aynı isimde "chernobyl" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
 • hbo'nun beni korkutan yeni dizisi.

  fragmanında en rahatsız edici iki sahne: giden ilk itfaiye araçları ve serpintiyi kar zannedip oynayan çocuklar.

  ağırlıklı olarak ingiliz oyuncular var. ingilizlerin oynadığı canlandırdığı rus-sovyet tarihi eserler yığınına bir ekleme daha. sanırım en son death of stalin'i izledim. cidden bu ingilizlerde bir rus kişiyi canladırma sırıtmıyor. bir de en underrated actresslerden emily watson var ki izleme sebebi tek başına.sonunda kendisinin daha çok sahnesi olan yeni dönem bir şey izleyebileceğiz.

  tabi dizi çok ciddi ve bence çok korkunç bir şey. youtube'da insanlar "yine mi çernobil korku filmi be!" diye ses çıkartmışlar ama olayın gerçeği zaten korkunç. baya korkunç.

  (bkz: korkudan girilen entryler)
 • fragmanı düşen hbo/sky atlantic mini dizisi. 6 mayıs'ta başlayacak.

  https://www.youtube.com/watch?v=s9aplxm9ei8
 • merakla beklediğim dizidir, fragmanı beklenti yükseltecek cinsten
 • hbo'nun yaptığı en iyi iş de olabilir, batırdığı projelerden biri de olabilir ama her halükarda merakla beklenen bir dizi olduğu gerçek.

  çernobil'in anlatılmamış gerçek hikayesi olarak lanse ediliyor fragmanda. eğer gerçekten öyleyse, uzun bir süre boyunca dünyayı nasıl oyaladıklarını, oluşan gaz bulutu çevre ülkelere dağıldıkça ölçeklerdeki tuhaflığı nasıl örtbas etmeye çalıştıklarını, fakir ve konu hakkındaki bilgisi yerlerde olan garibanları nasıl lahit için çalıştırdıklarını, göç etmeye zorlanan ama iş işten geçtiği için nesiller boyunca acı çekecek insanların hikayelerini ve pek tabii rus mühendislerin konu hakkındaki aptallıklarını anlatmasını bekliyorum. bunlar olmazsa olmaz benim için, anlatılmayan hikaye bu. ayrıca umarım pripyat'taki karmaşayı, aceleciliği ve yarım kalmışlığı güzel aktarırlar çünkü şahsen her dakika reaktörün durumunu izlemek istemiyorum. o gün, o hafta, o reaktörün yakınında bulunmuş çoğu insan acılar içinde kıvranarak öldü zaten. elektronik aletler çalışmadı, helikopterler düştü ama hükumet insan gönderip olayın üstünü örtmeye çalışmaya devam etti. acılı ama kısa süren bir ölümdü, arkada kalanları çok daha zor zamanlar bekliyordu. o yüzden reaktör ile ilgili uydurma sahneler görmektense zar zor hayatta kalan insanların gerçek serüvenlerini görmeyi tercih ederim.

  ekipmanı kurduk bekliyoruz bakalım. uzun zamandır izlediğim ilk dizi olacak heyecan dorukta.

  edit: dizi hakkındaki beklenen ayrıntılı yorum için buyrunuz.
 • ilk bölümü 6 mayıs 2019'da yayınlanacak h.b.o yapımı dizi. beş bölümden oluşacak yapımın dikkat çekici bir fragmanı var. yeri gelmişken, gerçek çernobil faciasının sorumlularından
  rosatom şirketinin, mersin akkuyu'da yapılması planlanan nükleer tesiste isminin geçtiğini belirteyim. ayrıca buna bakmak istersiniz.
 • fragmani izleyince cekimler, renkler ve muzik/ses kullanimi dunkirk’i hatirlatti. yonetmeni christopher nolan ciksa sasirmazdim. bu acidan da heyecanla bekleyecegim bir dizi olacak.

  imdb’ye bakinca dunkirk’te kurtarmaya giden teknedeki cocugu oynayan oyuncunun da dizide oldugunu gordum.
 • daha detaylı bir ikinci fragmanı çıkmış olan dizidir.

  1:22'de arka planda duyduğunuz anons gerçek anons. şöyle

  pripyatın boşaltılma sahnelerini korkuyla bekliyoruz efem.

  1:44'de ars ( akut radyasyon sendromu ) vakası var galiba. bilen birisi yeşillendirsin.

  1:58'de sigara içen adam anatoly dyatlov sanırsam. google'da "who is responsible for chernobyl? *yazarsanız kendisi çıkar.

  2:15 ünlü çinko tabutlar.

  şimdiden dizinin nükleer enerji nefretini körüklediğini düşünenler var. sanırım ne kadar sanatsal ve ahlaki kaygıları olan bir dizi ve buna rağmen nefret söylemi yapması için çok fazla şey yapmasına gerek yok. izlerken bilmek gerekir ki bütün dünya bu olayın etkilerini hiç unutmadı ancak ermenistan veya türkiye gibi yerlerde bu risk alınır.

  bir başka mesele ise dizide sadece stellan skarsgård'ın rus aksanı yapıldığı görülüyor. tıpkı alexander'daki angelina jolie'nin sadece yunan aksanı yapması gibi. inşallaha göze ve kulağa batmaz.

  edit: tinker tailor soldier spy'ın film uyarlamasında esterhase'ı canlandıran david dencik dizide gorbaçov'u canlandıracak.

  5 bölüm sonrası gelen edit: skasgard sadece yaşlı bir adam gibi konuşuyormuş, hiç de hatalı değildi. bravo.
 • hbo'nun yeni mini dizisi. işin niteliğine dair şimdiden net konuşmak doğru değil ama fragman ateş ediyor. aşırı çarpıcı sahneler barındırıyor. arka planda neler döndüğüne dair politik bir hikayede yürüyecek aynı zamanda.

  efsane olabilme potansiyeline sahip dizi.
 • game of thrones dizisinin yayınlandığı kanalda (bkz: hbo) yayınlanacak olan ukrayna'da 1986 yılında yaşanan çernobil faciasını anlatan mini dizi. merakla beklemekteyim.

  düzenleme: an itibariyle harika başlamış ve devam etmektedir.
 • yönetmenliğini (en azından belli olduğu kadarıyla 5 bölümden 4ünün), robbie williams'ın tripping parçasının efsane klibini çeken johan renck yapacakmış.

  en güzel dizilerin adresi hbo'da olması ayrı güzel.
hesabın var mı? giriş yap