şükela:  tümü | bugün
  • 1980'lere kadar orta sınıf bir vatandaş rahatlıkla rolex ya da omega gibi saatleri çok zorlanmadan satın alabilirdi. bu saatlerin, değerli taşlarla bezenmiş altın modelleri genellikle pahalı olurdu. 1980'lerde yaşanan dijital devrim, casio markasını doğurmuş, citizen, seiko gibi markaların bu devrimde öncü olmasının yolunu açmış ve isviçre saatlerinin devrini sonlandırmıştır.

isviçre saatleri ise swatch çatısı altına toplanarak niche marketing saiklerini benimsemiş ve 2020 pandemisiyle birlikte, orta sınıftan insanlarla olan yollarını, bir daha geri dönülmemek üzere tamamiyle ayırmıştır. zira isviçre saat markalarını iflasa yollayan kitle, orta sınıftı. derhal dijital saat markalarından casio ve seiko benimsendi. değişen ödemeler dengesi sebebiyle longines, omega ve rolex'in suratına bakmaz oldular. bir daha böyle bir intihar yaşamamak adına, hedef kitlelerini zenginlere yönelttiler. edit5: burda bir anlam kaymasi olmus. cati saat markalari ibreyi ust gelir gurubuna kaydirdiginda sene 1990’larin sonunu isaret ediyor. 2020 pandemisiyle birlikte, orta sinifin bu saat markalarina ulasmasi imkansiz duruma gelmistir. pandemiden once rolex submariner 10 bin dolardi. su an 20 bin dolara dayanmis durumda. daha da artiyor.

edit: çevrenizde hiç mi 2000 yılından önce devlet bankalarından emekli olmuş birisi yok? koluna bakın omega'yı görün ne diyeyim? devlet bedava dağıtıyordu.

edit2: itham üzerine belirteyim; ben saat severim. ben saate geldim che'e değil. kuyruk acım var saat alamıyorum ondan geldim.

edit3: zenginler rolex, omega değil patek philip falan takardı sevgili arkadaşım.

edit4: james bond özünde bir devlet memurudur. devletin kendine verdiği "orta sınıf" aletlerle yaşam sürdürür. james bond'un orta sınıf olmayan tek aleti arabasıdır. bu hem edebiyatta hem de filmlerde değişmemiştir.
  • bununla ilgili saatlerce tartışabilirdim ama che guevara'nın adını lekelemeye çalışacağınıza ülkesi açlıktan kırılır bir vaziyette, kıt kanaat geçiniyorken kendine saray yaptıran adamı konuşalım diyorum ve susuyorum.
  • 70lerde 100-120 usd civarında olan (ki yanlış anlaşılmasın o dönem için pahalı sayılır) ve şimdiki seiko'nun oturduğu fiyat skalasında olan saate sahip olmasıdır.

hem de bir değil iki tane birden takarmış askerler. çünkü rolex o zamanlar tıpkı şimdiki stanley termoslar gibi ölümüne sağlam ve dakik olan en güvenilir markalardandı. özellikle su geçirmezliğin öncüsüydü. bu yüzdendir ki vietnam savaşına gitmiş bir çok askerin anılarında birbirine "rolex almayı önerme" sonrası bir maaşını bu saate harcayıp askerlikleri boyunca kullandıkları vardır ki şu anda bu saatleri o askerler açık artırmalarda 70-500k usd arasında satmaktadır.

şimdiki hali ile bildiğimiz rolex, omega markalarının bir alet olmaktan çıkıp lüks giyime dönüşmesi quartz crisis ile olmuştur.
  • tabi ya, rahmetli lüks düşkünlüğünden bolivya dağlarında öldü zaten.
  • (bkz: fidel castro'nun iki rolex saati aynı anda takması)

birkaç yıl önce bu başlıkta uzun uzun irdelenmişti.

bok var gibi yeni başlık açacağıniza biraz okuyup araştırsaniz böyle mal durumuna düşmezdiniz.

che ile alakam da yok, sözlük mallarına uyuzum sadece.
  • che hayranı değilim ama adama lüks düşkünü demek cidden absürt.

arjantinli zengin bir aileden geliyor. komforu bırakıp savaşmaya gidiyor. küba'da devrim başarılı olduktan sonra da orada kalmıyor, sosyalizmi güney amerika'ya yaymaya gidiyor.

lan hepsini geçtim, adam bolivya'da dağın başında çatışmada öldürüldü.
  • başlarda submariner kullanıyordu daha sonra castro hediyesi gmt master kullandı. bunlar tarihi gerçek, adamın devrimci olduğu gerçeğini de, savaştıkları kadar katil olduğu gerçeğini de değiştirmiyor.
    rolex o zamanlar şimdiki kadar pahalı değildi kısmı doğru dalar ucuz bir saat olmadığını da söylemek lazım. tabi dağın başında telefon yok, radyo yok, güvenilir bir saat olmasa olmaz bir ihtiyaç, şimdiki gibi bir aksesuar değil, dolayısı ile zevkli adammış diyelim, geçelim.
    che’nin rolex takıyor olması onu daha az devrimci de yapmaz, daha az katil de yapmaz. takmış işte herif.
  • konudan bağımsız, yok lan bağımlı, birisi de dememiş ki che arjantinlidir. hatta beyaz arjantinli. babadan zengin, asi bir genç. neyse. tükendim, yazarken tükendim.
  • bu adamı asla kahraman olarak görmüyorum, sebepleri başka bir başlığın konusu. ancak, yiğidi öldür hakkını yeme.
    tıp fakültesi mezunu adam, hem de o kadar devrim sonrası bir politikacı vs olarak rahat yaşayabilecekken, bolivya dağlarında bir kaç kişiyle yakalanıp, öldürüldüyse bu adama lüks peşindeydi denemez.
    o kadar da değil.
  • rolex, şu anda bir mücevher hükmünde olma imajının aksine, işe yüksek kaliteli saatler sunarak başladığından, o zamanlar bu saati alanın amacı lüks ve servet gösterisi yapmaktan çok kaliteli bir eşyaya yapılan yatırım gibi düşünülebilir. dolayısıyla, 20. yüzyılın ortalarında bir askeri liderin, bir rolex takması o kadar da abartılacak bir durum değil. arjantin'in köklü ailelerinden birinin oğlu olan che guevara fakir de değildi üstelik.
hesabın var mı? giriş yap