• malum çalışıyoruz. eve yorgun geliyorsun. evde yemek, çocuklarla boğuş derken iyice geç oluyor. hanımla muhabbet derken yatma vakti. işte o zaman bazı geceler o bara gidiyorum nereden baksanız 1 saate (2 bölüm) yakın takılıyorum. içmesem de muhabbetlerini dinliyorum. gülümsüyorum onlara uzaktan. norman arkadaşım oldu koç ise bir abimiz. sam ile diane nin çekişmelerine ise karışmıyorum onlar öyle iyi. açıkçası sevmediğim kimse yok orada.

ama içten içe onları kıskanıyor norman geldiğinde bende norm diye bağıramadığım için üzülüyorum.

işte böyle bir dizidir cheers.

sıcak samimi seneler geçse de baymayan esprileri ile seni dinlendiren bir dizi.
  • günümüz sitcomlarının babaannesi olup tarihin muhtemelen en başarılı spin-off'una* hayat veren dizidir. yazarlar gerçekten çok iyidir hem bu kadar yaratıcı ve belli seviyenin üstünde espriler yapıp hem de mainstream olacak kadar geniş bir kitleye hitap etmek gerçekten büyük başarı. bunu da oyunculardan john ratzenberger televizyon izlemek yerine kitap okuyarak büyüyen yazarların son jenerasyonu olmalarına bağlamış:

"ıt was the last generation of writers that had grown up reading books instead of watching tv. so you weren't getting anything that was derivative of ı love lucy or happy days. you were getting real characters [like those] they read in p.g. wodehouse or dickens or somewhere along the line, because they had all grown up with a love of literature."

şahşımca tek sıkıntı yanı dizi seyrince 1-2 oyuncusunu kaybetmesidir ki ona rağmen 11 sezon sürmüştür ve yeni gelen oyuncular bence eskilerin yerini (özellikle woody harrelson) doldurmuştur. true detective'den sonra woody harrelson'ın toy halini burda görünce insan bir şok yaşamıyor değil bu arada.
  • dizipub'da tamamının yayınlandığını görünce sevinçten deliye döndüm resmen. sitcom sevenlerin kaçırmaması gereken zamanının çok ötesinde bir dizi. daha geçen gün (bkz: #56561458) bunu yazmışken karşıma çıkması hediye gibi oldu.
  • cheers big ears diye bayat bir espri versiyonu da vardir.
  • dizi. çok güzeldi
  • geç keşfettiğim daş gibi rihanna şarkısı.daş olan şarkı yanlış anlaşılmasın belki rihanna da.kopmalı koparmalı kutlamayı düşündüğüm bir gün var bu baharda.kullanacağım şarkıdır efendim.cheers,i'll drink to that.
  • dinleyince bir anda mutlu eden rihanna şarkısı. insanın yanına en yakın arkadaşlarını alıp yarın yokmuşçasına eğlenesi geliyor.
  • bu dizinin senaristleri çok agır şerefsizdir.

yemek yerken komedi dizisi izleme rituelime fraiser'la devam ediyordum bir ara.gerçekten çok eglenceli bir amerikan sit-com'u, seinfeld kadar olmasa da.sonra araya başkaları girdi unuttum fraiser'ı.guardians of the galaxy 2'yi izledikten sonra öncesini ,yani bu diziyi izleyeyim dedim,lanet olsun o gune.çok eglenceli bir dizi(ydi başta).

--- spoiler --- (friends ve seinfeld de içerir)

ilk sezonu çok komik gerçekten insan hemen adapte oluyor ortama ,belli birkaç bolumden sonra bira alıp ortama katılmak geliyor insanın içinden.sam-diane ilişkisinin temelleri kuçuk kıvılcımlardan yanardaga ulaşırken sezon sonuna dogru bu sezonda atılıyor.

