şükela:  tümü | bugün
  • elinizdeki kozmetik ürünün batch kodunu girmek suretiyle raf ömrünü, üretim tarihini ve dolayısıyla da ne kadar ömrü kaldığını kolaylıkla öğrenebileceğiniz internet sitesi.

ülkemizdeki internet siteleri, kozmetik firmaları, diğer satış kanalları ürünlerin raf ömrü konusunda pek güvenilir değil, malum. buradan bir kontrol etmekte fayda var diye düşünmekteyim.

[http://checkcosmetic.net/ http://checkcosmetic.net/]

edit: batch kodu genellikle ürünlerin altında, yan yüzünde, ya da kutularının altında yazan ve içinde harf de bulunduran** ve genellikle kabartmalı yazı şeklinde olanlar.. barkod numarası gibi uzun da olmuyorlar.
  • oldukça yararlı olan bir site. elinizdeki ürünlerin hangi tarihte üretildiğini ve ne kadarlık raf ömrü kaldığını öğrenebiliyorsunuz.
  • elinizdeki ürünün orjinal olması halinde işe yarayan site. diğer şartlarda işe yaramaz. zira yaptığı işlem online bir işlem olmayıp hesap kitap işine dayanmaktadır. yani sahte barkodlu ürünlerin de raf ömrünü gösterebilir. kendileri de zaten sitede bunu belirtmişler.

atıyorum calvin klein barkodlama işlemini 01abc12 şeklinde yapıyorsa, bu site bu şekilde girilmiş bir ürünün 2012'nin 1.ayında üretildiğini söylemektedir.

özetle batch kodları okunabilir bir hale çevirmektedir. o kadar.

örneğin guerlain marka bir parfüm için 2n01 kodu ocak 2012'yi gösterirken 3n01 kodu ocak 2013'ü göstermektedir.
  • aldığın parfümün orjinal olduğunu teyit edemeyecek olan site.

boş parfüm şişelerini toplayıp içine açık parfüm doldurarak "ben bunları gümrükten kaçak alıyorum ondan bu kadar ucuz" diye pazarda satan bir sürü ağbi var.
    hatta "orjinal boş şişelerini bana getir indirim yapayım" gibi opsiyonlar da sunuyorlar.
    al o parfümü, gir checkcosmetic.nete, sana son kullanma tarihini söleyecek. ama şişenin içindeki parfüm o değil ki.

bu yüzden internetten aldığın parfüm acaba orjinal mi diye kontrol edebileceğin bir kaynak değil burası, orjinalliğinden emin olduğun parfümün son kullanma tarihini öğrenebiliyorsun sadece.
  • parfümlerimin miad kontrolünü yaptığım site. tek parfümle yetinmeyen, parfüm almak konusunda az biraz ayarsız kadınlar için bu noktada da kullanılabilirliği mevcut. miadı yaklaşanlara kullanım önceliği verilebilir bu yolla.
  • kozmetik ürünlerinin üretim tarihini bulma imkanı veren güzel site. ama ürünlerin üzerinde o minik sayıları bulmak işin zor kısmı. hele de o şey uzun süredir çekmecelerde sürünen, yazısı silinmiş bir şeyse üretim tarihini bulmak imkansıza yakın.
  • kadınlar neler biliyor dedirten site. raf ömrünü filan da gösteriyor güzelmiş.