şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fas'a gidildiğinde mutlaka uğranması gereken ve fas ile uzaktan yakından alakası olmayan şirin temiz bir kasaba.
 • derek jarman mavisine bakan şehir. durmadan kendini hatırlatsın.

  (bkz: http://www.boredpanda.com/…-walls-town-chefchaouen/)
 • baska yerlerde goremeyeciginiz ve yasamayacaginiz deneyimler sunan, harikulade yerlesim.sehirden cok bir koydur ve icinde sadece yurunebilecek dar sur icinde kalan sokaklardan olusur.burasi fas'in amsterdam'i gibidir; kimse kimseye karismaz. amsterdam'da ne ararsaniz burada bulabilirsiniz.yaninda sessizlik,sakinlik ve kafa dinleme de bonus olarak gelir.fas'a gidin sadece buraya gidin o kadar yolu cekmenize ragmen pisman olmazsiniz.cok fazla turist gorursunuz sokaklarda yukarida bahsettigim sebeplerden mutevellit.
 • gitmeden ölürsem gözümün açık gideceği şehir.
 • hasis kokusunda kedilerin bile sokaklarda yamuk yamuk yurudugu, hamur kivaminda yoguruldugu mavi sehir. guzel sehir.
 • türkçesiyle "şafşavan", fas'ın kuzeybatısında yer alan küçük bir şehirdir. aynı adlı ilin merkez kenti konumundaki şafşavan, mavi boyalı evleriyle adını duyurmuştur. şehir, rif dağları'nın eteğinde, tanca ve tatvan şehirlerine yakın bir konumda yer almaktadır. 1471 yılında kurulan şehrin küçük kalesi günümüze ulaşabilmeyi başarmıştır. arap ve musevilerin ispanya'dan sürülmesinin ardından önemli bir arap ve musevi göçmen nüfusu şafşavan'a yerleşmiştir. 1920 yılında ispanyolların işgal ettiği şehir, 1956 yılında fas'ın bağımsızlığının tanınmasıyla fas yönetimine teslim edilmiştir.

  vikipedi - https://tr.wikipedia.org/wiki/şafşavan

  bbc'den bir haber - http://www.bbc.com/…moroccos-unlikely-all-blue-city
 • küçük mavi şehir. roof larinda içilen hasisleri ile ünlüdür. her fas seyyahinin uğramadan edemediği minik yunan adasını andıran güzel yer. benim için yeri bambaşkadir tek başıma çıktığım seyahatte ilk duragim olan ve yolda tesadufen istanbul'dan bir arkadaşım ile karşılaştıgim yerdir. dunyanin ne denli küçük olduğunu bir defa daha farkettiren yer. tavsiye vermek gereksiz zaten yaşanılası, görülesi bir yer. ultra karışık ama dünyanın en lezzetli sandwichini yiyebileceğiniz yer ayrıca.
 • fas'ın en güzel yeri.

  şafşavan şehri chefchaouen, chaouen (kısa telaffuzu), ispanyolca xaoven, deniz seviyesinden 660 metre yüksekte tetouen şehrinin doğusunda djebel, meggou ve djebel kala tepelerine hakim konumda yer almaktadır.

  şehrin en büyük özelliği medina bölgesinin masmavi olmasıdır. bunun yanısıra chefchaouen’in bazı yapıları miras niteliğinde olmasına rağmen terk edilmekle karşı karşıyadır. modern inşa teknikleriyle yapılmaya başlanan yeni binalar şehrin ahengini bozmaya doğru gitmektedir. buna en basit örnek şehir meydanından tepeye doğru baktığınızda tepe kondurulan betonarme bina en güzel örnektir.

  1

  2

  3

  4

  5
 • insana müthiş bir iç huzuru veren fas'ın güzel şehri. burada uyanmak bambaşka bir duygu.

  burada yapılması gerken tek aktivite sokakları gezmek. bu bile fazlasıyla yetiyor.

  yakaladığım iki güzel kare (cep telefonu kamerası yettiğince)

  1

  2
 • fas’ın fez şehrinden yaklaşık beş saatte ulaşabileceğiniz şirin mi şirin bir kasaba.

  bildiğiniz gibi buranın olayı her yerin maviye boyanmış olması. sokaklarında kaybolmaktan keyif aldığım en güzel yer oldu kendisi. her sokağı ayrı bir huzur veriyor insana. fas’ın genel kargaşasından sonra kafa dinlemek için harika bir yer. sanki afrika’ya değil de avrupa’ya ait bir kent gibi. sokakta dolanırken kedilerin salınarak yürümesinin sebebi her yerde haş içilmesinden kaynaklı olsa gerek. zaten sürekli birileri gelip haş ister miyim diye soruyor. hatta bunlardan birisi türk olup da istemediğimi duyunca baya şaşırdı. oldukça fazla türk gelip kendisinden haş istiyormuş. haş dediğimiz bildiğimiz haşhaş. sarıp sarıp içiyorlar. zaten hippiler mesken tutmuş burayı. avrupa’dan amerika’dan gelip ucuza huzurlu bir şekilde yaşıyorlar. tabii bol bol haş tüketerek.

  şehrin bu güzelliğini bütünsel olarak görmek isterseniz spanish mosque denilen tepedeki camii’ye çıkabilirsiniz. çok zorlu bir yolu yok, göreceğiniz manzaraya değer. eğer fas’ın karmaşık yaşantısından bıktıysanız huzur bulup kafa dinlemek için bu kasabada sakin bir hayatla buluşup kafa dinleyebilirsiniz.