şükela:  tümü | bugün soru sor
 • serge lutens'ın 2001 yılında piyasaya çıkardığı en bilinen parfümüdür. güzel bir kış kokusudur, kalıcılığı gayet iyi farkedirliği başlarda yüksek ancak zaman geçtikte tene yakınlaşıyor. başkalarıyla pişti olmanız imkansız olan unisex bir parfümdür.

  küçük bir şişesi vardır, şişenin kapağı ile fıs aparatı kutunun içinden ayrıca çıkıyor, çok basit bir şişesi olsada elinize aldığınızda özel bir parfüm tuttuğunuzu hissediyorsunuz.

  50 ml şişe fotoğrafı
  paris mağazası
 • serge lutens adlı firmanın ülkemizde adı en çok duyulan kokularındandır. 50 mililitre şişesi 300-400tl civarına denk gelir ancak gerçekten çok güzel kokar. paris'te ve dünyadaki butiklerde uniseks olarak satılır ve bence de hem kadın hem erkek kullanabilir ancak kokunun karakteri yoğun, şekerli, baharatlı olduğundan ergen yaşlara uygun değildir. erkeklerde olgun görünse bile 20 yaş altına, kadınlar ise 25 yaş altına ısrarla uzak durun diyeceğim bir tarzı var. özellikle kadınlarda 25 yaş desem de aslında çok daha olgun yaşları arıyor sanki. zira erkeklere bence daha çok yakışan bir hali var.

  koku karışımı ve doğallığı muhteşem. kalıcılığı da çok iyi. farkedilirlik başlarda çok iyi iken sonradan azalıyor ancak tarçın ve bala benzettiğim hali devam ediyor ve özellikle kış aylarında yün, polar ve kaşmir kıyafetlerde çok daha kalıcı oluyor.

  orjinalini edinmesi çok zor ama bir şekilde elde ederseniz sakın ha öyle çarşı pazara falan çıkıp hava atmaya kalkmayın. çünkü yapısı avrupalı biri için mükemmel olsa da ülkemizde alışkın olduğumuz bir tarzda. yani "hacı misi" tarzına yakın yoğun, baharatlı, şekerli, egzotik bir tarzda. özellikle de sosyal çevrenizde kokudan anlamayan, çakma parfüm kullanan, kışlık her parfümü hacı misine benzeten, yazlık parfümlerdeki (bkz: verdirmeyin çünkü çok var) ferah esans ile limon kolonyasının farkını anlamayan insanlar çoksa hatta zaten normal hayatta bile kamil ve kezban sıfatına yakışacaklarsa alacağınız tepki en iyisinden "ay çok güzel kokuyorsun, hacı misi gibi ama tam da benzemiyor sanki" şeklinde falan olacaktır.

  koku çok kaliteli ve rafine ancak ülkem şartlarında maalesef kıymeti pek bilinmez. fiyatı da ortalama gelir düzeyi düzeyi için çok yüksek olduğundan bir şekilde orjinalini temin edebildiğinizde boşa bol kepçe kullanmayın derim. zaten yaz mevsimiminde hiç kullanmayın.

  güzel kokudur, kalitelidir, severim, sevdirmek isterim.
 • tutun icerikli familyadan bir parfum. tobacco vanille kadar keskin degil ama daha kozmopolit bir parfum. kesis yapmak isteyenler icin ideal. olumsuz tarafi ise belli sure sonra powdery kokusunun baskin hale gelmesi. kisaca degisken bir parfum. ama tobacco vanille veya back to black arasinda iyi bir secim
 • serge lutens markasının en hit parfümü. genele hitap etmek isteyenlerin değilde parfüm işini hobi haline getirenlerin beğendiği ve çevreden gelen tepkileri umursamayacak kişilerin kullanabileceği gurme parfüm.
 • kar yağarken atkıya sıkıp gezin. tarçın, amber, tütün, bal. notalar iyi harmanlandığı ve dengeli bir parfüm olduğu için homojen bir kokusu var.
 • gözlerimi kapattığımda ve chergui'yi kokladığımda kendimi ahşap mobilyalı, bronz kahve ve nefti yeşil renklerle döşenmiş retro bir odada otururken hayal ediyorum. tabii ki sıcak bir mevsim de yok dışarda. lüks bir kokusu var demek istiyorum ama bunu nasıl kelimeye dökeceğimi bilmiyorum. kadından ziyade erkeğin üzerine yakıştaracağım bir koku.
  projeksiyon olarak çok fazla değişim geçirmiyor benim tenimde. tamamen aynı kokmuyor ama hiç bir notayı tek olarak algılayamıyorum. sorsanız bu kokladığın içinde amber var mı, misk var mı şu var mı bu var mı diye hepsine evet var derim ama net olarak duyulmuyor. çok güzel bir karışım halinde. ilk başta köşeli ve dik olan tatlılık daha yuvarlak acı olmayan bir pudraya evriliyor ama arkadan gelen keskin ve güzel koku (amber, misk ile tütün karışımı sanırım) hep orda duruyor.
  uzun zaman boyunca yeniden alacağımı zannetmiyorum ama aldığım için pişman olmadım. sıcak, koyu ve sofistike bir koku.
 • kitap olsa simyaci olurdu
 • kar yağışını sever bir parfüm. pamuklu kumaşlar ve kazaklarla ayrı bir güzelleşir. tatlıdır ama tütün ile bir miktar maskülen tarafa selam çakar. sol frame rezaletti, bir miktar tatlansın istedim entryi girerken.