• az düşününce cevabı bulduğum sorudur.

albert: doğum gününü bilmiyor. fakat bernard'ın bilmediğini biliyor. bunu nasıl bilebilir. şöyleki: albert düşünür. bernard'a hangi rakamlar verilebilir.
    14-15-16-17-18-19
    kendisine mayıs dense 19 doğru gün olabilir, olursa bernard bilir deyip kesin yargıya varamaz
    haziran dense 18 denebilir.
    temmuz dense olabilir.
    ağustos dense olabilir.
    bernard: doğumgününü bilmiyor.fakat albert böyle diyince temmuz veya ağustos olduğunu anlıyor.
    bildiğine göre bildiği günün temmuz ve ağustos'ta ortak olmaması lazım. ve ikisinden birinde olması lazım.
    14-15-16-17 günlerinde olabilir. bu günlere bakalım.
    14 olsa bilemez zaten,
    15 olsa bilebilir.
    16 olsa bilebilir.
    17 olsa bilebilir.
    tekrar albert'e dönersek.
    albert chery bildikten sonra bunları düşündü.
    15-16-17 olabilir dedi. fakat albert bizim bilmediğimiz birşeyi biliyor. hangi ay olduğunu, temmuz mu ağustos mu. bunu bildiğimizde doğru sonuca ulaşmamız lazım.
    ağustos olsa albert bilemezdi. 15 ve 17 var. ağustos 15 veya ağustos 17 diyebilir, kesin bir yargıya varamaz. biliyorum dediğine göre temmuzdur.
    15-16-17 olabilir demiştik.
    16 temmuz cherly'nin doğum tarihidir.

madalyamı verebilirsiniz.
  • cheryl belli ki albert ve bernard'i dogum gunu partisinde görmek istemiyor.
  • albert ve bernardın niyeti pek iyi değil. hani hangisi soruyu doğru cevaplarsa cheryl ona vericek sanıyor olabilirler. böyle oyunlara gerek yok.
  • su siralar sosyal medyayi mesgul eden bir mantik sorusu. soru söyle:

"albert ve bernard, cheryl ile yeni arkadaş olmuştur ve cheryl'in doğumgününü öğrenmek isterler. cheryl onlara doğumgününün olduğu 10 muhtemel günün listesini verir.

15 mayıs, 16 mayıs, 19 mayıs
    17 haziran, 18 haziran
    14 temmuz, 16 temmuz
    14 ağustos, 15 ağustos ve 17 ağustos

cheryl daha sonra albert'e doğduğu ayı bernard'a ise doğduğu günü söyler.

albert: cheryl'ın doğumgünü bilmiyorum fakat bernard'ın da onun doğumgününü bilmediğini biliyorum.

bernard: önceden ben de cheryl'ın doğumgününü bilmiyordum ancak şimdi biliyorum.

albert: şimdi ben de cheryl'ın doğumgününü biliyorum.

cheryl'ın doğumgünü ne zamandır?"

cözen varsa beri gelsin...
  • albert ayları biliyor, bernard ise günleri.

albertin ilk yorumu bize diyorki; mayıs veya haziran olamaz. çünkü bu 2 ay içindeki "19" mayıs ve "18" haziran günleri, diğer aylarda yok(zaten bu rakamları verse kızcağız, bernard çat diye anlayacak doğum gününü), bu yüzden albert bize, temmuz ve ya ağustosu işaret ediyor.

bernardın yorumu bize diyor ki, vay anasını demek albertin bildiği ay; ya temmuz ya da ağustos. e bernard abimiz dolayısı ile düşünüyor; temmuz+ağustos ayı içerisindeki günlerden, tüm kümeye göre tekrar etmeyen tek rakam "16" temmuz.

albertin son yorumu, sadece bernardın yorumu doğrulamak için kullanılıyor.

dolayısı ile, cevap 16 temmuz.

gibi.
  • biraz düşününce cevabını bulduğum soru.
    cevap 19 mayıstır.

