şükela:  tümü | bugün soru sor
 • canon powershot fotoğraf makinaları içim firmware; histogram, raw çekim, odak mesafesi, net alan derinliği ölçer gibi bilimum faideli özellik latar canon a610 gibi makinalara.
 • canon'un amatör modelleri için bir firmware. daha doğrusu, cihazın orijinal firmware'ine dokunmadan, sadece açılışta yüklenen ve makine kapatılınca hafızadan silinen, dolayısıyla makinenin garantisine elleşmeden güzel işler yaptırtmayı başaran bir hack dosyası.

  neler yaptırıyor? en temel özelliği, artık raw çekim yapılabiliyor. ayrıca net alan derinliği hesaplayıcısı var. yani kadrajdaki en yakın net nokta, en uzak net nokta ve bunların farkı olan net alan derinliği, lcd ekrandan izlenebiliyor. ayrıca zebra mode denen özellik ile deklanşöre yarım basıldığında çok ışık alan ve az ışık alan noktalar işaretlenerek kullanıcıya düzeltme imkanı tanınıyor. ubasic dilinde yazılmış scriptler kullanılarak makineye, hdr yapabilmek için farklı poz değerlerinde otomatik çekim yaptırılabiliyor. ilk versiyonunda değil ama yazılan farklı build'lerinde motion detection özelliği bile var. adamlar resmen hareket dedektörü yapmışlar. kur makineyi, çalıştır scripti, makine hareketi gördüğü anda şak diye çeksin fotoğrafını. nasıl yapıldığını çözemedim ama yine farklı bir build'inde stereo data maker, yani camları farklı renkteki üç boyutlu show tv gözlüğü ile bakıldığında üç boyutlu gibi görünen şekilde fotoğraf çekme ve hazırlama eklentisi var. bir de en güzeli, artık bir pil göstergemiz var. pilin ne kadar kaldığını, ne zaman biteceğini önceden gösteriyor. hepsinden güzeli ise bu güncellemenin makinenin orijinal firmware dosyasına, dolayısıyla garantisine zarar vermemesi. makine kapatıldığı anda hafızadan siliniyor.
 • scripting özelliği sunuyor. yani nedir, mesela script'inizde "görüntüde bir hakeret olursa 5 kere deklanşöye bas", ya da "ben deklanşöre basınca diyaframı bir basamak azaltarak 5 kare al" falan gibi komutlar verebiliyorsunuz. sonra, pillerden çıkan akıma kadar öğrenebiliyorsunuz.

  elinizdeki canon makineyi, profesyonel bir makineye yaklaştıracak bir yazılım, ve bunu hafıza kartına attığınız ufak bir dosya ile yapıyor.
 • (bkz: magic lantern)
 • ben canon'un yerinde olsam bunu geliştiren adamları alttan desteklerdim. benim gibi bir sürü kişinin satın alma kriteri oluyorlar çünkü. yeni bir fotoğraf makinesi alırken bırak canon almayı, alacağım canon modelinin stabil chdk sürümü var mı diye kontrol ediyorum.

  yalnız getirdiği şahane özellikleri maalesef çok kullanışsız bir arayüzde sunduğu için hep bir şeyler eksik kalmaktadır. biraz da o kısma eğilseler, canon menüleri gibi düzgün, okunaklı fontlarla yapsalar on numara amme hizmeti yapmış olacaklar.
 • canon eos 400d kullanıcıları için: (bkz: 400plus)
 • canon fotoğraf makinesinde olmayan raw çekme,histogram ekleyen ve nice ice ayarlar yapmaya yarayan eklenti, sayesinde fotoğraf makinesinden sudoku çözüp tetris oynuyorum ağlıyorum sözlük.
 • senelerdir kullandığım üç adet powershot tipi kompakt makineme rağmen daha adını yeni duyduğum uygulama. onu da time lapse video nasıl çekerim, bu makinelerle oluyor mu, olursa da nasıl oluyor da oluyor diye bakarken denk geldim, meğer çok bilinen bir eklentiymiş, eğlenceliye benziyor.

  http://chdk.wikia.com/wiki/chdk_for_dummies
 • sağlamış olduğu kolaylıklarla fotoğraf makinenizi uzaktan kumanda edebilir. lua (scripting?) ile fotoğraf makinenizi programlanabilir ve (koda )şartlara göre video ve fotoğraf çekmesini sağlayabilirsiniz.

  indirme adresinde bulunan ilgili sekmeden cihazınıza ait dosyaları, sd kartı ilk önce foto. mak. tarafından formatlayıp sonra sd kart ana dizine atıyorsunuz. sd kartı cihaza takıp play tuşuna basarak (dikkat çekerim on/off değil) açıyoruz. sonra da menu kısmından "firm update" ile güncelliyorsunuz ve chdk aktif ediliyor.

  isterseniz bu anlattıklarımı youtube tutorial ile kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

  son olarak tekrar belirteyim: sd karta dosyaları attıktan sonra cihazı playback /izleme modu/play işareti olan tuşa basarak açarsanız chdk aktif edebilirsiniz. diğer türlü direk on/off ile açıp playback moda geçerseniz "firm update" opsiyonu gelmez ve chdk aktif edemezsiniz.