2.sezonda sam-diane sevgili oluyor,behlul ile bihter halvet olmuşcasına rahatlıyoruz.karakterlere iyice alışıyoruz,cliff henuz oturmasa da norm karakteri ve sam-diane arasındaki pasif-agresif ilişki her bolum yarıyor.carla pik sezonunu yaşıyor en şahane sezon bu sanırım henuz fraiser ortaya çıkmasa da.carla henuz iticileşmemiş.

3.sezonda nihayet naif ruhlu kulagından entelektuelite akan psikolog serserimiz fraiser boy gösteriyor.lanet olsun ki sam ve diane inanılmaz çocukça bir sebepten ayrılıyor ve fraiser diane'nin yavuklusu olarak beliriyor.cliff'in dizi içindeki konumu yavaş yavaş belli olmaya başlıyor.carla 'ben artık itici bir karakter olacagım' sinyallerini veriyor.butun sezon diane ile fraiser'ın ayrılıgını bekliyoruz.sezon finalinde diane sam'e fraiser'la evlenmeden 1 gun önce kendisini kurtarması için koordinatları veriyor ama o da nesi?! bizim turk dizilerinin hepsinin bu diziden ilham aldıgını işte burada anlıyoruz ,her şey ters gidiyor,sam dugunu basmak istemesine ragmen bunu yapamıyor,yine de diane fraiser'ı son anda terk ediyor.maalesef coach rolunu oynayan aktor bu sezonun sonunda gerçek hayatta vefat ediyor.

4.sezon coach'un eksikliginde; tamamen fraiser şovun başlamasından ,carla'nın çekilmez bir karakter olmasından ve diane'nin de gerzekleşmeye başlamasından ibaret bir geçiş sezonu.3.szeon finali sanki hiç yaşanılmamış gibi davranılıyor ;yine friends'te rachel ross'a aşık oldugu için dugununu basıp ,ross'un evlilik anında yanlış ismi söylemesine sebep olduktan 3 bolum sonra 'ross seni seviyorum ve bu çok aptalca' deyip gulerek sezonlar boyu hiçbir şey olmamış gibi davranması tamamen bu lanet olası sezondan aparma.diane sam için evlenmiyor,sam diane için dugunu basmaya çalışıyor sonra bu ikili bunlar hiç yaşanmamış gibi devam ediyor hayatlarına.sezon sonunda sam diane'e evlenme teklif ediyor.sonunda diyoruz.

net bir bilgim yok ama tamamen 5.sezon ve finalinden çıkarım yaparak duşunuyorum ki shelley long-diane- 'un diziden ayrılışı en azından sezon başından belli gibi ya da en azından sezon ortasından.diane iyice çekilmez surekli saçmalayan gunumuz tabiriyle tam bir kezban haline geliyor.4.sezonun sonunda gelen evlilik teklifinin cevabı sezonun yarısına kadar sakız gibi sunduruluyor.sanırım senaristler de sistematik olarak dizinin en az yuzde 40'ını oluşturan diane'in yoklugunu ileride hissettirmemek için karakteri kendi çizgisinden çıkartmaya çalışıyor hepten.o tam anlamıyla aşık olunmak için varolan kadın cadaloza donuşuyor.fraiser sazı tamamen eline alıyor bu sezonda.ozellikle lilith-fraiser ,sam-diane'in dinner party bolumunde 'beni siz zamanında konuk oyuncu olarak nasıl duşundunuz ben bu dizini lokomotifiyim' diyor.

shelley long'un diziden ayrıldıgını 5. sezonu izlerken ögrendim ve resmen kendimi ihanete ugramış hissettim.4buçuk sezon sam-diane duzgun bir ilişki kursun diye bilinçli bir şekilde bekletiyor senaristler ve bunu sadece yarım sezoncuk izletiyor insanlara.hatta bu yarım sezonda bu ikilinin neredeyse karşılıklı sahnelerinin olmadıgı bomboş bolumler de var ki hepten sinir harbi.sezon finalinde ikili evlilik aşamasında yine inanılmaz sudan bir sebeple yollarını ayırıyor ve diane diziden ayırılıyor.

norm'un her bolumdeki bara giriş repligi her bolum ayrı yarıcıdır.

coach karakterini oynayan nicholas colasanto'nun olumu çok uzucu ve trajik olsa da dizi için çok da buyuk bir kayıp olmuyor.neredeyse kopyası bir karakteri woody harrelson olarak sokuyorlar diziye ve woody koçtan daha komik bir karakter bence.

