aynı isimde "chernobyl" başlığı da var
  • heryerden ışık hızıylaa silinen dizi, izleyemedim bir türlü.
  • kısa sürede imdb sıralamasında zirveye oturması.. şişirilmiş bir balon olduğu ve elbet patlayacağı yorumları yapılması... ve patlayacak olanın zaten patladığını bizlere anlatan mini dizi.

--- spoiler ---

-nükleer bir reaktör nasıl patlar?

- yalanlarla !

--- spoiler ---
  • stellan skarsgård'ın dizi tarihinin en karizmatik oyuncuları arasına adım attığı dizidir.uzun boylu olması,ses tonu ve sovyet üniformaları ile sağlam duruşuyla göze çarpmıştır.
    link: https://www.bustle.com/…scripted-character-17868104
    üniforma için : https://encrypted-tbn0.gstatic.com/…kzrrfxciugujze4
  • dizi linkleri aratmak için yandex'i kullanırsanız daha başarılı sonuçlar alırsınız.
  • valery legasov’un gittiği barda ters çevrilmiş bardağı tercih etmesiyle şahsıma ocd selamı çakmış dizi.
  • yapımcılarının bölüm sonundaki açıklamalarında ulana khomyuk ve pavel karakterlerinin gerçek bir karakter olmadığını,

- ulana khomyuk'un o zamanlarda sovyetler birliği'nde çalışmış bilim adamlarının karışımıyla o zamanki bilim adamlarını,

- pavel'in ise canlı kıyımına girenleri

temsil ettiğini söyledikleri dizidir.
  • amerikan kapitalizmini eleştirenler, kalkmış sovyet kominizmini övüyorlar. ortada bir değnek var, iki ucu bok.. bir tarafı kominizm, diğeri kapitalizm.

gelin gençler; cahilizm ile baş edelim. başka derdimiz kalmaz.
  • “söylediğimiz her yalanla gerçeğe borçlanırız”
    .
    “er ya da geç o borç ödenir”
  • var mı şikayet edilecek bi site.şikayet edelim hemen.ilk üç bölümü görür görmez şikayet etmiştim.şimdi 4 ile 5i de şikayet edeyim.
  • chernobyl,insanların sebep olduğu ilk facia,rbmk türü olan 4.reaktörün hatalar zinciri sonucu çok büyük bir enerji açığa çıkararak taşması ve bir füzyonun,büyük bir patlamanın gerçekleşmesi ve dünyanın neredeyse tamamını etkilemiş korkunç bir olay.

facianın yarattığı çaresizliği,karamsarlığı,atmosferi,insan psikolojisini en fazla ne kadar aktarabilirsin ? dizi gerçekten olabildiği kadarıyla kusursuz aktarabilmiş gerek çekim detayları(ana karakterimiz araba içinde giderken etraftaki insanların acı içinde bağırmaları bazı askerlerin radyasyon etkisinden yere düşmeleri gibi detaylar) olsun,gerek diyalogların burukluğu(özellikle lyudmilanın kocasıyla konuştuğu sahnelerde ölmek üzere olan kocasını teselli ederkenki o burukluk gerçekten çok güzel bir detaydı) olsun,oyuncuların mimikleri (valery'nin çözüm bulmasına karşın her defasında başka bir olayın meydana gelişindeki o yüz ifadesindeki burukluk gibi detaylar) olsun.dizi seni atmosfer olarak içine hapsediyor zaten konu da ilginç izlerken ortalığı gözlemliyorsun gergin ve heyecanlı gözlerinle.o gerilimi hissediyorsun cidden bu olayları deneyimlerken. genellikle çok korkmayan bir insan olsamda olayın gerçekçiliği ve gerçekten geçmişte insanlara böyle acı şeylerin olduğunu düşündüğümde fena bir şekilde korkmuş ve gerildiğim,terlediğim olmuştu yalan yok.hikayeye gelirsek chernobyl'in bilinmeyen yönlerini ve tüm detaylarını eksiksiz bir şekilde anlatmış,valery'nin ses kaydı da tamamiyle gerçekmiş.o zamanki yönetimin güç ve itibar uğruna bir halkı tehlikeye attığını fakat halkın bundan bihaber olması ve kendilerini güvende sanması gibi siyasal konularada değinmiş hikaye görevini düzgünce yerine getirmiştir ama bence bu dizinin asıl olayı chernobyl'i anlatması değildi yani en azından sadece anlatması değildi.dizinin bana hissetirdiklerine gelelim o zaman.dizi bittiğinde gerçekten ağzım açık kaldı böyle bir 20 dakika kaldım ekrana bakarak izlediğim sahneleri düşündüm,vatan için yapılan fedakarlıkları düşündüm,insanların çektiği acıları düşündüm,hiçbir zaman gerektiği saygıyı göremeyecek olan,tüm bu baskılı ve süper egolarında boğulan,itibar ve güç düşkünü yönetime karşı öleceğini bile bile gerçekleri açığa çıkaran ve dünyayı kurtaran gerçek bir kahraman ve doğru bir bilim adamı olan valery legasov'u düşündüm.türkiye olarak düşününce ne kadar da ihtiyacımız varmış böyle bir diziye belki bu yüzden bu kadar tuttu bu dizi.dünyanın özellikle türkiyenin ego,itibar,güç,acı ve empati yoksunluğu içinde çürüdüğü bu dönemde yöneticilerin yüzlerine gerçekleri vuran bir kahramana ihtiyacımız vardı belki de.küçük bebeklerin,köpeklerin acınılmadan öldürüldüğü ve kayıtsız kalındığı bu dönemde empati duygumuzu açığa çıkarmamıza ihtiyacımız vardı belki de.tabiki de bununla da kalmayıp olayları güzel bir biçimde açıklayarak nükleer enerji santrallerinin nasıl çalıştığını en basit şekilde açıklayarak zihnimizi de açmış çeşitli bilgiler kazanmışızdır.doğru ve onurlu bir insanın nasıl olacağı nasıl bir bilim adamı olunması gerek gibi sorularada cevap vermiş ve bunu 5 bölümde yapmıştır.sonuç olarak bir çok duygu ve fikir açısından en azından bana güzel etkiler bırakmış ve dünyadaki adaletsizliklerin ve yalanların gerçekler tarafından cezalandırılıcağı konusu ile ilgili bana bir umut vermiştir bu dizi.valery legasovun da dediği gibi patlayan uranyum nötronlarının birbirine çarpışarak oluşturduğu bir füzyon değil yalanlarımız,güç hırsımız,koltuk sevdalılığımız,süper egomuzdur ve bu büyük patlamanın dünyaya nasıl bir zarar verdiğide bu dizideki gibidir.yalanların bedeli nedir? yalanlar sadece bizi gerçeğe borçlandırır ve kaosa sürükler.ve gerçek borcunu almaya geldiğinde bir kural,bir hükümet,bir insan veya bilim tanımaz.(valery legasov)

chernobyl 10/10
hesabın var mı? giriş yap