şükela:  tümü | bugün
  • check shoot ball nedir?
    check shoot ball nedir?
    brans alt ekstremite engeli olan ve herhangi bir engeli olmayan bireylerin birlikte uyguladığı materyalli ve materyalsiz uygulanan bir oyundur. kapalı spor salonunda uygulanan branş, 7 oyuncu 1 kaleci toplam 8 daha içi, 6 saha dısı olmak üzere 14 kişilik kadrolar ile oluşturulur.
    kale boyutları saha ölçüleri branşa özel oluşturulup oyun alanında birlikteliği sağlamak adına oluşturulan kurallar ile aktif bazda takım oyunu amaçlanarak, bireysel faktörler en aza indirilmiştir. oyun her bireyin rahat bir şekilde uygulayabileceği seviyede ve yetenek kavramını en aza indirerek, tüm bireyler için uygun hale getirilmiştir. branş özelliklerinden en önemli kavramlardan bir tanesi de, bedensel engeli olan bireylerin gündelik yaşantısında üst ekstremite kuvvetini arttırma yönünde olup, rehabilitasyon amacı görmektedir.

check shoot ball nasıl ortaya çıktı?
    son 5 senedir engelli bireylerimiz adına farkındalığım daha da arttı. daha sonrasında gündelik yaşantımda engelli insanlarımız boyutunda daha çok gözlem yapmaya başladım. ama etrafımda hiç engelli insan göremiyordum. sonrasında literatüre baktım ve engelli insan sayısı ciddi anlamda (türkiye'de 13 milyon!) cok fazlaydı. bende engelli insanlarımızın neden sokakta olmadıklarını merak edip sosyolojik olarak araştırdım. toplum tarafından ötekileştirildikleri ve kendilerini kabul görmedikleri için, sosyal alanları dahil olmadıklarını fark ettim.
    bir beden eğitimi öğretmeni olarak kendileri gösterbildikleri ve ispatlayabildikleri ,dünyada alt ekstremite engeli olan bireyler için onlara özel bir branş olacak '' check shoot ball'' oyununu tasarladım.
    bu branş engelli ve engeli olmayan bireylerimizin ortak yapabileceği bir branştır.

check shoot ball branşının amacı nedir?
    bir dakikalığına düşünün...
    engelli bir çocuk engeli olmayan bir çocuk ile ne paylaşabilir? ne kadar vakit geçirebilir veya engeli olmayan çocuk bu olayın duyarlılığına ne kadar sahip olabilir?
    bir sportif branş düşünün...
    çocuk yaşta başlatılan, engelli bir birey ile engeli olmayan bireyin birlikte yaptığı. sonuçları nasıl mı olur?
    kazanmayı, eğlenmeyi, sevinmeyi ve üzülmeyi paylaşır. beraber antrenman yapar, beraber maça çıkar ve birlikteliği paylaşır. engelli olan arkadaşıyla daha fazla vakit geçirmeye başlar, empati kurar. duyarlılığı artar, çözüm üretir ve destek olur... sonrasında çocuklar büyür geleceğimiz olur ve engelli bireyler adına çok büyük farklılıklar yaratır. artık yaşadıkları her zorluğun farkındalardır. bu dünya onlar adına daha konforlu, daha umut dolu, daha yaşanabilir bir hal alır.
    bunu bir sportif branş sağlar...
    branş tescil hakkı alınmış ve türk ilim eseri olarak sisteme işlenmiştir.

daha fazla bilgiye @bulender instagram adresinden ulaşabilirsiniz..
  • konuyla ilgili detaylı bilgilere sahibim. mümkün kılınabilirse eğer ibb nezdinde görüşmeler yapacağım. bir engelli olarak kesinlikle bu sporu yapmayı düşünüyorum.
  • çok güzel bir düşünce, ileride federasyonu kurulmalı ki tüm türkiye’ye yayılmalı
  • engeller için büyük adım.