--- spoiler ---

shelley long'un diziden ayrılmasıyla ilgili çok fazla iddia var.dizi ile sözleşmesi sadece 5 yıllıktı,sinema kariyerine agırlık vermek istedi,ted danson dışında cast'ın hepsiyle kavgalıydı özellikle carla ve fraiser karakterlerini oynayan oyuncularla(yıllar sonra fraiser'a konuk oldugunu duşunursek bu biraz daha duşuk ihtimal),uyuşturucu tedavisi gormesi gerekiyordu ,ozellikle 4 ve 5.sezonda karakterini normal çizgisinden çıkaran senaristlerle anlaşamadıgı için gibi pek çok teori var.hangisi dogru bilmiyorum ama dizinin butun ve tek çatışmasını ustune kurdugun karakter bu kadar rahat diziden çıkabiliyorsa ve sen de bunu bilip kufur eder gibi karakterin son senesinin yarısını hala çatıştırmaya çalışıyorsan şerefsizsin dostum.

diane diziden çıktıktan sonraki ilk bolum o kadar yavan ki devam edemedim diziye,carla zaten her sahnesinde guldurmekten ziyade göz devirttiriyor,cliff ve norm evet eglenceli karakterler ama sadece sam'in seksuel esprileri ile beraber komple diziyi izlettirecek degiller maalesef.fraiser'ı izlemek istersem gider kendi sit-com'unu izlerim,diane'in olmadıgı her sahnede kendimi kandırılmış gibi hissetmektense.

işte tam da bu sebeplerden her ne kadar eglenceli olsa da efsane olamayan nostaljik sit-com.zamanında seinfeld raytinglerde önce kendisini,sonra da emmy'de fraiser'ı geçmek için çok ugraşsa da bugun seinfeld dunyanın her yerinde bilinirken bu iki dizi özel meraklıları dışında amerika'ya hapsolmuştur.keşke sadece rayting için degil 'biz seyircilerin istedigini verirsek daha da guzel bir iş olacak bu' diye duşunselerdi.seinfeld bunu önce kramer'ı evden çıkararak sonra elaine-jerry çifti oluşturmayarak en son da newman'ı sokarak yapmıştı.

bu dizinin senaristleri agır şerefsizdir.yıllar sonra irili ufaklı butun amerikan sit-com'larına sıçrayacak esas oglan -esas kız ilk sezon tanışır aralarındaki voltaj sonuna dogru hidroelektrik santraline doner,2.sezon beraber olur 2.sezon finalinde dramatik ayrılık yaşarlar,3.sezonda arkadaş olmayı ogrenirler,4.sezonda birbirilerine aşık olmalarına ragmen kavuşamazlar-biri isterken,oburu istemez-, final sezonuna kadar inişli çıkışlı ilişki ve final sezonunda tercihen son bolumde kavuşma denklemi bu lanet olası insanların kaleminden başlamıştır.
  • içinde ankara muhabbeti geçen tek yabancı dizi sanırım.
  • odtü işletme topluluğunun bu sene 35.sini düzenlediği parti. ilk olarak topluluk içinde başlamış sonrasında tüm ankara’ya sonrasında da tüm ülkeye yayılmış falan filan. ayrıca sadece öğrenciler katılabiliyor, severiz.

partiden sonra gelen edit: sevmiyoruz hocam.
hesabın var mı? giriş yap