şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ingiltere somerset'te cheddar isimli bir köydeki gough's cave isimli bir mağarada bulunan 9000 yıllık erkek insan iskeletine verilen ad. cheddar insanı 1903'te bahsi geçen mağarada bulunduğunda, aynı mağarada başka insanlara ait kafa tası, kol kemiği gibi kalıntılar da bulunmuş. bunların bazıları buzul çağının son dönemlerinden, 14700 yıl öncesinden kalma, oldukça eski kemikler. mağaranın yamyam ayinlerine sahne olduğu düşünülüyor. cheddar man britanya'daki en eski eksiksiz insan iskeleti olması yönünden önemli.

  bulunduğu günden bu yana londra'daki natural history museum'da saklanan iskelet hiç sergilenmemiş. iskelet üzerinde yapılan çalışmalar ve kafa tasındaki delik, cheddar adamı'nın ölümünün şiddet yoluyla olduğu şüphelerini kuvvetlendirici yönde. hatta cheddar adamı'nın bir yamyam ayininde öldürülmüş olduğu da şüpheler arasında.

  oxford university'den bryan sykes 1996'da cheddar adamı'nın mitokondriyal dna'sını sekanslamış ve daha sonra cheddar köyü'ndeki 20 insanın mitokondriyal dna'sıyla yaptığı karşılaştırmalar sonucunda bunlardan ikisiyle tam eşleşme sağladığını, bir diğeriyle de tek bir mutasyon dışında eşleştiğini görmüş. tam eşleşme olanlar okul çağında iki çocuk ve isimleri açıklanmamış. bir mutasyon haricinde eşleşme sağlanan kişi ise adrian targett isimli bir öğretmen. yani targett ile cheddar adamı yaklaşık 300 nesil farkla akrabalar. aradan 9000 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen cheddar adamının aynı bölgede hala akrabalarının olduğunu görmek kanaatimce ilginç bir durum. 9000 yılda nice yağmalar, savaşlar, felaketler ve dolayısıyla göçler olmuştur, kim bilir? ama hala o küçük bölgede cheddar adamı'nın akrabaları var. bölgenin ingiltere'de yani bir adada olması (coğrafik izolasyon) ve muhtemelen çok işlek bir yer olmaması yani daha izole bir yer olması bu durumun ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamış olabilir diye düşünüyorum.
 • dna incelemesi ile mavi gözlü- kıvırcık saçlı bir zenci olduğu ortaya çıkan adamdır.
  https://www.voanews.com/…kin-blue-eyes/4242813.html

  ingiltere'nin tam iskeleti ele geçen en eski insanıdır.
  10.000 yaşındadır.

  "çedar adamı" olarak da bilinir.
  20'li yaşlardayken kafasına indirilen bir baltayla hayatını kaybetmiştir.
 • (bkz: mozzarella man)
  (bkz: mozzarella george)

  serbest çağrışım.
 • mavi gözlü ve siyah tenli olan 166 cm boyunda yaklaşık 10 bin yıllık insan fosilidir.

  dna'sı oldukça iyi korunduğu için biliminsanları ten rengi ve göz rengini tahmin edebilmişlerdir.

  tabi bu arada hatırlatmakta fayda var dünyanın en eksiksiz ve eski insan iskeleti little foot 3,67 milyon yıl öncesine ait bir kadın iskeletidir.

  başka bir iskelet de eksiklikleri ile birlikte tam 4,4 milyon yıl öncesine ait olan etiyopya' da bulunan ardi ismi verilen fosildir.

  yani bu demek oluyor ki, insanoğlu yeryüzüne gökten zembille inmedi.