şükela:  tümü | bugün
  • 2. haçlı seferi'nin propaganda marşıdır. anafikri; "yetişin ey şövalyeler türkler ve müslümanlar kutsal şehirlerimizi istila ettiler, gidip geri alalım" olarak özetlenebilir. nakaratında louis'nin çağrısına katılacak şövalyelere cehennem ateşinden sonsuza kadar kurtulacakları ve meleklerle cennette keyif çatacakları çok net ve tereddütsüz bir dille vaad edilir.

marşın bestelenme sebebine gelince, 1. haçlı seferinden sonra bölgede kurulan birkaç haçlı devletinden biri de edessa idi, biz onu bugün şanlıurfa olarak biliyoruz. edessa gerek stratejik gerekse hristiyan mitolojisi açısından önemli bir şehirdi. asayı musa dahil olmak üzere kutsal emanetlerin urfa'da olduğuna inanılıyordu. devletçikler kurulmasına kurulmuştu ancak, doğudan gelen müslüman türk baskısı altında pek de rahat edemiyorlardı. nitekim oğuz türkmenlerinden, büyük ihtimalle avşar olan imadeddin zengi edessa'yı hristiyanların elinden alınca, papa eugene, fransa kralı 7. louis ve alman kralı conrad, bu iş böyle olmayacak, gidip şu türklere ağızlarının payını verelim, dünyanın kaç bucak olduğunu gösterelim diyerek 2. haçlı seferinin organizasyonuna başladılar.

her ne kadar sefer papalık, almanya, fransa ortak yapımı olsa da marş tamamen fransa kralı louis'nin personası üstüne kuruludur. louis şöyle süper, louis böyle dindar, ver elini öpeyim louis diye gider. artık kendisi parasını verip mi besteletti, yoksa saraydan ulufe bekleyen yalaka bir ozan inisiyatif mi aldı bilemiyorum.

bence güzel şarkı bu arada. dinleyince insana, 1100'lerde avrupa'da bir şövalye olsam ben de louis'nin ordusuna katılıp kafir türkleri kesmeye gidebilirdim ha dedirtmiyor değil. baya da bi gaza getirmiş avrupa'yı ve sağlam bir kaç ordu kurup anadoluya fena dalmışlar. dalmışlar ama daldıkları gibi çıkamamışlar, türk orduları tarafından darmadağın edilip gerisin geriye dönmüşler. aslında pek de dönememişler, orduların büyük kısmı yok edilmiş. geriye her dinleyişlerinde avrupa çomarlarının gözlerini yaşartan güzel bi gaz şarkısı kalmış.

ingilizce lt yazıyla dinlemek için; https://www.youtube.com/watch?v=6mxciixrawy
  • ortaçağ fransızcasıyla modern fransızcanın ne kadar farklı olduğunu duyup hayret ettiren, aynı zamanda insanın içindeki münafık haçlı zihniyetini uyandıran bir şarkı.