• kaplan değil çitadır. cheetos ismi de zaten cheetah'tan gelme gibi geliyor.

benekli kaplan mı olur yahu?
  • (bkz: chesterfield)
  • gectigimiz haftasonu ziyaret ettigim britanya adasinin kuzey galler bolgesinde yer alan kasaba. kurulusu roma donemine dayanir, o donemdeki ismi deva'dir. romalilar britanya yi fethettikleri donemde deva'yi lejyon birlikleri icin askeri bir us olarak kullanmislar ve sehri korumak adina surlarla cevirmisler. sehrin yanina kuruldugu dee nehri o donemler daha enli bir nehir imis ve boylelikle chester ya da o donemki adiyla deva roma ve akdenizden gelen ekonomik mallarin da ulkeye giris yaptigi limanlardan birisiymis. bu kadar tarih yeter diyip sightseeing kismina gecelim.

- sehirde gorulecek ilk sey tabii ki de kenti cevreleyen surlar. fakat bu surlarin tamami romalilardan kalma degil. ingiltere ic savasi doneminde surlar ana hatlari korunarak tekrar insa edilmis. kenti ziyaret edeceklere tavsiyem once bu surlari dolasmalari. eger mal gibi trekking mantalitesi ile sadece yururseniz 1 saatte basladiginiz noktaya gelebiliyorsunuz. eger bir kac kare fotograf cekmek, hava guzelse manzarayi izlemek vs isterseniz 1,5 saat suruyor kale turu. b sikkini tavsiye ederim, hiking yapmak isteyen daga ciksin.

- katedral ikinci onemli atraksiyon, kent meydaninda yer aliyor. ziyaret etmek 4,5 sterlin. ben sahsen icine girmedim, aktif dini tesislere para vermemek gibi bir huyum var, ve ingiltere haric dunyanin hic bir yerinde ibadethaneye bilet alinarak girildigini gormedim. buradan yetkililere sesleniyorum, sultanahmet camii'ni ziyarete gelen dingilizlerde bilet kesilsin. kisasa kisas.

- dee irmagi boyunca cafe, bar, pub konsepti hakim. guzel bir havada burada vakit gecirilebilir, birseyler icilebilir, yada sadece kordonboyunda yurunebilir. queens park koprusunden (eger bir cumartesi gunuyse) kurek yarislari izlenebilir.

- kentte birkac muze mevcut. savas muzesine giris ucretli, grosvenor muzesi ise ucretsiz, fakat saat 4'ten sonra giris izni vermedikleri ciin gezme imkanim olmadi. aklinizda olsun.

- roma doneminden kalma ve butun britanyadaki en komple (most complete diyorlar, anca boyle cevrilir heralde) amfitiyatro'da burada. fakat sakin oyle efes, aspendos beklemeyin, uc tane tas var baska bisey yok. gayet ciddiyim, buyuk fiyasko.

- kent merkezi oldukca aktif, 80 bin nufus ve ingiltere standartlarina gore yuksek bir oranda cafe (coffeehouse) mevcut. restoranlar vs. de dolu oluyor genelde, isim yapmis olanlarda 5-10 dakika sira beklemek soz konusu olabiliyor. ayrica butun ingiltere'de big ben'den sonra en cok fotografi cekilen saat kulesi de burada, ama oyle fantastik bisey beklemeyin, gorunce anlarsiniz.

gordugum kadariyla britanya turizm bakanligi (yada her neyse) romalilarin ekmegini iyi yiyor burada. her sey romayla iliskilendirilmis, sutundu, gladyatordu, roma bahcesi (ki bu da ayri bi komedi) gidiyor ortalik. efes gormus gencligi pek acmayabilir yani chester bu bakimdan. fakat yine de sirin bir kasaba, ozellikle gunesli bir gunde gunubirlik gezi yapilabilir, tavsiye ederim.
  • eskiden bir roman kenti olan ingiliz kasabası.
  • çestır bak kıvır kıvır bak çestıra bak bak kıvır adlı şarkının kahramanıdır.
  • surlarının tepesinde bir kapıdan diğerine yürüyerek tavaf edilebilen ingiliz şehri. ismi kale kelimesinin latincesinden gelir.
  • cheetos'un kaplaninin adidir.
  • ingiltere nin kuzeyine dogru yeralan,liverpool a komsu kucuk sirin seker kasaba.
  • paramız pul olmadan önce bir kaç kez gitme şansı bulduğum şirin bir kuzey ingiltere şehri. tarihi dokusu korunmuş bir şehir meydanı, katedralleri, yerel müzeleri, roma harabeleri ve uçsuz bucaksız doğa yürüyüş yolları barındırır.

liverpool'a yolu düşen yazarlarımız 40-45 dakikalık bir tren yolculuğuyla kolayca ulaşabilirler.
  • 1800'lü yıllarda yaşıyormuş hissiyatı veren fantastik şehir. katedrali ile beni benden aldı.

görsel
hesabın var mı? giriş yap