şükela:  tümü | bugün
 • ernesto che guevara… çocukluğu hastalıklar ve astım krizleri içinde geçmiştir, gençliğinde latin amerika'nın tamamını gezmiş ve gördüklerinden sonra kafasında küçük siyası oluşumlar başlamıştır. alerjiler üzerine yaptığı bir çalışma ile doktorluk ünvanı almıştır. arkeloloji'ye ilgisinden dolayı sürekli gezmiş, dünyayı dolanmıştır. guetemala askeri darbesinden sonra, küba'lı ve guetemala'lı dostlarıyla birlikte arjantin'e sığınıp, oradan da meksika'ya geçme planları yaparken gemilerinin karaya oturmasıyla, yollarına uçaklar tarafından farkedilmemek için yürüyerek devam ederlerken, uğradıkları bir saldırı sonucu che, yaralanmasının ardından ertesi sabah 22 kişi, (bkz: fidel castro) önderliğinde deniz kuvvetleri kışlası'nı ele geçirip ilk zaferlerini kazanmışlardır. evli, üç çocuk babası olup, dağlarda yaşamış, küba'nın özgürlüğü için mücadele etmiş, "gerilla" olarak tanımlanmıştır. bolivya tarafından öldürülmesi kesin kararı çıkartıldıktan sonra, bolivya ordusu'nun 1500 askeriyle başlatılan "che avı"nda, yüzlerce asker tarafından kuşatılıp ayaklarından yaralanarak yakalanır. işkencelere rağmen sorgusu sırasında hiç bir soruyu yanıtlamaması kimseyi şaşırtmamıştır, hiç bir tedavi yapılmadan bi süre sonra makineli tüfekle taranarak öldürülür. cesedi bir av ganimeti gibi sergilenmiş gözleri açık olarak gömülmüştür. öldükten yıllar sonra tüm dünyanın saygısını kazanmış, bir idol olmuştur. son sözse "hasta siempre,companero guerrillero" olmalıdır mutlaka.
 • çağımızın eksiksiz insanı.
  ya da yarı tanrı.
  ya da eksiksiz insan zaten yarı tanrıdır.
 • tam adı teniente ernesto guevara, ve hatta anasının ismini de katarsak latinlerin sıklıkla yaptığı gibi,
  teniente ernesto che guvara de la serna
  şarkı bile bestelenir sırf bu isme.
 • che lakabını takan kişi, nico lopez'dir.
  (bkz: tamam mi)
 • ernesto che'nin genclige hitabesi..:

  "los jóvenes... yo entre ellos... tenemos que estudiar y estudiar fuerte. para nosotros no hay eso de que la vista me duele, que no me entra la lectura, que se me cansa, que no hay espejuelos, que tengo muchas guardias, que los niños no me dejan dormir... todas esas cuestiones, todas esas cosas que andan por ahí sueltas. hay que estudiar de todas todas."

  "gençlik ! (ve ben de kendimi genç hissediyorum..) çok çok çalışmamız gerekli.. gözüm ağrıyor, gözlüğüm yok göremiyorum, okumayı sevmiyorum, yoruldum ve benzeri şeklinde şikayetler etmemeliyiz.. tüm bunlar her insanın karşılaştığı zorluklardır.. sonuç olarak çalışmalıyız !"
 • annesi irlandalıymış ..
 • kapitalizmle ve amerikancilikla sava$mi$ bir ispanyol soylu guney amerikali ama oldukten sonra kimligi kapitaizme yenik du$mu$ t$ort ve svit$ort yapilmaya ba$lanmi$tir.
 • "gercekci olalım, imkansızı isteyelim" diyen arjantinli idealist doktor, fotoğrafçı, devrimci, asker, devlet adamı.
  astım hastasıydı, cesurdu ve ilkelerinden hiçbir zaman taviz vermedi.
  "hasta siempre, comandante..."
 • ismi, yurdumuzda en az van damme kadar şaibeli entonasyonlarla tellaffuz edilen, ünlü tarihi ağabey.
 • ç
  abc'yi onlar öğrettiler
  che'yi biz öğrendik.

  (bkz: sunay akın)