şimdi bakınız:

ikisi de doüumgününü bilmiyorlar başta. ama daha sonra büyük bir coşkuyla önce biri sonra diğeri buluyor. böylesine coşkulu bulduklarına göre cheryl kızımızın doğumgünü ancak 19 mayıs ulusal egemenlik ve gençlik ve spor bayramına denk gelebilir. evet.

edit: 15 mayıs da miraç kandiliymiş. şu an emin olamadım. kafamda deli sorular.
  • bernard'ın hayatının mallığını yapmasıyla sonuçlanmıştır.
  • cevabı 16 temmuz olması gereken bilmece. albert diğeri hakkında kesin konuşabildiği için tekrarlamayan bir güne sahip aylardan birisi olmadığı bilgisine sahip. yani albertin bildiği ay ya temmuz ya da ağustos. çünkü diğer iki ayda tekrarlamayan günler var ve bu durumda bir ihtimal bernardın bildiği gün bunlardan biriyse tam günü de çıkarabilir. albertin yürüttüğü mantık bu sonuca ulaştırıyor. aylar ikiye inince bernardın kesin konuşması ise iki ay arasında 15-16-17 günlerinden hangisinde olduğu bilgisine sahip olmasından kaynaklanıyor. 14 olsaydı her iki ayda da olduğu için kesin konuşamazdı. o üç günün tekrar etmiyor olması bernardın işi kafasında bitirmiş olduğunu gösteriyor. ve bernard bunu söylediğinde albertin de olayı anlaması yalnızca albertin de olayın temmuz ayında olduğu bilgisine sahip olmasıyla açıklanabilir. çünkü o ağustos olduğunu bilse. 15 ve 17 ağustos arasında kalması gerekirdi kesin konuştuğuna göre geriye ihtimal dahilinde kalan tek güne sahip ay yani temmuz ayında olduğu bilgisi var demektir.
  • önceden yazanlara bakmadıklarını düşündüğüm 17 ağustos'ta diretenler için gelsin:

"15 mayıs, 16 mayıs, 19 mayıs
    17 haziran, 18 haziran
    14 temmuz, 16 temmuz
    14 ağustos, 15 ağustos ve 17 ağustos"

albert diyor ki 'şu an ben bilmiyorum' ve ekliyor 'şu an bernard da bilmiyor'..

bernard'a söylenen günün 19 olma ihtimali olabilirdi ama albert bu kadar kesin konuşuyorsa demek ki albert'a söylenen ay, içinde 19 olan bir ay değil..19 sadece mayıs'ta olduğu için mayıs ayı komple gitmiş oluyor..'cevap 17 ağustos' diyenlerin düştüğü hata bu..onlar sadece 19 mayıs'ı eliyorlar ve geriye 15 ve 16 mayıs'ı bırakıyorlar..bakalım albert bu konu hakkında neler diyor:

- abicim, ben bernard bilmiyor diyorsam demek ki bana söylenen tarih mayıs değil..eğer bana mayıs demiş olsalardı o zaman içimden 'bernard'a 19 demiş olabilirler..e 19 tek bir ayda var..yani ona 19 demişlerse bernard biliyordur..bu ihtimal olduğu sürece bernard bilmiyor diyemem' derdim..bu kadar kesin konuşuyorsam demek ki 19'un söylenmediğinden emin olmam gerekiyor..e bundan eminim çünkü bana söylenen ay mayıs değil..

farklı bir şekilde özet yapıp devamına şöyle bakalım:

- albert, bernard bilmiyor dedin..ona 15 demiş olabilirler mi mesela?
    - olabilirler..
    - yani 15 mayıs ve 15 ağustos olabilir..doğru, bu durumda bilmiyordur..peki 16 demiş olabilirler mi?
    - 16 da demiş olabilirler..
    - yine bilmiyordur..yani 16 mayıs ve 16 temmuz da olabilir..
    - olabilir--di..
    - neden? olma ihtimali yok mu?
    - yok..çünkü bana söyledikleri ay mayıs değil..
    - ama sana söyledikleri ayın ne olduğunu bu soruyu sorduğumuz insanlar bilmiyorlar ki..
    - işte bu yüzden bernard bilmiyor diyerek ipucu veriyorum..
    - yani?
    - yanisi şu: bernard'a 19 demiş olabilirlerdi..bu durumda 'bernard bilmiyor' diyemezdim..
    - iyi de bizi dinleyenler hala sana söylenen ayın ne olduğunu bilmiyorlar? sana mayıs ayının söylenmiş olduğunu da düşünebilirler, değil mi?
    - işte, düşünmesinler diye 'bernard da bilmiyor' diyorum zaten..yani 19 olmadığından eminim..emin olmam için tek bir şey olmalı: bana söyledikleri ay mayıs değildir..
    - sanırım aynı şey haziran içinde geçerli..
    - evet..18 de tek olduğu için bana haziran da söylenmemiş oluyor..
    - teşekkürler..

