şükela:  tümü | bugün
  • filtre kahve yapma aleti, şeysi, camı, vs. cam sürahi gibi birşey. daha angut anlatamazdım. çok güzel görünüyor ahanda burada http://www.chemexcoffeemaker.com/
  • son zamanlardaki favori aparatım, kullanımı gerçekten çok keyifli. bence ideal boyu 6 cup için olanı. 3 cup için olanların çok dik bir ağızı var. kettle'ları da çok enteresan, alıp dekor olarak koymak lazım.
  • yonteme eyvallah da kullanilan surahi veya huninin markasi var diye yaptigi kahve daha guzel olmuyor.

(bkz: hario v60/@erkek pisi)
  • aşağıdaki adreste ucuz olmasa da bulunabilen alet edevat.

https://kahhve.com/ekipman/chemex_seti
  • 1941'de alman peter schlumbohm tarafından icat edilmiş filtre kahve aletidir. kum saatine benzeyen alışılmadık bir tasarımı vardır.
  • her temizlemede kalp krizi gecirdigim ve "aman nolur kirmayayim" dedigim kahve yapma aparati. temizliginin minimal olmasi, sadece su ile calkalanip kenara kurumak icin birakilmasi bir nebze rahatlatiyor.
  • 1941 yılında alman peter schlumbohm tarafından icat edilmiş olan kahve demleme aparatı. peter schlumbohm, berlin üniversitesinde kimya doktorası yapmış bir kimyagerdir. 1935 yılında almanya'dan amerika'ya göç ettikten sonra üniversite eğitimi sırasında kullandığı cam huni ve erlenmayer gibi laboratuvar aletlerinden esinlenerek kum saati gibi ortasında boğumu olan, boğumun üst tarafına kağıt filtre konularak kullanılan chemex'i icat etmiştir.

chemex'te kullanılan filtre, piyasada satılan standart kağıt filtrelerden daha kalın ve özel bir filtredir. bu filtreler çam ağacı gibi yumuşak ağaçlarlardan yapılmaktadır. istenmeyen tortu parçacıklarını ve yağları gidermek için diğer kağıt filtrelere göre yaklaşık olarak %20-30 daha ağır ve daha soğurucu bir yapıya sahiptir. chemex'te kullanılan camın malzemesi ise borosilikattır.

bu apartın en önemli artısı, elde ettiğiniz berraklıktır. elde ettiğiniz kahvenin tadı berrak ve temizdir. çünkü filtreleme sırasında kahvenin içerisinde bulunan yağlar demlenen kahvenize daha az nüfuz etmektedir. kahve kokusunu seviyorsanız, bu kahve demleme yöntemi tam size göre.
  • kahve yapmanin dogru yollarindan biri oldugunu deneyerek tecrube etmis bulunuyorum.

ucuz ve otomatik bir makina hizla temizlenemeyecek sekilde kirleniyor ve aci kahve yapiyor.
  • başarılı 3.dalga kahve demleme aparatı. aeropress, v60, chemex her yöntemde farklı süzme kahve tadları almak mümkün.

arkadaş ortamında, ofiste çokça kişinin içeceği bir kahve hazırlanıyorsa birinci tercih olmalı. tek seferde fazla porsiyonlarda yapma imkanı sağlıyor.
  • filtre kahve gibi sikko bi kahveye bu kadar para vermenin mantığını sanırım asla anlayamayacağım.

espresso için harcanan her para kutsaldır ama filtre kahve?? yani bu filtre kahveyi isterseniz çaydanlıkta bile yapabiliyrosunuz.

hayır tabiki profesyonel hazırlanmış aparatlara saygım var ama 250 tl ye satılan chemex setini görünce yavrum siz manyak mısınız diyorum firma kanadına.

yurtdışında kaldığım dönemlerde sadece markette 1 dolara filtre kağıdı alıp evde kendim bardak çanakla filtre kahve yapan insanım ben. ciddi ciddi garip bi mevzuat bu chemex ve hario falan filan.