şükela:  tümü | bugün
 • filtre kahve yapma aleti, şeysi, camı, vs. cam sürahi gibi birşey. daha angut anlatamazdım. çok güzel görünüyor ahanda burada http://www.chemexcoffeemaker.com/
 • son zamanlardaki favori aparatım, kullanımı gerçekten çok keyifli. bence ideal boyu 6 cup için olanı. 3 cup için olanların çok dik bir ağızı var. kettle'ları da çok enteresan, alıp dekor olarak koymak lazım.
 • yonteme eyvallah da kullanilan surahi veya huninin markasi var diye yaptigi kahve daha guzel olmuyor.

  (bkz: hario v60/@erkek pisi)
 • aşağıdaki adreste ucuz olmasa da bulunabilen alet edevat.

  https://kahhve.com/ekipman/chemex_seti
 • 1941'de alman peter schlumbohm tarafından icat edilmiş filtre kahve aletidir. kum saatine benzeyen alışılmadık bir tasarımı vardır.
 • her temizlemede kalp krizi gecirdigim ve "aman nolur kirmayayim" dedigim kahve yapma aparati. temizliginin minimal olmasi, sadece su ile calkalanip kenara kurumak icin birakilmasi bir nebze rahatlatiyor.
 • kahve yapmanin dogru yollarindan biri oldugunu deneyerek tecrube etmis bulunuyorum.

  ucuz ve otomatik bir makina hizla temizlenemeyecek sekilde kirleniyor ve aci kahve yapiyor.
 • chemex, yüksek kaliteli, ısıya dayanıklı camdan imal edilmiş, kum saati şeklinde tasarlanmış, zarif görünümlü filtre kahve demleyicidir. chemex yöntemiyle mümkemmel kahveye ulaşabilirsiniz. özel tasarlanmış filtresinin cama teması ile, kahve aromalarını kaybetmeden, uygun sıcaklıkta demlenir. farklı lezzet notalarında oluşan chemex- filtre kahve menümüzü sizlerle buluşturuyoruz.

  mmmmm.... mükemmel bir mekan.
  http://www.krazcafe.com/
 • filtre kahve gibi sikko bi kahveye bu kadar para vermenin mantığını sanırım asla anlayamayacağım.

  espresso için harcanan her para kutsaldır ama filtre kahve?? yani bu filtre kahveyi isterseniz çaydanlıkta bile yapabiliyrosunuz.

  hayır tabiki profesyonel hazırlanmış aparatlara saygım var ama 250 tl ye satılan chemex setini görünce yavrum siz manyak mısınız diyorum firma kanadına.

  yurtdışında kaldığım dönemlerde sadece markette 1 dolara filtre kağıdı alıp evde kendim bardak çanakla filtre kahve yapan insanım ben. ciddi ciddi garip bi mevzuat bu chemex ve hario falan filan.
 • saçma bir alettir. sadece steampunk temasıdır. hipster fanlığıdır.. ama kahveye etkisi yoktur.

  bununla mükemmel kahveyi yaptığını söyleyen, sözümona üçüncü nesil kahve dükkanlarına inanmayınız. nedenleriyle açıklayacağım.

  önsöz:
  1)ben kimim, ne hakla eleştiriyorum:
  ben göçmenim. babaannem sabah kahvaltısında filtre veya moka içer. yeterli bence. yazı uzun olmasın.

  2) filtre kahve nedir.
  filtre kahve denen şey, en basit haliyle; filtreye yerleştirilmiş kahvenin üzerinden sıcak su geçirilmesi işlemidir. bu kadardır. fazlası yok. bu.. cidden bu kadar.. iyiside bu kötüsüde bu.. tadı neden hep başkadır? çünkü etkenler su ve kahvedir.

  -su: (aşırı sıcak, soğuk su kullanılması)
  -kahve: (kötü, bayat kahve. miktarın yanlış olması vs. damak zevki dışında kahve seçimi)

  sadece espresso bambaşka bir şeydir. iyisi kötüsü vardır. kahve ile alakası yoktur.

  kahve tapınıcıları tarafından luzumsuz kutsallaştırılan bu aletin standart bir filtre kahve makinesinden en ufak bir farkı yoktur.

  3)chemex nedir.
  chemex, steampunk temalı nesneler kullanarak bildiğin kahve yapmanı sağlayan aparattır.

  4) gereksiz bilgi
  sırt çantalı gezginlik yaparken iki şey alırım.
  https://2.bp.blogspot.com/…600/moka+pot+nedir+4.jpg
  şurda gösterilen moka pot hunisi, (10gram)
  bol bol kağıt filtre

  huninin içine kagıt filtremi yerleştiririm. üstünden sıcak su geçiririm. kahvemi içerim.

  5) filtre kahve makinesinden farkı nedir.

  a) bu bir filtre kahve makinesi:
  http://www.delonghi.com/…w-brillante/1361619328.png

  yandaki hazneye su eklersiniz. su ısınır. ısınan su ise kahve koyduğunuz üst bölümdeki filtre kahveden süzülerek aşağıya dökülür.

  b) http://chemexcoffee-e9b.kxcdn.com/…mexottomatic.png

  bu otomatik bir chemex. çaydanlık pardon çaydanlık olmaz... şekilli dalgalı konik çaydanlıktan yavaş yavaş su dökmeye üşenirseniz diye kendisi döken, sıcak su ısıtmayı beceremezseniz diye tam derecesinde ısıtttığı suyu üstten otomatik döken bir alet.

  fark ettiniz mi filtre kahve makinesinin aynısı oldu.

  c) http://www.giftagram.com/…ds/chemex-giftagram-1.png bu da manuel. bildiğiniz chemex. suyu elle ısıtır üstten dökersiniz. suyu üzerinde gezdiriyoruz filan diyenin ağzına çarpıyorlar. çünkü kağıt filtreler çok yavaş su süzer. yani içi daima ağzına kadar su dolar.

  https://images.contentful.com/…60&h=640&fm=jpg&q=70

  işi biraz daha komplike göstermek için tartı kullanılır ki, her seferinde bir şeyleri tartarak yapmak ta sadece ayrı bir mallıktır.
  mesela 20gram kahvenin kapladığı alan hiç değişmez. "ölçek" denen şey icat edilerek rahatça su ve kahve miktarını sıfır hata ile kullanabilirsiniz.

  180ml suya 2 ölçek kahve kullanır starbuck's. 1 ölçeği tepeleme tatlı kaşığı ya da gidin sorun, yanınıza kap götürün. 1 ölçek kahve içine atsınlar. evde bakın ne kadarmış.

  6) ben nasıl demliyorum?

  içi boş ışıksız bir kütüphanede yalnız başıma demleyerek odama getirdiğim kahvemi içinde bol kitap bulunan loş ışıklı odamın ahşap masanın üzerinde içmek isterseniz gelin buyrun.

  güzel di mi? ritüellerle kendinizi sofistike hissetmenizi istiyorlar sadece. neden bilmiyorum. ama kahve sadece içecek.. mokayı dedem yapar. o çok maharet istiyor bakın. ama sallama çaydan çok farkı yok fitre kahvenin.

  iyi bir espresso ise başka bişey. ev imkanlarıyla zor malesef.