bakalım bernard neler diyecek:

- selam berny!
    - bernard..
    - özür dilerim..bernard..albert'ı dinledin..ne diyorsun?
    - valla aklım karıştı ama şimdi hallediyorum kafamda..
    - ...
    - hallettim!
    - peki, nedir durum?
    - albert benim bilmediğimden emin olduğunu söyledi durdu..
    - sen ne anladın bundan?
    - bundan emin olması için bana söylenen rakamların 18 ve 19 olmadığından da emin olması gerekiyordu..
    - evet..
    - ben de dedim ki: madem bana 18 ve 19'un söylenmediğini biliyor, e o zaman bu adama mayıs ya da haziran söylenmedi..çünkü 18 ve 19 sadece o aylarda var..ya temmuz ya da ağustos söylendi..sen ne diyorsun?
    - ben bilmem..siz devam edin..
    - neyse..şu an biliyorum çünkü elimde gün var..
    - size söylenen günün 14 olma ihtimali var mı?
    - elbette yok..öyle olsa 'biliyorum' demezdim..
    - neden?
    - çünkü albert'a temmuz ya da ağustos demiş olabilirlerdi..14 ikisinde de var..
    - doğru..bu durumda size 14 demediler çünkü 'artık biliyorum' diyorsunuz..
    - evet..bana söylenen gün 15, 16 ya da 17 olabilir..hangisi olursa olsun sıkıntı olmazdı çünkü bu sayılar temmuz ve ağustos aylarında ortak değiller..
    - yani elinizde 15 varsa 15 ağustos olduğunu,16 varsa 16 temmuz olduğunu ve 17 varsa da 17 ağustos olduğunu bilebilirsiniz..
    - evet..albert'a söylenen ayların sadece temmuz ve ağustos olduğundan artık emin olduğum için, dedikleriniz doğru..
    - teşekkürler..

tekrar albert'a bakalım:

- albert..bernard'ı dinledin..sen neler diyorsun?
    - aslında dinleyemedim çünkü tuvaletteydim..ne dedi?
    - ee şey, bernard artık bildiğini söylüyor..
    - hmm..bu ihtimali tuvalette düşünmüştüm..madem öyle artık ben de biliyorum..
    - bir tek ben bilmiyorum yani..
    - sen de düşün biraz canım..
    - beni geçelim..bize kısaca nasıl anladığını söyler misin?
    - çok kolay..anladım çünkü bana söyledikleri ay 'temmuz'du..
    - albert, hep aynı şeyi yapıyorsun..iyi de biz bunu bilmiyoruz ki..
    - işte 'artık ben de biliyorum' dediğim zaman anlamanız gereken bu zaten..
    - ama bernard bize gün söylemedi..bizi dinleyenler neden 15 ya da 17 ağustos olduğunu düşünmesinler ki?
    - ben konuşana kadar düşündüler zaten ama artık düşünemezler çünkü ben 'bildiğimi' söylüyorum..bana ağustos demiş olsalardı nasıl 'biliyorum' derdim ki? diyemezdim..
    - neden?
    - adın ne senin?
    - bilal..
    - ok..bak bilal, ben mi anlatamıyorum anlamadım ki? biliyorum diyemezdim çünkü bernard'a söylenen gün 15 ya da 17 olabilirdi..bu durumda iki ihtimal kalmış olurdu ve bilemezdim..şimdi biliyorum dediğime göre bana ağustos ayının söylenmemiş olduğunu belli etmiş oluyorum işte..
    - ...
    - anladın mı sen?
    - ...
    - aloo, buldun mu hangi gün olduğunu?
    - 16..
    - 16 ne?
    - şubat?
    - temmuz, temmuz..16 temmuz'da doğmuş işte..
    - tamam, anladım..ikinize de teşekkürler..cheryl'a da iyi seneler..
hesabın var mı? giriş yap