şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eriyen buzulları konu alan (bkz: chasing ıce)'tan sonra bu defa da yok olan mercan kayalıklarını konu edinen 2017 yapımı jeff orlowski belgeseli.
 • netflix'te izlediğim inanılmaz belgesel.mercanların ışıktan ve sıcaklıktan korunmak için florasan lamba gibi ışık yaydıklarını bu belgeselden öğrendim.

  http://www.imdb.com/title/tt6333054/

  "mercanlar su altındaki ağaç evlerden oluşan ormandan şehirlerdir.canlılar için manhattan'a benzetebiliriz.trafikte bekleyen balıkları ve apartman dairelerinde yaşayan canlıları görebilirsiniz."
 • mercanları seven, onları büyüleyici bulan herkesi üzmesi muhtemel belgesel. izlerken, ne yapabilirim diye huzursuz oluyorsunuz. böyle bir hayat kaynağının, bizim yüzümüzden yok olması çok acı, hem de çok hızlı.

  https://www.chasingcoral.com/
 • çok etkileyici bir belgesel. insan mercanların o halini gördükten sonra elinden bir şeyler gelebilmesini diliyor. dünya'yı canlılığa uygun bir gezegen haline getiren en önemli oluşumun okyanuslar, sualtının en önemli canlılarından birinin mercanlar olduğu düşünüldüğünde olayın boyutu daha iyi anlaşılabilir. küresel ısınma okyanusların sıcaklığını da etkiliyor ve yalnızca 2-3 derecelik bir artış okyanustaki canlıları ölüme doğru götürüyor. mercanlar beyazlaşıyor, hatta kimileri beyaz hale gelmeden önce floresana benzeyen sinyallerle ölümlerinin yakın olduğunu haber veriyorlar, sonrasında tıpkı bir iskelet halini alıyor tümü. küçük büyük tüm balıklar da bu olaydan zincirleme bir şekilde etkileniyor ve yalnızca birkaç yıl içerisinde %28 civarında mercan öldüğü söyleniyor. bu yalnızca okyanusları etkileyen bir sorun da değil. yeryüzünde de durum her geçen gün kötüye gidiyor. böyle giderse, eğer bunun için hiçbir şey yapamazsak çoğumuz kendi ölümümüzden önce dünya'nın ölümüne tanıklık ederiz gibi gözüküyor..
 • iklim değişikliğinin bir sonucu olarak, capcanlı, sağlıklı mercanların kısacık bir sürede nasıl ölüp gittiğini bize adım adım gösteren belgesel. benim gibi deniz biyolojisi ve su altı dünyasına meraklı biriyseniz, izlerken kahrolabilirsiniz. belgeselin sonlarına doğru durumun vehametini fark eden insanların ağladığını da görebilirsiniz. sonunda yine de bolca umut aşılıyor: iklim değişikliğinin etkilerini yavaşlatmak için henüz geç değil!

  belgesel, sundance film festivali gibi muhtelif festivallerde ödüller de almış.

  "peki biz ne yapabiliriz ki?" diyenler için de şu sayfada yol gösteriyorlar: http://www.chasingcoral.com/#action
 • müthiş bir belgesel. insan gerçekten de bu gezegenin kanseri.

  izlerken bir noktadan sonra "keşke mümkün olsa da şahsıma freeze all motor functions güncellemesi gelse" dedim; canım çıktı ağlamaktan.

  --- spoiler ---

  son 30 yılda dünyadaki mercanların yarısının ölümüne sebep olduk. önümüzdeki 30 yılda da geri kalanları yok edecek gibiyiz.

  ölürken bile nasıl zarifler. hayran olmamak imkansız.

  --- spoiler ---