şükela:  tümü | bugün
  • bagindaki bir kutukten sadece bir bardak sarap ciktigi dusunulurse bu satonun delibeyi da ben olayim dedirtir insana.
    tatli sarabi.
  • kulak arkasi sarabi. genc kizlar kulak memelerine surerler aksamustu nehir boyuna gitmeden once. chanel 5 sisesiyle satilsaydi her yer daha guzel kokacakti.
  • onemli bir sarap ureticisidir. baglarında bir asmadan yalnızca bir kadeh şarap elde edilir. diger bordeaux baglarında, bu oranın asma başına bir şişeye çıktığı düşünülürse, bu şarabın neden dünyanın en pahalı şaraplarından biri oldugunu anlamak güç değildir
  • bordeaux nun en iyi beyaz şaraplarından olmakla beraber 300 yıl bekletilebiliyormuş. kaz ciğeri ve rokforla içilecekmiş efendim bu şarap ve özellikle 1988 rekoltesi tercih edilecekmiş. asmanın iyice kurumuş üzümünden yapılıyormuş bu bize içmenin muhtemelen nasip olmayacağı ama dilimizi yoran şarap.
  • herkesin ölüp bittigi bu saraplarin ilginç bir de hikayesi var... 1847'li yillarda yasanan.. bordeauxlu bir kont, ruslarla bir av partisine gider. av uzar, kontun dönüsü gecikir. köylüler de kont gelmeden bag bozumu yapmazlar, dönüsünü beklerler. bu esnada iyice olan üzümlerde küf olusur. kont döner bag bozulur ve sarap yapilir küfe ragmen... sonuçta ortaya çok farkli, tadi harika olarak nitelendirilebilecek bir sarap çikar. kontun gecikmesi, küf olusumu ve yeni bir tat..
  • tadinin essizligi uzerine sayfalarca guzellemele yazilabilir; foie gras ve istiridye ile uyumlu birlikteligine yorulmaksizin ovguler duzulebilir fakat fiyati karsisinda nutkun tutulmasi sorunu cozulebilmis degil. oysa, sayet bu gece her sofrada bir sise acilabiliyor olsaydi yarin dunya daha guzel bir yer olurdu.
  • 1973 yapımı olanları ikram edildiğinde nazikçe reddediyorum. tat farkı öylesine belli ki sanki bir martha clara içer gibi. içmeyi de geçtim, kulak memelerime sürmeye bile tenezzül etmem. bu şarabı alan ve ikram eden tanışlarımı da sonradan görme olarak niteliyorum. uyanıklar fiyatının düşük olmasını fırsat bilip ellerinde birinci sınıf şarap bulundurduklarını sanıyorlar.

château d'yquem 1973 yılında en rezil, adına yakışmayacak ürünlerini topladı. bir de 73'teki petrol kriziyle fiyatları dibe vurdu. işte bizim sonradan görmeler bu arada yamyam gibi atıldılar ve ne varsa topladılar.
  • tadamayacaklar ya da şarap içmem diyenler en azından isminin okunuşunu öğrenip zihinsel bir keyif alabilirler: 'şato dikem' olarak telaffuz edilir fransızca'da.