• efendim, bu konu oyle filan fistik diye gecistirilecek bir konu degildir. konu margaux'dan acildi mi burada durulur ve denir ki: bir kere margaux "first-growth"dur. evet, meshur mentzelopouluslar 1977 yilinda almislardir satoyu ve iyicene de adam etmislerdir. satonun eski fermantoru (oenologist denir bu gibi zatlara) emile peynaud hala isin basindadir ve harikalar yaratmaktadir. saraptan yilda 30.000-35.000 kasa uretilmektedir (bir kasada 12 sise varsa 35.000 kasada kac sise vardir orantisinin cozumunu okuyuculara birakiyorum). ayrica margaux'da kullanilan uc cesit uzumun kullanilma oranlari da soyledir: cabernet sauvignon: %75, merlot: %20, cabernet franc %5. saraplarin yillandirildigi ficilar birkac yilda bir yenilenir (unutmayalim ki yeni fici iyi ficidir, eski fici boktandir) ve sarap ficilarda en az 22 ay bekletilir. margaux, kavda 30 yil kadar saklanabilir, bazi vintagelar 60 yila kadar adam gibi dururlar. zaten margaux'u 8 yildan erken icmeye kalkani asarlar fransa'da. margaux'nun bir de ikinci markasi vardir, onun da adi pavillon rouge du chateau margaux'dur. iyi yillara gelince: 1995, 1990, 1989, ozellikle 1986, 1983, 1979 ve 1961ve 1900dir. bir de bu yilin (2002) sonunda piyasaya surulmesi beklenen 2000 yili rekoltesi vardir ki belki de tum zamanlarin en iyi rekoltelerinden biri olacagi tahmin edilmektedir. fiyatlar yilinin kalitesine gore degisir. sisesi ortalama 300.00 dolar civarindadir. ama 2000 yilinin fiyati ilk verilere bakilirsa 350 dolardan baslayacaktir, bu da demektir ki bir iki yil sonra 2000 rekoltesini 500 dolardan asagiya bulmak zor olacaktir. pekiyi margaux'dan daha iyi sarap var midir? maalesef vardir. mesela petrus vardir, yquem vardir ama bunlar baska entrylerin konusudur.
  • eğer yanınızdaki kıza -şaraptan anlarım- gösterişi yapma gibi bir niyetiniz var ise
    bence en azından 'şato margo' diye okumayı becerebilmelisiniz bu şarabı.
  • (bkz: #125212009) şatonun ismi hakkında.

1787 yılında thomas jefferson bordeaux'a yaptığı ziyarette bu şatonun üzüm bağlarını övmüştür.

kaynak

şatonun internet sitesi
  • 1858 hasadi en ozellerinden biridir. kuyrukluyildiz hasadi olarak bilinirler.*

birakin satin almayi, bir adet sisesini hayatinizda bir kere gorurseniz, piyango almanizi gerektirecek bordeaux sarabi.
  • dünyanın en güzel, içimi en hoş şarabı. fransa'daki gironde ırmağı kıyısındaki üzümlerden hazırlanıyormuş. türkiye'de bulmak çok zor.
  • en iyi bordeaux lardan biri, medoc bölgesindeki margaoux bağlarından yapılıyor 20 yıldır mentzelepoulos ailesine ait.
  • yurtdışından fahiş fiyatlarla getirilip bi gecede içilen ve bu özelliğiyle pişmanlıkla birleşik bir haz veren çok kaliteli ve lezzetli şarap.
    cheja hanımın "chateau margaux, çok pahalı çok mühim şarap fransız evet" şeklinde tanımladığı şarap. ("başkasının yerine entry girmek" diye bi başlık olsaydı bakardınız ama yok, açmıyorum ben de.)
  • press bey'in* en sevdigi ickidir, aile vaftiz ickisidir.
  • fransızların keriz silkeleme aracı.
  • şişesi 26 bin tl olan sarap. buralarda filan ıyice abartin ki 260 olsun.

https://www.instagram.com/…m0/?utm_medium=copy_link
hesabın var mı? giriş yap