şükela:  tümü | bugün
 • karbon salmayın oçları temalı insanın moralinin içine sıçan bir belgesel. gerçek kurgudan her zaman daha acıdır diyenlere selam olsun.
 • james balog adlı abimizin hayatının dört - beş yılını ayırarak hazırladığı yapım. onca bilim adamının "arkadaş küresel ısınma var, dikkat" demesine karşı milletin bir tane "yok, paranoya bunlar" diyen bilim adamına inanıyor oluşuna isyan ederek böyle bir işe girişmiş. küresel ısınmayı teorilerle, bilgisayar modelleriyle değil, gözlemleyerek aktarmaya çalışmış ve bence çok kıymetli bir iş yapmış. sadece görselliği için bile izlenebilir, fakat izlerken insanın içi acıyor. dünyayı kendi ellerimizle nasıl yok ettiğimizi ortaya koymuş.
 • sonuna dogru tek bir fotografın herseyi anlatmaya yettigi seydir.
  sadece 2000 ve 2010 arası yasanan on senede karbon salınımının son bir kac yuzyılda olmadıgı ispatıdır.

  nerdeki bu

  belki torunlarımız degil ama onların torunları bize cok saglam kufur etcekler haberiniz olsun.

  hep beraber elbirligiyle dunyanın ırzına geciyoruz.ve bunada devam edecegiz taki buyuk bir afet insanların buyuk kısmını yok edene yada en iyisi toptan silene kadar devam edicek.
 • senenin kaliteli belgesellerinden. james balog ve ekibi iceberg'lerin olduğu yerlere (grönland gibi) 25 kamera yerleştirir. bu belgesel ve fotoğraflar için hayatının beş yılını harcar balog. gene bu belgesel ve fotoğraflar için dizinden üç ameliyat olur. buna rağmen işin peşini bırakmaz ve sonuna kadar gidip, bütün engelleri aşıp bu belgeseli ortaya koyar, bilim adamlarının işine yarayacak fotoğraflar ve dökümanlara imzasını atar. gidip sunumlar gerçekleştirip halkı bilgilendirir. belgeselde bu 25 kameranın 5 yılda saptadığı iklim değişikliği, yani buzulların erimesi-erime hızı anlatılıyor. tabi hepimiz biliyoruz hızla eridiklerinden. belgeseli izlenir kılan şeyse diğer belgesellerden farklı olarak analiz üstüne analiz, grafik üstüne grafikle bu değişikliğin anlatılmaması. gayet basit bir şekilde, öküzün anlayacağı biçimde anlatılıyor değişiklik. hatta gerzek amerikalılar daha iyi anlasınlar diye "aşağı manhattan'ın tamamı kadar bir alan eridi" gibi benzerliklerle bu erime anlatılıyor. sağlam bir belgesel neticede.
 • bilale anlatir gibi anlatmis james abimiz, 2013’un belgeseli ustunden 5 yil gecmis ona ragmen kuresel isinma konusunda neredeyiz ? kocaman bir hic.

  izlerken gogus kafesinize bir okuz oturuyor, izlerken agladim o derece agzina siciyoruz bu dunyanin.

  “climate change is real, and its happening now”
  leo abimize de selam cakalim.