şükela:  tümü | bugün
 • gidip hiç görmedim ama vakti zamanında izlediğimiz casus filmlerinde ve romanlarda bahsi gecerdi.cok gizemli ve karizmatik bir yerdi burası o zamanlar.ama simdi resimlere bakıyorum karizma falan kalmamış maymuna dönmüş.
 • 13 ağustos 1961 ile 22 haziran 1990 tarihleri arasında batı berlin'den doğu berlin'e geçmek isteyen turist, diplomat ve askeri güçlerin kontrollü geçiş kapısı. doğu almanya'dan batıya geçmek isteyen mucit insanların onlarca zekice fikri yaratmasını sağlamıştır. 3 caddenin kesiştiği yerde kurulmuştur. caddelerden birinin adı tesadüfi* olarak mauerstrasse'dir. (mauer strasse=duvar caddesi)

  geçiş noktasının çaprazında bulunan boşluklara batıya geçme teşebbüsleri başarısızlıkla sonuçlanan ve bu sırada hayatını kaybeden insanlar için sembolik bir mezarlık yapılması planlanmaktadır.
 • buraya kadar gelmişseniz cafe adler'i atlamayın, bir zamanlar her milletten ajanın konuşlanma noktası, wim wenders filmleri dekoru, güzel kahve, hüzünlü tavanlar... zamanın yavaş aktığı mekanlardan.
 • 1961 senesinde, küba füze krizinin hemen öncesinde tank confrontation adı verilen soğuk savaşın en gergin anlarından birinin yaşandığı, abd ve sscb nin birbirlerine dayılandıkları, en cici tanklarını karşı karşıya dizme oyununu oynadıkları kontrol noktası.

  http://en.wikipedia.org/wiki/checkpoint_charlie
  http://www.strategypage.com/…yforums/30-100075.aspx
 • hergün bisikletle geçtiğim, eski doğu almanya, batı almanya arasında ki geçiş noktası.. metro durağı burada kochstr/checkpoint charlie olarak geçer. her daim turisti vardır. genelde yağmurlu havada bile bisiklet sürüyorum, japon turistlerde uzaylı gibi bakıyor, resmimi çekeni bile vardı.
 • uzun adı allied checkpoint charlie, kısası ise checkpoint c olan bu kontrol noktası, benim gözümde işgalcilerin savaş sonrasında berlini paylaşamama, yok senindi yok benimdi dediği noktadır.
  ders çıkarabilen için önemli bir noktadır.
 • doğduğum şehre ait en salak hatıramın teması. küçüğüm, ailecek arabaya binmiş attaya gideceğiz. annem ve babam aralarında konuşurlarken checkpoint charlie lafı birkaç kez geçiyor. şimdi siz de yüksek sesle söyleyin bana hak vereceksiniz; aslında kulağa çok neşeli gelen bir söz öbeği bu checkpoint charlie. (çekpoint çarli, çekpoint çarli, çarli...)

  çocuk aklımla lunaparka gideceğimizi düşünmüş ve bayağı keyiflenmiştim. ne bileyim kontrol noktasında babamı arabadan indirip, arabayı bir güzel arayıp, türkiye'den binbir zahmet getirilen kasetlere el koyacaklarını.

  geçen sene berlin'e son gidişimde doğu tarafta bir otelde kaldım ve hergün o noktadan geçtim. dönerken arabayı durdurup karşı kaldırımdan çocukluğumun sözde lunapark hayallerine uzaktan baktım ve büyümenin aslında ne kadar tesadüfi ama bir o kadar da kaçınılmaz olduğunu anladım.
 • berlin'de ziyaret ettiğimde duvarı geçmeye çalışıp ölen türklerin olduğunu öğrenip şoke olduğum tarihi checkpoint.
 • siperin önünde duran askerler fotoğraf çektirmek için iki euro istiyor, vermezseniz ellerindeki bayraklarla yüzlerini kapatıyorlar.
 • 27 ekim 1961'de sovyetler birliği ve abd panzerlerinin 16 saat boyunca savaşa hazır bir şekilde bekledikleri doğu-batı berlin arasındaki geçiş noktasıdır. bu bekleyiş sırasında yapılacak herhangi bir yanlış hareket dünyanın siyasi tarihini derinden etkileyebilirdi. bu bekleyiş diplomatik görüşmeler sonunda sona ermiş, tanklar karşılıklı olarak geri çekilmiştir. şu anda bu geçiş noktası berlin'de turistik bir yer olarak pazarlanmaya devam etmektedir. ayrıca günümüzde burada bulunan büyük bir mcdonald's şubesi, abd'nin rusya'ya verdiği siyasi bir mesaj olarak kabul edilmektedir.
hesabın var mı? giriş yap