims of a system that makes men torture and imprison innocent people.

  to those who can hear me, ı say - do not despair. the misery that is now upon us is but the passing of greed - the bitterness of men who fear the way of human progress. the hate of men will pass, and dictators die, and the power they took from the people will return to the people. and so long as men die, liberty will never perish. .....

  soldiers! don’t give yourselves to brutes - men who despise you - enslave you - who regiment your lives - tell you what to do - what to think and what to feel! who drill you - diet you - treat you like cattle, use you as cannon fodder. don’t give yourselves to these unnatural men - machine men with machine minds and machine hearts! you are not machines! you are not cattle! you are men! you have the love of humanity in your hearts! you don’t hate! only the unloved hate - the unloved and the unnatural! soldiers! don’t fight for slavery! fight for liberty!

  ın the 17th chapter of st luke it is written: “the kingdom of god is within man” - not one man nor a group of men, but in all men! ın you! you, the people have the power - the power to create machines. the power to create happiness! you, the people, have the power to make this life free and beautiful, to make this life a wonderful adventure.

  then - in the name of democracy - let us use that power - let us all unite. let us fight for a new world - a decent world that will give men a chance to work - that will give youth a future and old age a security. by the promise of these things, brutes have risen to power. but they lie! they do not fulfil that promise. they never will!

  dictators free themselves but they enslave the people! now let us fight to fulfil that promise! let us fight to free the world - to do away with national barriers - to do away with greed, with hate and intolerance. let us fight for a world of reason, a world where science and progress will lead to all men’s happiness. soldiers! in the name of democracy, let us all unite!"
 • official video

  --- spoiler ---

  charly says
  always tell your mommy
  before you go off somewhere

  --- spoiler ---
 • çok tatlış bir çaylak.